100% ανανεωμένη!ΚΛΙΚ ΕΔΩ!0% γκανιότα*
*Αφορά την επιλογή "νικητής αγώνα" πριν την έναρξη. Διαθέσιμο σε επιλεγμένα παιχνίδια

Δημοσιεύθηκε: 10:04, 12/10/2017, Συντάκτης: portoulas

Μια ζωή σε διάφορα πόστα (κάποια στιγμή θέλει να γίνει και πρόεδρό της) στην Οσασούνα ο Ενρίκε Μαρτίν, σήμερα την αντιμετωπίζει ως προπονητής της Αλμπαθέτε. Παίζονται και πιέζονται οι άσοι των Βαγιαδολίδ, Βαγιεκάνο.

Στατιστική εικόνα πρωταθλήματος
ΑΓΝ. ΕΝΤΟΣΙΣΟΠ.Ν. ΕΚΤΟΣΓΚΟΛΓΚΟΛ ΕΝΤ.ΓΚΟΛ ΕΚΤ.UN 2,5OV 2,5ΙΣ. 0-0ΚΙΤΡ.ΚΟΚΚ.

*** Ασος του 2,30, διπλό του 3,10.

ΛΟΥΓΟ: Κακή ήταν στο πρώτο μέρος με τη Γρανάδα εκτός έδρας την Κυριακή (0-2), δέχτηκε γκολ (25’) και φάσεις, μόλις μία φορά απείλησε εκείνη με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Ανέβασε κάπως ρυθμούς στην επανάληψη, πίεσε περισσότερο ψηλά προς την αντίπαλη εστία, αλλά δεν έκανε τις πολλές φάσεις, μάλιστα κυρίως δέχτηκε και παρότι έπαιζε από το 83’ με παίκτη παραπάνω δέχτηκε το δεύτερο στις καθυστερήσεις.

Ετσι δεν μπόρεσε να διευρύνει το ρεκόρ συλλόγου στη Σεγούντα στις πέντε νίκες. Ένα «Χ» στα 12 τελευταία παιχνίδια της σε συνέχεια από πέρυσι. Εντός ξεκίνησε νωχελικά με 0-1-1 χωρίς να σκοράρει, συνέχισε όμως με 2/2.

Λογικά δεν προλαβαίνει να επανέλθει ο βασικός εξτρέμ Φέδε Βίκο (7/1), εκτός παραμένουν ο αναπληρωματικός μέσος Χιλ (3/0, 2 αλλ.) και οι μπακ Κράβετς (2/0) και Λέουκο (1/0).

Καλές πιθανότητες να κάνει ντεμπούτο για φέτος ο αξιόλογος μέσος Πίτα.

ΚΟΡΔΟΒΑ: Δίκαιη, αν και κάπως υπερβολική σε σκορ η εντός έδρας νίκη 3-0 επί της Αλκορκόν την Κυριακή.  Επέδειξε μεγαλύτερη φιλοδοξία και ένταση στο παιχνίδι της, δικές της ήταν όλες οι επιθετικές ενέργειες του πρώτου μέρους (δύο οι μεγάλες φάσεις).

Επιβραβεύτηκε χάρη στην… αντίπαλη αρωγή σε διάστημα οκτώ λεπτών στην επανάληψη (52’ 1-0 λάθος αμυντικού, 56’ 2-0 αυτογκόλ, 59’ αντεπίθεση που ξεκίνησε από αντίπαλο λάθος στο κέντρο). Μόνο τότε χαλάρωσε και δέχτηκε ευκαιρίες.

Ετσι, έσωσε και τη θέση του προς το παρόν ο Λουίς Καριόν, ο οποίος έκανε πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα σε σχέση με το «ναυάγιο» κόντρα στη Βαγιαδολίδ και δικαώθηκε.

Μοναδική ομάδα της κατηγορίας χωρίς ισοπαλία φέτος και μάλιστα σε συνέχεια από πέρυσι δεν έχει «Χ» για 11 παιχνίδια, μόλις ένα στα τελευταία 14. Εκτός έδρας ξεκίνησε με διπλό και συνέχισε με τρεις ήττες, κακές εμφανίσεις σε όλα και έντεκα γκολ παθητικό.

Εξέτισε ο βασικός κεντρικός χαφ Εντου Ράμος (7/1) και πήρε στην αποστολή τη θέση του συνήθως βασικού εξτρέμ Ρομέρο (8/0, 3 αλλ.).

