18ΦΟΥΚΟΥΟΚΑ1117251011-2581345-1191266-14

NΙΪΓΚΑΤΑ – ΣΑΠΟΡΟ (08:00)

*** Στο 2,35 προσφέρεται ο άσος, στο 3,00 φτάνει το διπλό.

*** Προϊστορία: 3-0-1

NΙΪΓΚΑΤΑ: Εφιαλτικό ντεμπούτο του Βάγκνερ Λόπες στον πάγκο της, συντριβή 1-6 από την Ουράβα.

Εκανε το… λάθος να προηγηθεί μόλις από το 2’, με την άμυνα της να πελαγοδρομεί και να δέχεται πέντε τέρματα μέχρι το ημίχρονο! Και πάλι καλά να λέει που η αντίπαλος της αποφάσισε να κατεβάσει ρυθμούς μετά το έκτο γκολ στο 47’.

Αρνητικό το σερί στην έδρα της στη σεζόν, με έξι ήττες σε ισάριθμα ματς, τα πέντε από αυτά για το πρωτάθλημα. Στα τέσσερα από αυτά δεν κατάφερε καν να σκοράρει.

Τραυματίας ο βασικός φορ Γιάνο (9/1).

ΣΑΠΟΡΟ: Κόντρα στη Γκάμπα (0-2), είχε δύο ευκαιρίες να προηγηθεί, αλλά το γκολ πάνω στο ημίχρονο της έκοψε τη φόρα. Μόνο από στημένα απείλησε στην επανάληψη, δέχθηκε το δεύτερο στο τέλος (87’).

Κακή η παρουσία της εκτός έδρας, με τέσσερις ήττες σε Σεντάι (1-0), Γιοκοχάμα (3-0), Β. Κοφού (2-0), Ουράβα (3-2), ενώ στο πιο πρόσφατο στο πρωτάθλημα πανηγύρισε τον πρώτο της βαθμό, στην ισοπαλία στη Γ. Ιβάτα.

Τρίτο σερί αμφίβολος ο μπακ Τανάκα (6/0), λείπουν και τρεις μακροχρόνιοι.

ΣΤΟΙΧΗΜΑ (Χ): Μάχη παραμονής, με τη Νιιγκάτα να έρχεται με κακή ψυχολογία μετά τη βαριά ήττα στο ντεμπούτο του Βάγκνερ Λόπεζ. Λογικό να μπει πιο συγκρατημένα, ενώ και η Σαπόρο δεν είναι ομάδα που παίρνει ρίσκα. Στο 3,20 Stoiximan προσφέρεται η μοιρασιά.

Β. ΚΟΦΟΥ – ΧΙΡΟΣΙΜΑ (08:00)

*** Στο 4,05 φτάνει ο άσος, στο 1,90 ντρίφταρε το διπλό.

*** Προϊστορία: 6-1-4

*** Λιγκ Καπ (15/03): Χιροσίμα – Β. Κοφού 0-0

Β. ΚΟΦΟΥ: Δίκαιη ήττα στη Γιοκοχάμα (1-0), γλίτωσε από κακώς ακυρωθέν γκολ νωρίς, αλλά το δέχθηκε εν τέλει με τη συμπλήρωση 45λεπτών. Χωρίς ουσίες οι δύο ευκαιρίες της, κινδύνεψε και με δεύτερο.

Φρέσκος τραυματίας ο βασικός χαφ Αράι (8/0), εκτός και τέσσερις μακροχρόνιοι

ΧΙΡΟΣΙΜΑ: Βαριά ήττα στην Τσερέζο Οσάκα (5-2). Παρότι προηγήθηκε (0-1/13’), η άμυνα της έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο, για να δεχθεί τρία τέρματα μέχρι το ημίχρονο. Παρά τη μείωση (3-2/56’), δέχθηκε το τέταρτο άμεσα και εγκατέλειψε τις προσπάθειες.

Εκτός ο εξτρέμ Μιγιαγιόσι (5/0) και τρεις μακροχρόνιοι.

