100% ανανεωμένη!ΚΛΙΚ ΕΔΩ!0% γκανιότα*
*Αφορά την επιλογή "νικητής αγώνα" πριν την έναρξη. Διαθέσιμο σε επιλεγμένα παιχνίδια

Δημοσιεύθηκε: 12:42, 20/04/2017, Συντάκτης: Kanavarakis

Τη δεύτερη κατα σειρά ανατροπή δεδομένων στο Γιουρόπα Λιγκ μετά την πρόκριση επί της Γκλάντμπαχ αναζητά η Σάλκε. Σε εξαιρετική κατάσταση ο Αγιαξ, ταξίδεψε στη Γερμανία για να σκοράρει και να... φύγει για ημιτελικό.

ΣΑΛΚΕ – ΑΓΙΑΞ

*** Απ’ το 1,90 ο άσος ανέβηκε στο 2,00, στο 3,75 υποχώρησε το διπλό.

*** Φέλτινς Αρένα (61.700 θ.), Γκελζενκίρχεν

*** Διαιτητής: Οβίντιου Αλίν Χάτεγκαν (Ρουμανία)

*** Α’ Ματς (Αγιαξ – Σάλκε 2-0): Απόλυτα κυρίαρχος ο Αγιαξ, το 2-0 τον αδικεί, η αστοχία, τα δοκάρια (είχε δύο) και ο γκολκίπερ Φέρμαν του στέρησαν την πρόκριση από το πρώτο παιχνίδι (20-6 οι τελικές, 12-2 on target).

ΣΑΛΚΕ (Νο. 14): Επιχείρηση αναστήλωσης ηθικού ήταν σε πρώτο πλάνο μεσοβδόμαδα ύστερα από την οδυνηρή ήττα (2-1) στο Ντάρμσταντ με γκολ στο 93’.

Αν και αποδεκατισμένη στην άμυνα ήταν πολύ καλύτερη από την αντίπαλό της (11-26 οι τελικές), στο πρώτο 20λεπτο το σκορ θα μπορούσε να είναι 0-3, αλλά ήταν 1-0. Εχασε πέναλτι στο 58’, ισοφάρισε στο 75’, είχε τεράστια ευκαιρία για το 1-2 στο 80’ και τελικά δέχτηκε την ψυχρολουσία από ένα κόρνερ στην τελευταία φάση, έχοντας μείνει με 10 παίκτες στο 81’.

Η μοναδική νίκη στα πέντε τελευταία ματς για όλες τις διοργανώσεις ήταν αυτή επί της Βόλφσμπουργκ στο τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι, αλλά ήταν τέτοιας έκτασης (4-1), που την οπλίζει με κουράγιο ενόψει της σημερινής ρεβάνς.

«Είναι δύσκολο, αλλά όχι ακατόρθωτο. Και με την Γκλάντμπαχ ήμασταν 2-0 πίσω εκτός έδρας, αλλά τα καταφέραμε. Θα τα δώσουμε όλα από το πρώτο λεπτό και με τον κόσμο στο πλευρό μας όλα είναι πιθανά. Είτε σε 90 λεπτά, είτε σε 120, είτε στα πέναλτι. Θα ήταν ιδανικό ένα γρήγορο γκολ», είπε ο Μάρκους Βάιντσιρλ, που πρέπει να λύσει έναν πραγματικό γρίφο για την άμυνα του.

Εως την τελευταία στιγμή θα είναι αμφίβολοι οι δύο πιο πολύτιμοι αμυντικοί, ο αρχηγός / στόπερ Χέβεντες και ο κορυφαίος αριστερός μπακ της φετινής Μπουντεσλίγκα, Κολάσινατς. Αμφότεροι απουσίασαν από το ματς της Κυριακής, ο Βόσνιος (που όπως όλα δείχνουν θα συνεχίσει την καριέρα του στην Αρσεναλ), έχασε και τον αγώνα στο Αμστερνταμ. Από εκεί και πέρα, τιμωρημένος είναι ο νεαρός Κέρερ, που έχει καθιερωθεί εσχάτως στο δεξί άκρο της άμυνας, ενώ ο Ισπανός δεξιός μπακ Κόκε δεν έχει δηλωθεί στο Γιουρόπα Λιγκ. Μακροχρόνια εκτός είναι ο στόπερ Νάλντο και ο αριστερός μπακ Μπάμπα, απουσιάζει από τρίτο σερί ματς και ο πολύτιμος εξτρέμ Τσούπο-Μότινγκ.

