ΡΙΟ ΑΒΕ - ΤΟΝΤΕΛΑ (16/4/18, 22:00)

07:33 29-03-24

1
2

Χωρίς αντίδοτο στην έδρα της Γκιμαράες, δεν μπόρεσε να αντιμετωπίσει την επιθετική ορμή της αντιπάλου στο πρώτο μέρος, όπου δέχτηκε τρία γκολ, με το 3-0 να διατηρείται ως το τέλος.

Ετσι, μετά από καιρό υποχώρησε από την 5η θέση και είναι στο -1 από τη Μαρίτιμο, αλλά με το σημερινό ματς στο χέρι.

Εχει κερδίσει τα δύο τελευταία εντός κόντρα σε Εστορίλ (2-0) και Φεϊρένσε (2-1). Αυτές είναι και οι δύο μοναδικές νίκες στα τελευταία επτά (2-1-4).

Στο ντούκου σε γενικές γραμμές η ήττα από την Γκιμαράες, το μυαλό παραμένει στη μάχη της 5ης θέσης και υπάρχει αισιοδοξία ότι θα εκμεταλλευτεί το σημερινό ματς και θα ξαναμπεί σε θέση οδηγού.

Συνεχίζει με καθαρό απουσιολόγιο.

Εντός έδρας παραμένει αήττητη από τον Νοέμβριο, ένα 0-1 από την Γκιμαράες, έκτοτε τρέχει σερί 6-1-0.

Σε ωραίο και ανοιχτό ματς το 2-2 κόντρα στην Πορτιμονέσε, ακόμα ένας πόντος προς τη σωτηρία. Πλέον στο +5, αλλά και με ματς λιγότερο.

Ανέτρεψε το 0-1 στο ξεκίνημα και προηγήθηκε πριν το ημίχρονο, είχε ακόμα μία μεγάλη φάση στο ξεκίνημα της επανάληψης, αλλά έκτοτε πέρασε σε δεύτερο ρόλο, ισοφαρίστηκε στο 54’ και πιέστηκε ως το τέλος.

Είχε προηγηθεί το 1-1 στην έδρα της Μποαβίστα. Χωρίς νίκη σε τέσσερα (0-3-1), μία νίκη στα επτά τελευταία (1-3-3).

Ικανοποίηση από το βαθμό («Όταν δεν μπορείς να κερδίσεις, είναι καλό να μη χάνεις», όπως σχολιάσε ο Πέπα), αλλά και γενικότερα από την κατάσταση στη βαθμολογία, καθώς υπάρχει ένα σοβαρό μαξιλαράκι από τις δύο θέσεις του υποβιβασμού.

Πάγιες οι απουσίες. Πάντα έξω ο καλός εξτρέμ Μουρίλο (23/7), ο αμυντικός Ανσέλ (8/0), άλλοι δύο μακροχρόνια.

Τα 10/11 τελευταία εκτός έδρας με Under 2,5, πριν το τελευταίο 1-1 με την Μποαβίστα μετρούσε εννιά σερί N/G.