ΣΤΟΙΧΗΜΑ (Χ): Χαμηλά το διπλό (1,95) για τα δεδομένα του αγώνα και μια Χιροσίμα που δεν έχει καταφέρει ακόμα να πείσει. Ο σφιχτός ρυθμός της Κοφού μπορεί να της δώσει αποτέλεσμα, ρισκάρουμε με τη μοιρασιά του 3,20 Stoiximan.

ΓΙΟΚΟΧΑΜΑ – ΣΕΝΤΑΪ (08:00)

*** Στο 1,85 προσφέρεται ο άσος, στο 4,10 φτάνει το διπλό.

*** Προϊστορία: 0-3-5

ΓΙΟΚΟΧΑΜΑ: Μπορούσε και πιο εύκολα τη νίκη επί τη Κοφού (1-0), με γκολ να της ακυρώνεται -λανθασμένα- στην αρχή. Τη λύση βρήκε με τη συμπλήρωση των 45’, ενώ στην επανάληψη είχε άλλες 2-3 καλές ευκαιρίες, χωρίς να απειληθεί.

Θετικό πρόσημο για τη Γιοκοχάμα εντός έδρας (4-1-1), με τη μοναδική της ήττα να έρχεται από τη Γκάμπα (0-1)

Εκτός ο βασικός χαφ Νακαμάτσι (4/0) και ο φορ Τογκάσι (2/1).

ΣΕΝΤΑΪ: Κάκιστη εμφάνιση στην Ομίγια (ήττα 2-1), με ακόμα και το γκολ που της έδωσε το προβάδισμα (23’) να είναι από τραβηγμένο πέναλτι. Μία ευκαιρία είχε στο υπόλοιπο, ενώ πιέστηκε πολύ και δίκαια δέχθηκε την ανατροπή (1-1/60’,2-1/89’).

Δύο μακροχρόνιοι.

ΣΤΟΙΧΗΜΑ (1): Σωστό φαβορί ο άσος στο 1,87 Stoiximan, με τη Γιοκοχάμα να είναι σταθερή εντός, την ώρα που η Σεντάι έρχεται από δύο σερί ήττες που την έβγαλαν από τις ισορροπίες της.

Γ. ΙΒΑΤΑ – ΚΑΣΙΒΑ (08:00)

*** Στο 3,65 προσφέρεται ο άσος, αγγίζει το 2,00 το διπλό.

*** Προϊστορία: 4-3-3

*** Λιγκ Καπ (03/05): Κασίβα – Γ. Ιβάτα 1-2

Γ. ΙΒΑΤΑ: Στην εντός έδρας ήττα από την Καβασάκι (0-2), στάθηκε καλά μόνο στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας μεταξύ άλλων σπουδαία ευκαιρία (δοκάρι) να προηγηθεί. Σημάδια κούρασης στην επανάληψη, τα παράτησε νωρίς.

Εξέτισε ο ηγετικός χαφ Μιγιαζάκι (10/0), πρόβλημα με τον έμπειρο χαφ Οτα (7/0).

ΚΑΣΙΒΑ: Σε εξαιρετική κατάσταση με 5 σερί νίκες, νίκησε 2-1 στο Τόκυο. Γρήγορος ρυθμός και φάσεις εκατέρωθεν, στάθηκε πιο τυχερή (0-1/33’,0-2/46’). Κινδύνεψε η αλήθεια σε τουλάχιστον τρεις περιπτώσεις, αλλά γλίτωσε μόνο με τη μείωση στις καθυστερήσεις.

Δυναμική βγάζει η Κασίβα και εκτός έδρας, έχει πανηγυρίσει τέσσερα σερί διπλά σε Χιροσίμα (0-2), Βισσέλ (1-2), Νιιγκάτα (0-1) και Τόκυο (1-2).

Τραυματίας ο βασικός φορ Οτσού (7/1).

