100% ανανεωμένη!ΚΛΙΚ ΕΔΩ!Τώρα και με Paysafe!ΚΛΙΚ ΕΔΩ!0% γκανιότα*
*Αφορά την επιλογή "νικητής αγώνα" πριν την έναρξη. Διαθέσιμο σε επιλεγμένα παιχνίδια

Δημοσιεύθηκε: 16:58, 20/04/2017, Συντάκτης: Sepekidis

Σύγκρουση κορυφής στον 8ο όμιλο, με την Γκουρανί να υποδέχεται στο «Ντεφενσόρες ντελ Τσάκο» την Γκρέμιο και αμφότερες προέρχονται από δύο νίκες στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές.  Με πλήρη αποστολή και θετική ψυχολογία η Γκουαρανί, πιθανότητα ροτέισον από πλευράς Γκρέμιο.

Στατιστική εικόνα πρωταθλήματος
ΑΓΝ. ΕΝΤΟΣΙΣΟΠ.Ν. ΕΚΤΟΣΓΚΟΛΓΚΟΛ ΕΝΤ.ΓΚΟΛ ΕΚΤ.UN 2,5OV 2,5ΙΣ. 0-0ΚΙΤΡ.ΚΟΚΚ.
1262442231948103
M.O50.0%16.7%33.3%3.51.91.633.3%66.7%8.3%0.00.2

ΓΚΟΥΑΡΑΝΙ – ΓΚΡΕΜΙΟ (01:30)
*** Αντιστροφή του σετ, με την Γκουρανί πλέον φαβορί του 2,50 από το αρχικό 2,90. Στο 2,80 κινείται το διπλό της Γκρέμιο.
***8ος Ομιλος. «Ντεφενσόρες ντελ Τσάκο», (40.760 θ), Ασουνσιόν.

ΓΚΟΥΑΡΑΝΙ (Παραγουάη, Νο. 34):Επικράτησε με 3-1 την περασμένη Πέμπτη επί της Σαμόρα εντός έδρας και ξεκίνησε ιδανικά με δύο νίκες στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές, με το αποψινό ματς να της δίνει την ευκαιρία να διεκδικήσει ακόμη και την πρώτη θέση του ομίλου.

Πήγε να κάνει τα εύκολα δύσκολα στο ματς με τους Βενεζουελάνους, καθώς ήταν απόλυτα κυρίαρχη στο πρώτο μέρος, προηγήθηκε με τον Γκαρσία στο 15’ και απώλεσε αρκετές ευκαιρίες για το 2-0, όμως ισοφαρίστηκε από σοβαρό αμυντικό λάθος λίγο πριν την ανάπαυλα. Εδειχνε ασταθής στο ξεκίνημα της επανάληψης, δεν ηρέμησε ούτε μετά το προβάδισμα που πήρε με κεφαλιά του Καμπράλ στο 59’, απειλήθηκε με ισοφάριση σε δύο περιπτώσεις, αλλά κατάφερε να διασφαλίσει τους βαθμούς με τέρμα του Παλάου στις καθυστερήσεις.

Σπουδαία νίκη 2-1 επί της έως τότε αήττητης και πρωτοπόρου Λιμπερτάδ για το εγχώριο πρωτάθλημα, τέθηκε εκ νέου σε τροχιά διεκδίκησης του πρωταθλήματος, καθώς απέχει πέντε βαθμούς και με ματς λιγότερο από την κορυφή.

Πραγματοποίησε εκπληκτική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, έπιασε από το λαιμό την αντίπαλό της, δημιούργησε πολλές φάσεις, προηγήθηκε με τον Μαρίν στο 31’, διπλασίασε τα τέρματά της με κοντινή προβολή του Λόπες στο 39’, ενώ ο ίδιος παίκτης είχε δοκάρι σε κενή εστία για να κάνει το 3-0. Πλήρης αντιστροφή του σκηνικού στην επανάληψη, έμεινε με δέκα στο 52’, σώθηκε από διπλό δοκάρι στο 61’, δέχθηκε και δεύτερη αποβολή στο 77’, η μείωση ήρθε στο 84’,  όμως κράτησε στο τέλος την πολύτιμη νίκη.