ΣΤΟΙΧΗΜΑ (Χ): Προσγειώθηκε η Λούγο με την ήττα από τη Γρανάδα μετά τις συνεχόμενες επιτυχίες, είναι ομάδα, που δεν βγάζει μάτια με την απόδοσή της, αλλά παίρνει αποτελέσματα. Η Κόρδοβα πήρε βαθιά ανάσα την Κυριακή με τη νίκη επί της Αλκορκόν και αυτό μπορεί να την στείλει με ηθικό στο Λούγο ώστε να πάρει την ισοπαλία του 3,25 Stoiximan.

ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ – ΑΛΚΟΡΚΟΝ

*** Πτωτικές τάσεις στον άσο, στο 1,70 πλέον, από 1,90, με το διπλό κοντά στο 5,00, ενώ ήταν κοντά στο 4,00.

*** Η τελευταία νίκη της Αλκορκόν εντός – εκτός με τη Βαγιαδολίδ ήταν το 2011, εντός έδρας με 1-0, έκτοτε μετράει 0-4-7 σερί, με πέντε ήττες στα έξι πιο πρόσφατα, 7/8 τελευταία under 2,5.

*** Προπονητής Νέων (2009) και β’ ομάδας Βαγιαδολίδ (2010) ο Βελάσκεθ.

ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ: Αλλού πατούσε, αλλού βρισκόταν στο πρώτο ημίχρονο με τη Βαγιεκάνο την Κυριακή εκτός έδρας, έχασε όλες τις μάχες στο κέντρο και η άμυνά της άνοιγε διάπλατα,

Ετσι, δέχτηκε το 1-0 στο 8’ από αντεπίθεση και το δεύτερο με τον ίδιο τρόπο στο 16’, της έγιναν κι άλλες φάσεις, για να έρθει τρίτο με πέναλτι στο 31’, ελάχιστα έκανε μπροστά.

Με τις αλλαγές σουλουπώθηκε κάπως στην επανάληψη, τόσο ώστε να κάνει κάποιες ευκαιρίες και να μειώσει στο 51’, πριν έρθει και τέταρτο στο 85’, πάλι από αντεπίθεση.

Μπορεί εκτός έδρας να ξεκίνησε με 1-1-0 και να συνέχισε με δύο ήττες, αλλά εντός μετά την ήττα της πρεμιέρας έχει αλλάξει ρότα με τρεις συνεχόμενες επιτυχίες. Εχει σκοράρει σε όλα τα παιχνίδια της εκτός από ένα, έχει δεχτεί γκολ σε όλα, πάλι πλην ενός. Καλύτερη επίθεση, τρίτη χειρότερη άμυνα της κατηγορίας.

Τιμωρημένοι είναι ο βασικός χαφ Λουίσμι (8/1) και ο βασικός εξτρέμ, 2ο σκόρερ Σαλβαδόρ (8/3). «Κόπηκαν» ο βασικός μπακ Νάτσο (6/0) και ο ενίοτε βασικός στόπερ Γκιτιάν (4/1).

Επιστρέφει ο Γιαννιώτας (2/1), έστω και για λίγα λεπτά συμμετοχής, αν και ίσως «κοπεί» ως 19ος στη λίστα.

ΑΛΚΟΡΚΟΝ: Το εκτός έδρας 3-0 από την Κόρδοβα την Κυριακή ήταν υπερβολικό ως σκορ, αλλά δίκαιο ως ήττα, αφού ήταν άφαντη αρχικά στο πρώτο μέρος και εν συνεχεία στο πρώτο 15λεπτο του δευτέρου ημιχρόνου.

«Δώρισε» σχεδόν όλα τα αντίπαλα γκολ σε οκτώ λεπτά (52’ – 59’), με φοβερό λάθος στόπερ στο πρώτο, αυτογκόλ στο δεύτερο, πούλημα μπάλας στο κέντρο και αντεπίθεση στο τρίτο, μάταιες οι φάσεις της στη συνέχεια, με δέκα παίκτες από το 83’.

Αήττητη στις πέντε πρώτες αγωνιστικές (με μόλις ένα γκολ κατά), τρεις μαζεμένες αποτυχίες στη συνέχεια (με εννέα γκολ κατά) και τον Χούλιο Βελάσκεθ να θέλει να σταματήσει τον κατήφορο, ειδάλλως θα έχει θέμα.

Με 1-1-0 άρχισε τα εκτός έδρας παιχνίδια της φέτος, χωρίς να δεχτεί γκολ, με τεσσάρα από την Τενερίφη και τριάρα από την Κόρδοβα τα συνέχισε.