Το πιθανότερο σενάριο θέλει τον εξτρέμ Καλιγκιούρι να καλύπτει θέση δεξιού μπακ και τον Αόγκο να παίζει ξανά στη θέση του Κολάσινατς. Αν δεν προλάβει ούτε ο Χέβεντες, είναι έτοιμος ο Μπαντστούμπερ για να συνθέσει το κεντρικό αμυντικό δίδυμο με τον Νάστασιτς. Υπάρχει η σκέψη να παίξει πρώτη φορά με δύο επιθετικούς, ταυτόχρονα με Μπουργκστάλερ και Χούντελααρ, ωστόσο αυτό δεν μοιάζει το πιθανότερο ενδεχόμενο.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Φέρμαν – Καλιγκιούρι, Χέβεντες (Μπαντστούμπερ), Νάστασιτς, Αόγκο (Κολάσινατς) – Γκάις, Μπενταλέμπ - Σεμπφ, Γκορέτσκα, Μάιερ - Μπουργκστάλερ.

ΑΓΙΑΞ (Νο. 28):  Είναι καταιγιστικός ο Αγιαξ στο πιο κρίσιμο χρονικά σημείο, παίζει με τις μηχανές στο φουλ και τα αποτελέσματα μιλούν από μόνα τους. Εξαιρετικός στο πρώτο παιχνίδι με τους Γερμανούς, μπορούσε μεγαλύτερη νίκη, δείχνει να αντέχει να κουβαλά δύο καρπούζια στην ίδια μασχάλη.

Καίγεται για το πρωτάθλημα, βρίσκεται στο -1 από τη Φέγενορντ, αλλά εδώ που έφτασε στην Ευρώπη, δεν μπορεί να κάνει πίσω. Ακολουθεί το μεγάλο ντέρμπι στην έδρα της Αϊντχόφεν.

Την Κυριακή στο Άμστερνταμ μπορεί να ξεκίνησε νωθρά και να βρέθηκε να χάνει μόλις στο 8' , σοβαρεύτηκε στη συνέχεια, το γύρισε πολύ εύκολα, 3-1 στο ημίχρονο και 5-1 τελικό, με πέντε διαφορετικούς σκόρερ.

Επαιξε ο βασικότατος φορ/1ος σκόρερ Ντόλμπεργκ που είχε χάσει τα τελευταία ματς, επιστρέφει και ο διεθνής Δανός χαφ Σένε που ήταν τιμωρημένος στην Ευρώπη. Εκτός ο αριστερός μπακ Σινκχράφεν που χτύπησε με τη Σάλκε και έλειπε και με τη Χέρενφεν, ενώ δεν είναι διαθέσιμος και ο αναπληρωματικός, πλην χρήσιμος αμυντικός Ρίντεβαλντ.

Χωρίς πολλές επιλογές ο τεχνικός Μποζ στα της άμυνας, ο Φιρχέφερ που μπορεί να παίξει και αριστερά θα καλύψει το κενό του Σινκχράφεν και, έτσι, φανέλα βασικού στο κέντρο της άμυνας ο 17χρόνος Ντε Λιχτ (έχει παίξει σε εννέα ματς πρωταθλήματος φέτος). Ο Σένε επιστρέφει στο χώρο του κέντρου, μίνι έκπληξη στην επίθεση, αφού ο Ντόλμπεργκ που επέστρεψε μόλις την Κυριακή θα μείνει στον πάγκο.

«Περιμένω μια Σάλκε που θα θέλει να αποδείξει πολλά και να πάρει εκδίκηση για την ήττα στο πρώτο μεταξύ μας παιχνίδι. Είναι ένα μεγάλο ματς για το ολλανδικό ποδόσφαιρο και για τους παίκτες μου, θέλουμε να φτάσουμε στα ημιτελικά» είπε ο Μποζ.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Ονανά - Φέλτμαν, Σάντσες, Ντε Λιχτ, Φιρχέφερ - Κλάασεν, Σένε, Ζιγέκ - Κλούιφερτ, Τραορέ, Γιουνές.

ΣΤΟΙΧΗΜΑ (2-3 Γκολ): Ενα γκολ του Αγιαξ «σκοτώνει» τη Σάλκε, μοιάζει αδύνατο να βάλει τέσσερα στην κατάσταση που είναι αυτή την περίοδο οι δύο ομάδες. Πρόθεση των Γερμανών είναι να προσέξουν πολύ την άμυνα και να ψάξουν με υπομονή το 1-0, που θα τους δώσει κουράγιο και ελπίδες. Η πρόβλεψη είναι ότι θα το ανοίξει το σκορ η Σάλκε και από εκεί και πέρα είτε θα βρει το δεύτερο γκολ, είτε θα ξεψυχήσει, δεχόμενη το 1-1.