ΣΤΟΙΧΗΜΑ (2): Σε εξαιρετική φόρμα η Κασίβα, με τις σερί νίκες να την φορτώνουν και ψυχολογία. Εστω και στο όριο μπορεί να περάσει από την Ιβάτα, με το διπλό να έχει ξεκάθαρη παικτική αξία στο 2,00 Stoiximan.

ΟΥΡΑΒΑ – ΣΙΜΙΖΟΥ (08:00)

*** Στο 1,30 παίζεται ο άσος, στο 8,35 φτάνει το διπλό.

*** Προϊστορία: 7-4-5

ΟΥΡΑΒΑ: Σε ρυθμούς προπόνησης στην Ομίγια, εκκωφαντική νίκη 6-1! Παρότι το δέχθηκε με το καλημέρα (2’), ακολούθησε επιθετικό κρεσέντο, με 5 γκολ μέχρι το ημίχρονο! Το έκτο ήρθε στο 47’ και πάλι καλά που έκοψε ρυθμούς.

Στο μυαλό της Ουράβα βρίσκεται και ο πρώτος αγώνας για τη φάση των ‘’16’’ του Τσάμπιονς Λιγκ, εκτός έδρας την Τετάρτη με τη Γιεγιού. Στην έδρα της, η ήττα από την Κασίμα (0-1) στο ντέρμπι είναι και η μοναδική στη σεζόν.

Δεύτερη -και τελευταία- αγωνιστική τιμωρίας ο βασικός μπακ Μοριβάκι (10/0), εκτός αποστολής έμεινε και ο Βραζιλιάνος φορ Ράφαελ Σίλβα (9/6), ώστε να είναι έτοιμος για το μεσοβδόμαδο.

ΣΙΜΙΖΟΥ: Πολύ καλό παιχνίδι με την Τοσού (1-1), με πολλές φάσεις και από τις δύο πλευρές. Προηγήθηκε με φανταστικό γκολ του Τιάγκο Αλβες (1-0/23’), δεν άντεξε στην έντονη πίεση στο τέλος και ισοφαρίστηκε στην τελευταία φάση (1-1/94’).

Πλήγμα ο τραυματισμός του πολύτιμου μπακ Ινουκάι (11/0).

ΣΤΟΙΧΗΜΑ (1&Over 2,5): Φορτσάτη η Ουράβα στην πρόβα τζενεράλε ενόψει Τσάμπιονς Λιγκ, με τον πήχη ούτως ή άλλως να μην είναι πολύ ψηλά για την κόντρα με τη μέτρια Σιμίζου. Στο ικανοποιητικό 1,75 Stoiximan ο συνδυασμός.

ΟΜΙΓΙΑ - ΤΣΕΡΕΖΟ ΟΣ. (10:00)

*** Στο 3,65 παίζεται ο άσος, στο 2,05 το διπλό.

*** Προϊστορία: 6-2-3

ΟΜΙΓΙΑ: Νίκη με ανατροπή κόντρα στη Σεντάι (2-1). Βρέθηκε να χάνει από τραβηγμένο πέναλτι (0-1/23’), για να πάρει τα ηνία στη συνέχεια και ιδιαίτερα στην επανάληψη να επιβάλλει το ρυθμό της (1-1/60’, 2-1/89’).

Αυτή ήταν η δεύτερη σερί επιτυχία στην έδρα της, μιας και είχε προηγηθεί το 1-0 επί της Ουράβα. Τη σεζόν την είχε ξεκινήσει με τέσσερις ήττες σε ισάριθμα ματς, έχοντας σκοράρει μόνο ένα γκολ.

Μόνο μακροχρόνιες απουσίες.

ΤΣΕΡΕΖΟ ΟΣ.: Επιβλητική νίκη επί της Χιροσίμα (5-2). Παρά το 0-1 νωρίς (13’), έβγαλε άμεσα αντίδραση και έφτασε στην ολική ανατροπή μέχρι το ημίχρονο (1-1/29’, 2-1/33’, 3-1/43’). Παρά τη μείωση στο 56’ δεν αγχώθηκε και καθάρισε γρήγορα (4-2/58’, 5-2/76’).