Τιμωρημένοι είναι ο βασικός γκολκίπερ Κάστο (7/0) και ο βασικός χαφ Εράστι (8/0), παραμένουν εκτός οι αρχικά βασικοί, ο εξτρέμ Νόνο (4/0) και ο μέσος Καντίρ (3/0).

ΣΤΟΙΧΗΜΑ (1): Από άσχημες ήττες έρχονται αμφότερες, ωστόσο για τη Βαγιαδολίδ ήταν ένα στραβοπάτημα στη μέχρι τώρα συμπαθητική πορεία της, ενώ για την Αλκορκόν ο κανόνας τελευταία. Ο άσος είναι πλέον στο 1,70 Mybet οριακά μπαίνει στο παιχνίδι μας.

ΟΣΑΣΟΥΝΑ – ΑΛΜΠΑΘΕΤΕ

*** Πάντα στο 1,60 ο άσος και στο 5,80 το διπλό.

*** Γεννημένος στην Παμπλόνα ο τεχνικός της Αλμπαθέτε, Ενρίκε Μαρτίν, παίκτης πρώτης (1977-88) και δεύτερης ομάδας (1975-77) της Οσασούνα, προπονητής Νέων (1990-94), δεύτερης (1994-97, 2006-08, 2012) και πρώτης ομάδας (1997-99, 2015-16), την ανέβασε Πριμέρα πρόπερσι. Δεν έχει αποκλείσει να κατέβει υποψήφιος για πρόεδρος των Ναβαρέζων σε κάποια χρόνια.

*** Στο κύπελλο (7/9): Οσασούνα – Αλμπαθέτε 3-2 (παράταση, 2-2 κανονικός αγώνας).

ΟΣΑΣΟΥΝΑ: Στο 2-0 επί της Κάντιθ το Σάββατο εκτός έδρας σε ένα ματς με πολύ αέρα ήταν συμπαγής και σπουδαίες φάσεις δεν της έγιναν, με τον γκολκίπερ της να το παίρνει πάνω του σε εκτελέσεις πέναλτι, στο 16’ και διπλή (σφυρίχτηκε επανάληψη) στο 70’.

Δεν έκανε ιδιαίτερες ευκαιρίες, πλην μίας στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, σκόραρε όμως με γκολάρα στο 76’ -από αλλαγή που είχε μπει τέσσερα λεπτά πριν στο ματς- και αντεπίθεση στο 88’, από άλλη αλλαγή.

Εξι διαδοχικά παιχνίδια αήττητη (4-2-0) συμπλήρωσε και πριν την έναρξη της αγωνιστικής έπιασε κορυφή, από την οποία έπεσε με τις νίκες Νουμάνθια και Χιχόν. Εχει την καλύτερη άμυνα της κατηγορίας, χωρίς παθητικό στα τελευταία τρία.

Αήττητη εντός έδρας φέτος, ξεκίνησε με δύο ισοπαλίες 1-1 και συνέχισε με δύο νίκες, έχει σκοράρει σε όλα, 4/4 «2-3 γκολ».

Κάρτες συμπλήρωσε ο βασικός μέσος Φραν Μέριδα (8/0).

Εξέτισε ο συνήθως βασικός μέσος Τορό (6/0, 2 αλλ.).

ΑΛΜΠΑΘΕΤΕ: Με το δεξί το ντεμπούτο του Ενρίκε Μαρτίν (έκανε αρκετές αλλαγές στην ενδεκάδα σε σχέση με τον προκάτοχό του) στον πάγκο της χάρη στο 2-1 επί της Λόρκα την Κυριακή εντός έδρας.

Καλύτερη στο πρώτο μέρος με γκολ (7’ απευθείας φάουλ) και φάσεις, με ένα τετ α τετ απειλήθηκε, πιο πολύ πιέστηκε στο δεύτερο με ευκαιρίες, ισοφαρίστηκε με πέναλτι στο 83’, δεύτερο δικό της με πέναλτι στο 87’, έπιασε πέναλτι ο γκολκίπερ της στις καθυστερήσεις.

Μόλις η δεύτερη επιτυχία της φέτος, όλες στις τρεις τελευταίες αγωνιστικές. Εχει δεχτεί γκολ σε όλα τα ματς, πλην της πρεμιέρας, όπου ήταν και η μοναδική της ισοπαλία, στο πρώτο εκτός έδρας, κι ενώ ακολούθησαν τρεις ήττες εκεί σε ισάριθμα παιχνίδια.

