ΜΕΛ. ΒΙΚΤΟΡΙ - ΑΔΕΛΑΪΔΑ (22/4/18, 11:00) Ενας Ολλανδός στην Αυστραλία

13:19 29-03-24

1
2

***Δεν είναι τοπικό ντέρμπι, θεωρείται όμως σαν μια από τις μεγαλύτερες κόντρες στην Αυστραλία.
***Μονό ματς για τα προημιτελικά των πλέι οφ της Α-Λιγκ, σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι. Ο νικητής θα φιλοξενηθεί από το Σίδνεϊ.

Ηθελε νίκη επί του Σίδνεϊ την Παρασκευή για να περιμένει ήττα της Σίτι στη Νέα Ζηλανδία το Σάββατο ώστε να κλέψει την τρίτη θέση και το εισητήριο για το Τσάμπιονς Λιγκ. Η Σίτι έχασε αλλά το ίδιο συνέβη και σε αυτή, 1-0 από τους πρωταθλητές. Δεν το άξιζε πάντως, έμεινε πίσω στο 8’ και απώλεσε τεράστιες ευκαιρίες στη συνέχεια, τρεις φορές είδε την μπάλα να βγαίνει πάνω από τη γραμμή.

Την Τετάρτη σε αδιάφορο ματς για το Τσάμπιονς Λιγκ υποδέχτηκε τη Σανγκάη ΣΙΠΓ, παρά το γεγονός πως παρατάχθηκε με πολλούς πιτσιρικάδες επικράτησε με 2-1.

Επιστρέφουν τώρα όλοι οι βασικοί, καλό κλίμα στην ομάδα με το Μάσκατ να αστειεύεται: «Βλέποντας το αποτέλεσμα της Τετάρτης, πολλοί θα παρακαλούσαν να είχαν παίξει»!

ΟΚ ο αναπληρωματικός φορ Θεοχάρους (16/1) που ήταν άρρωστος, μακροχρόνιοι οι όποιοι απόντες.

7 σερί εντός έδρας over 2,5.

Επαιξε για τη (μικρή) ιστορία της και το… Μπρισμπέιν την Κυριακή στο Σίδνεϊ με τους Γουόντερερς, αν και αδιάφορη πέρασε με 3-2 δίνοντας το εισητήριο στην ομάδα του Αλοΐζι. Ματσάρα, πίσω στο 12’ αλλά γύρισαν το ματς πριν το 40’. Δύο λεπτά αργότερα η ισοφάριση και χαμένο αντίπαλο πέναλτι στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Στο 62’ η αποβολή αντιπάλου που έκρινε το ματς, πολύ πειθαρχημένη στη συνέχεια, σκόραρε ξανά και κράτησε χωρίς προβλήματα.

Προσπαθεί να σπάσει την κατάρα που δε θέλει καμία ομάδα που τελείωσε εκτός του τοπ 3 να φτάνει στο μεγάλο τελικό: «Τα στατιστικά και η προϊστορία δε μου λένε κάτι, αυτό που έχει σημασία είναι πως τους κερδίσαμε ήδη μια φορά εκεί μέσα και σκοπεύουμε να το ξανακάνουμε» τόνισε ο Κουρζ.

Τραυματίας ο νεοφερμένος στράικερ Καβούσεβιτς (4/1), έφυγε τραυματίας από το προηγούμενο ο σταρ/εξτρέμ Αμπσαλόνσεν (11/6) αλλά λογικά προλαβαίνει.

Over 2,5 τα τελευταία 4 της Αδελαΐδα, τα 3 από αυτά ήταν και over 3,5.