100% ανανεωμένη!ΚΛΙΚ ΕΔΩ!0% γκανιότα*
*Αφορά την επιλογή "νικητής αγώνα" πριν την έναρξη. Διαθέσιμο σε επιλεγμένα παιχνίδια

Δημοσιεύθηκε: 13:17, 19/06/2017, Συντάκτης: zaxarakis

Με φόρα η Σλοβακία μετά τη νίκη - ανατροπή κόντρα στη διοργανώτρια, αντιμετωπίζει απόψε την Αγγλία, που με  το καλημέρα άρχισε να νιώθει ξανά την πίεση των μεγάλων διοργανώσεων.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ – ΑΓΓΛΙΑ

*** Στο 4,50 φτάνει ο άσος, στο 1,75 δίνεται το διπλό.

*** 1ος Ομιλος. «Κολπόρτερ Αρένα» (15.550 Θ.), Κίελτσε.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ: Μεγάλη νίκη στην πρεμιέρα με ανατροπή κόντρα στη διοργανώτρια Πολωνία (2-1)!

Από το πρώτο μόλις λεπτό βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ, αλλά κατάφερε να ισορροπήσει γρήγορα και πέρα από την ισοφάριση του Βάλιεντ (1-1/20’), είχε άλλες τρεις καλές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος.

Αγνώριστη πάντως στην επανάληψη, έδωσε πολύ χώρο στην αντίπαλο της και κινδύνεψε σε 2-3 περιπτώσεις. Στη μοναδική της φάση στην επανάληψη βρήκε το γκολ σε αντεπίθεση με τον Σαφράνκο (1-2/78’).

MVP της αναμέτρησης ψηφίστηκε από την UEFA ο χαφ Λομπότκα: «Σημαίνει πάρα πολλά. Είμαστε πολύ χαρούμενοι που κερδίσαμε το παιχνίδι. Δουλέψαμε καλά ολόκληρη την εβδομάδα. Η επιτυχία ανήκει σε όλη την ομάδα, σε όλους. Περιμέναμε να πιεστούμε στην αρχή, όπως και έγινε, αλλά δείξαμε τη δύναμη της ομάδας μας. Δείξαμε χαρακτήρα!».

Αγωνιστικά δεν έχει προκύψει κάποιο νέο πρόβλημα για τον τεχνικό Πάβελ Χάπαλ, δεδομένα εκτός οι χαφ Ντούντα (άρνηση Χέρτα) και Χρομάντα (τραυματίας). Στη θέση του δεύτερου κλήθηκε ο χαφ Μ. Κάτσερ (Ζίλινα).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-1-4-1): Τσοβάν – Βάλιεντ, Σκρίνιαρ, Νινάι, Μαζάν – Λομπότκα - Μπέρο, Τσρίεν, Ρουζνάκ, Μίχαλικ – Σαφράνκο.

ΑΓΓΛΙΑ: Υπό το βλέμμα του τεχνικού της Ανδρών, Γκάρεθ Σαουθγκέιτ, ήρθε ισόπαλη 0-0 στην πρεμιέρα με τη Σουηδία, ούσα πολύ κατώτερη του αναμενομένου. Σαφώς ικανοποιημένη με την ισοπαλία αφού ο Πίκφορντ υποχρεώθηκε να αποκρούσει πέναλτι στο 81’, ενώ η αντίπαλος είχε και δοκάρι στο 57!

Στο πρώτο ημίχρονο είχε 2-3 απειλές με εκφραστή κυρίως τον Αμπραχαμ, όχι όμως κάποια καθαρή φάση. Μετά το 45’ είχε ένα τυχερό δοκάρι στο 67’ με καραμπόλα, ένα επικίνδυνο φάουλ με τον κάπτεν Γουόρντ-Πρόουζε στο 71’ και έκτοτε τίποτα…

Το παιχνίδι με την Σλοβακία έχει πλέον αναχθεί σε τελικός πρόκρισης όπως παραδέχθηκε και ο Εϊντι Μπουθρόιντ: «Πρέπει να κερδίσουμε το αποψινό ματς και το επόμενο. Η Σλοβακία έχει πολύ καλό σύνολο, με εντυπωσίασε στο πρώτο ματς με την Πολωνία. Το γεγονός ότι πρέπει να τερματίσεις πρώτος για να προκριθείς προσθέτει έξτρα πίεση. Η ομάδα μας όμως έχει το βάθος και την ποιότητα για να ανταποκριθεί. Είναι σημαντικό ότι δεν χάσαμε στην πρεμιέρα».

Ο Μπουθρόιντ αναφέρθηκε ασφαλώς και στην παρουσία του Σαουθγκέιτ στα γήπεδα της Πολωνίας, τονίζοντας πως βοηθάει τους παίκτες καθώς αντιλαμβάνονται πως υπάρχει συνέχεια στην εθνική Αγγλίας και η U21 είναι ουσιαστικά το όχημα για να προωθηθούν στην Ανδρών.

Μετά την ισοπαλία με την Σουηδία, τα μικρά λιοντάρια συμπλήρωσαν δέκα ματς με μόλις μία νίκη σε τελική φάση Euro.

Προβλήματα τραυματισμών δεν αναφέρονται. Πιθανότητα θα επιστρατευθεί ο Χιουζ στους χαφ για να κάνει πιο δημιουργικό το κέντρο. Δεν αποκλείεται επίσης αυτή τη φορά να ξεκινήσει ο Γκρέι αντί του Μέρφι. Από εκεί και πέρα οι Αγγλοι περιμένουν απόψε καλύτερη εμφάνιση από τον σταρ Ρέντμοντ, που πέρασε απαρατήρητος στο πρώτο ματς. Στους στόπερ λογικά θα προτιμηθεί εκ νέου το δίδυμο Μόουσον, Τσέιμπερς.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Πίκφορντ – Χολγκέιτ, Τσέιμπερς, Μόουσον, Τσίλγουελ – Γουόρντ-Πρόουζε, Τσαλομπάχ, Χιουζ – Γκρέι, Αμπραχαμ, Ρέντμοντ.

ΣΤΟΙΧΗΜΑ (G/G): Μεγάλο το άνοιγμα στο σετ, με τη Σλοβακία να είναι με φτερά στα πόδια μετά τη νίκη της πρεμιέρας, αλλά και με την Αγγλία να έχει την πίεση του αποτελέσματος. Το γρήγορο και επιθετικό παιχνίδι της Σλοβακίας πάντως, δείχνει να ταιριάζει περισσότερο στους Άγγλους, που θα βρουν παραπάνω χώρους, αλλά θα αναγκαστούν να αφήσουν και παραπάνω κενά πίσω. Καλύτερη επιλογή μοιάζει το αμφίσκορο, κρατάμε το 1,80 Sportingbet