ΜΑΓΔΕΜΒΟΥΡΓΟ - ΦΟΡΤΟΥΝΑ ΚΟΛ. (21/4/18, 15:00)

02:32 29-03-24

1
2

*** Α’ Γύρος: Φορτούνα – Μαγδεμβούργο 1-2

Σα σίφουνας πέρασε από την έδρα της Ιένα (νίκη 5-1) στο εξ αναβολής την Τρίτη και είναι πλέον ένα βαθμό μακριά από τη Zweite Liga. Μεγάλος πρωταγωνιστής με χατ τρικ ο Τούρπιτζ (16’, 24’πεν., 60’πεν.), από δική του πάσα ξεκίνησε και το τρίτο γκολ (0-3/35’). Το τέταρτο γκολ από τον Αϊνολτ με το καλημέρα στην επανάληψη (0-4/47’).

Ασφαλώς ενθουσιώδες! Το Μαγδεμβούργο είναι πλέον με το ενάμιση πόδι στη Zweite Liga, για πρώτη φορά στη σύγχρονη ιστορία του. Τα πάντα στην πόλη κινούνται γύρω από αυτό.

Εξέτισε ο πολύπειρος χαφ Ζόβιζλο (26/1). Πλήγμα με τον βασικό κίπερ Γκλίνκερ (32/0), αναμένεται να χάσει τα εναπομείναντα τέσσερα παιχνίδια, με την εστία να υπερασπίζεται ο νεαρός Μπρουνστ (2/0). Νοκ άουτ ο φορ Ντούκερ (23/4), λείπουν και δύο μακροχρόνιοι.

Εχει πετύχει τουλάχιστον δύο γκολ στα 8/9 τελευταία παιχνίδια στην έδρα του.

Είναι εμφανές ότι τα έχει παρατήσει, υπέστη 5η σερί ήττα στο πρωτάθλημα, εντός από τη Μούνστερ (2-4). Δέχθηκε από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο (17’, 36’, 56’, 65’), κατάφερε να μειώσει ενδιάμεσα με αυτογκολ (1-2/47’) και απλά στο τελικό σκορ (2-4/84’).

Το μυαλό της βρίσκεται ήδη στην επόμενη σεζόν, το πιστοποιεί με τις συνεχόμενες κακές εμφανίσεις και τα σερί αρνητικά αποτελέσματα. Και όλα αυτά ενώ βαθμολογικά ελπίζει ακόμα για την 3η θέση του μπαράζ, αλλά δε βγάζει την παραμικρή διάθεση να την κυνηγήσει.

Φρέσκος τραυματίας ο βασικός εξτρέμ Σόι (30/3), ενώ λείπουν και άλλοι τρεις μακροχρόνιοι.

Στο N/G τα 4/5 τελευταία της εκτός έδρας.