Εκτός οι χαφ Ακιγιάμα (2/0) και Μιζουνούμα (2/0).

ΣΤΟΙΧΗΜΑ (Χ): Δυνατό ζευγάρι, με την Ομίγια να παίρνει ώθηση από τη νίκη την προηγούμενη, αλλά και την Τσερέζο να αποδεικνύεται μία από τις πλέον αξιόπιστες της κατηγορίας. Τα δεδομένα ισορροπούν, στο 3,20 Interwetten η μοιρασιά.

ΒΙΣΣΕΛ – ΤΟΚΥΟ (13:00)

*** Στο 2,50 δίνεται ο άσος, στο 2,70 το διπλό.

*** Προϊστορία: 2-3-7

ΒΙΣΣΕΛ: Σπουδαίο διπλό στην Κασίμα (νίκη 2-1), αιφνιδίασε την αντίπαλο της με δύο γρήγορα γκολ (10’αυτ., 14’) και στη συνέχεια φρόντισε μόνο τα μετόπισθεν, ενώ είχε και την τύχη με το μέρος της όταν το χρειάστηκε, δεχόμενη απλά τη μείωση στο τέλος (89’).

Νοκ άουτ  ο χαφ Φουτζίτα (8/1).

ΤΟΚΥΟ: Εντός έδρας ήττα από την Κασίβα (1-2), με την εμφάνιση της να είναι καλή πάντως. Καλός ρυθμός και αρκετές ευκαιρίες να ξαναμπεί στο ματς μετά το 0-2 (46’), δεν κατάφερε κάτι παραπάνω πάντως από τη μείωση στις καθυστερήσεις.

Ουσιαστικά πλήρης.

ΣΤΟΙΧΗΜΑ (Νο Bet): Αψυχολόγητες ομάδες, ικανές για το καλύτερο και το χειρότερο. Παιχνίδι που μπορεί να πάει οπουδήποτε, τόσο σε ότι έχει να κάνει με τον νικητή, όσο και με τη συμπεριφορά των γκολ.

ΓΚΑΜΠΑ – ΤΟΣΟΥ (13:00)

*** Στο 1,70 παίζεται σταθερά ο άσος, στο 4,65 φτάνει το διπλό.

*** Προϊστορία: 3-1-1

ΓΚΑΜΠΑ: Επηρεασμένη από τον αποκλεισμό στο Τσάμπιονς Λιγκ, άργησε να πιάσει ρυθμό στο Σαπόρο (νίκη 2-0), κινδυνεύοντας σε δύο περιπτώσεις. Το γκολ πάνω στο ημίχρονο πάντως της έδωσε ψυχολογία και κυριάρχησε στην επανάληψη.

Μοιρασμένος απολογισμός εντός έδρας για τη Γκάμπα (2-3-1), έχοντας στα δύο πιο πρόσφατα τη νίκη επί της Ομίγια (6-0) και την ισοπαλία με τη Σιμίζου (1-1).

Παραμένει εκτός ο ηγετικός στόπερ Κόνο (4/2).

ΤΟΣΟΥ: Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων έσωσε το βαθμό στη Σιμίζου (1-1), δίκαια πάντως με βάση τη συνολική της εμφάνιση. Αρκετές ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές, με τις δικές της στην επανάληψη να είναι πιο καθαρές.

Χωρίς νίκη ακόμα εκτός έδρας στο πρωτάθλημα (0-3-3), μετρά τέσσερα συνεχόμενα με αμφίσκορο.

Νοκ άουτ τρεις βασικοί, ο χαφ Τανιγκούτσι (10/0) και οι φορ Τογιόντα (10/4), Ονο (7/1).

ΣΤΟΙΧΗΜΑ (1): Εβγαλε χαρακτήρα μετά τον αποκλεισμό η Γκάμπα και σωστά έχει τον πρώτο λόγο (1,75 Stoiximan), κόντρα σε μια Τοσού που θα παραταχθεί με τρεις σημαντικές απουσίες.