Ξεπέρασε το πρόβλημα τραυματισμού που αντιμετώπιζε και είναι πανέτοιμος για τον αποψινό αγώνα ο κομβικός επιθετικός Καμάτσο, ενώ δεν υπάρχουν ουσιαστικά αγωνιστικά προβλήματα για τον τεχνικό Γκαρνέρο.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-4-2): Αλφρέντο Αγκιλάρ- Ρολόν, Μπαρέιρο, Καμπράλ,  Μπάες- Ντε λα Κρους, Χουάν Αγκιλάρ, Παλάου, Νόβικ- Γκαρσία, Καμάτσο.

ΓΚΡΕΜΙΟ (Βραζιλία, Νο. 12): Πήγε για «γκολεάδα» κόντρα στην Ντεπ. Ικίκε, τελικά κέρδισε με 3-2 (1-0/16’, 2-0/24’, 3-0/29’, 3-1/61’, 3-2/68’). Εκμεταλλεύτηκε ότι λάθος έκανε η αντίπαλό της στο α’ μέρος για να κάνει τρία γκολ. Στην επανάληψη επαναπαύτηκε, πίστεψε ότι το ματς τελείωσε, δέχτηκε δύο γκολ αλλά στο τέλος δεν αγχώθηκε από τους Χιλιανούς που κουράστηκαν από ένα σημείο και μετά.

Την Κυριακή με βασικούς στην εντεκάδα κόλλησε στο 1-1 (1-0/48’, 1-1/57’) κόντρα στη Νόβο Αμπούργκο για τον πρώτο ημιτελικό του πρωταθλήματος Γκαούσο. Στο α’ μέρος είχε την κατοχή και μία αξιόλογη φάση. Συνέχισε να πιέζει στην επανάληψη και προηγήθηκε. Επειτα το ματς άνοιξε, δέχτηκε την ισοφάριση και μέχρι το τέλος ήταν πιο κοντά στην ήττα με τη Νόβο Αμπούργκο να χάνει δύο σημαντικές φάσεις για την ανατροπή. Πλέον για να περάσει στον τελικό του πρωταθλήματος Γκαούσο πρέπει να αποφύγει τουλάχιστον το 0-0.

«Είχαμε πολλά σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή μας. Δώσαμε δικιαιώματα και ίσως να μείναμε λίγο στο ματς του Λιμπερταδόρες» παραδέχτηκε ο κόουτς Ρενάτο Γκαούσο.

Ο Ρενάτο Γκαούσο που έχει το μυαλό του στον επαναληπτικό ημιτελικό του πρωταθλήματος Γκαούσο και σκέφτεται σοβαρά να κάνει ροτέισιον απόψε στην Ασουνσιόν. Η οριστική απάντηση θα δοθεί 45 λεπτά πριν τη σέντρα για το αν κάνει πράξη τις σκέψεις του.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Μαρσέλο Γκρόι – Εντίλσον, Πέδρο Ζερομέλ ή Τιέρι, Κάνεμαν, Μαρσέλο Ολιβέιρα – Μάικον ή Μισέλ, Ραμίρο – Λέο Μόουρα, Μπολάνιος ή Μπάριος, Πέδρο Ρόσα – Λουάν.

ΣΤΟΙΧΗΜΑ (G/G): Φαβορί πλέον η Γκουρανί, σε μία μάλλον πιο σωστή αποτύπωση της πραγματικότητας, εν συγκρίσει με τις αρχικές τιμές που έδιναν τον πρώτο λόγο στην Γκρέμιο. Ομάδα που παίξει δίχως φόβο και με ξεκάθαρη αγωνιστική φιλοσοφία η Γκουρανί, διαθέτει τα όπλα για να χτυπήσει τους Βραζιλιάνους, όμως παράλληλα αδυνατεί να κρατήσει απαραβίαστη την εστία της, καθώς έχει δεχθεί γκολ σε έντεκα από τα φετινά δεκατρία παιχνίδια της. Εκτιμούμε πως θα διεξαχθεί ένα ματς με φάσεις και γκολ και στις δύο εστίες, η Γκρέμιο μπορεί να τιμωρήσει τα αμυντικά κενά των Παραγουανών, που με τη σειρά τους έχουν τρόπους για να σκοράρουν και το 1,87 Stoiximan στο αμφίσκορο είναι μία αποδεκτή τιμή.