Παραμένουν εκτός μάχης ο βασικός εξτρέμ Χοσάν (4/0, 1 αλλ.), ο βασικός φορ Αριδάνε (4/0), ο ενίοτε βασικός εξτρέμ Μπελά (6/1, 3 αλλ.) και ο εν δυνάμει βασικός χαφ Πελάγιο (2/0), «Κόπηκαν» ο βασικός μπακ Αρόγιο (7/0, 1 αλλ.) και ο εσχάτως βασικός μπακ Μπιτόλο (5/0, 1 αλλ.).

ΣΤΟΙΧΗΜΑ (No bet): Ανεβασμένη η Οσασούνα, δείχνει τις δυνατότητές της, αλλά θα πάμε πάσο στον άσο του 1,60 – 1,70, αφού κοντράρεται με έναν πολύ ιδιαίτερο αντίπαλο, που επίσης άλλαξε την ψυχολογία της Αλμπαθέτε.

ΒΑΓΙΕΚΑΝΟ – ΑΛΜΕΡΙΑ

*** Επεσε στο 1,60 – 1,70 από 1,80 ο άσος, ανέβηκε στο 5,00 το διπλό.

*** Μία ισοπαλία στα τελευταία οκτώ μεταξύ τους ανεξαρτήτως έδρας. Ενας βαθμός το κέρδος της Αλμερία σε τέσσερις επισκέψεις της στην έδρα της Βαγιεκάνο.

ΒΑΓΙΕΚΑΝΟ: Πολύ ορεξάτη μπήκε κόντρα στη Βαγιαδολίδ, πίεσε στη μεσαία γραμμή και την υποχρέωσε σε λάθη, με αντεπιθέσεις τα δύο πρώτα γκολ στο 8’ και το 16’, με πέναλτι το τρίτο στο 31’, είχε κι άλλες φάσεις, λίγο απειλήθηκε.

«Κάθισε» στο δεύτερο, της έγιναν ευκαιρίες και γκολ (51’), αλλά σε ανοιχτό γήπεδο πάλι στο 85’ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της 4-1 εντός έδρας την Κυριακή.

Οι δύο από τις τρεις νίκες της έχουν έρθει στις τρεις τελευταίες αγωνιστικές, αμφότερες εντός έδρας και με καλές εμφανίσεις. Με τα οκτώ γκολ που έχει πετύχει στα τρία πιο πρόσφατα είναι η δεύτερη καλύτερη επίθεση. Εντός ξεκίνησε με 0-1-1 και συνέχισε με 2-0-0, έχει δεχτεί γκολ σε όλα.

Μόνο ο αναπληρωματικός Χ. Γκέρα (3/0 – όλες ως αλλαγή) είναι εκτός μάχης, αποστολή θα βγει αργότερα, ώστε να δούμε αν θα έχει κάποιας μορφή ροτέισον.

ΑΛΜΕΡΙΑ: Εμφατική ήττα 3-0 από την Ουέσκα εντός έδρας το Σάββατο. Δεν της βγήκε απολύτως τίποτα, ούτε μπροστά, όπου παρότι είχε 57% κατοχή μπάλας λίγο απείλησε την αντίπαλη εστία, ούτε πίσω, με αρκετά κενά.

Ηταν εξαιρετικά ευάλωτη στις αντεπιθέσεις, το 1-0 του 27’ τη λύγισε και το 2-0 από κόρνερ στο 43’ την έκανε κομμάτια. Τόσο που «δώρισε» το τρίτο γκολ στο 53’ από λάθος του στόπερ της, γλίτωσε κι από άλλα τέρματα.

Και απέτυχε να διευρύνει το σερί της στα τρία ματς, που θα ήταν το καλύτερο φετινό της και έχασε το αήττητο στην έδρα της, που κρατούσε σε έξι ματς σε συνέχεια από πέρυσι (5-1-0). Ξεκίνησε τη σεζόν με διπλό, αλλά συνέχισε με 0-1-2 ρεκόρ.

Εξέτισε ο αρχηγός/βασικός στόπερ Μορθίγιο (7/1).

Παραμένει εκτός ο εσχάτως βασικός χαφ Τίνο Κόστα (6/2, 3 αλλ.).

ΣΤΟΙΧΗΜΑ (1): Όταν η Βαγιεκάνο τρέχει, δύσκολα τη σταματάει κάποια ομάδα, τουλάχιστον όχι η Αλμερία που είδαμε το Σάββατο. Ενδεικτική η πρόταση του άσου πλέον, με το 1,67 Sportingbet.