ΜΑΛΑΓΑ - ΣΟΣΙΕΔΑΔ (22/4/18, 17:15)

00:39 29-03-24

1
2

Επιβεβαιώθηκε και μαθηματικά ο υποβιβασμός της, μετά την ήττα με 1-0 από το Λεβάντε το βράδυ της Πέμπτης. Εδειξε αυταπάρνηση, πάλεψε το ματς, είχε τις δικές της φάσεις, περισσότερες του αντιπάλου, για να λυγίσει με γκολ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Εδώ και λίγες εβδομάδες και ξεκίνησε προγραμματισμό για τη νέα σεζόν, όπου θα παίζει στη Σεγούντα. Την Παρασκευή οι παίκτες παρέθεσαν κοινή συνέντευξη Τύπου, ζητώντας συγνώμη για τον υποβιβασμό. Μερίδα των οπαδών, για διαμαρτυρία, θα μπει στο γήπεδο σήμερα στο 5ο λεπτό.

Φρέσκο και σημαντικό πρόβλημα ο τραυματισμός του καλύτερου επιθετικού της Ρολάν (22/5), εκτός έμεινε και ο φορ Μπόρχα Μπαστόν (18/2). Τραυματίες και πάλι ο μέσος/αρχηγός Ρέθιο (22/1), ο μπακ Ρίκα (14/0), ο μεσοεπιθετικός Χουάνπι (16/0) και ο επιθετικός Πενιαράντα (13/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-4-2): Ρομπέρτο – Ροσάλες, Λουίς Ερνάντεθ, Μικέλ, Μιγκέλ Τόρες – Λεστιέν, Αντριάν, Ιτούρα, Τσόρι Κάστρο – Ιντέγε, Εν-Νεσίρι

Δύο αλλαγές αναμένονται συγκριτικά με το τελευταίο παιχνίδι, στη θέση του Ρολάν ο Εν-Νεσίρι και στα χαφ ο Ιτούρα αντί του Μεντί Λασέν.

Στο 2-3 γκολ τα 6/8 τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δύο ομάδων στο «Ροσαλέδα».

Πέτυχε τρίτη διαδοχική νίκη κι έμεινε τέταρτο ματς χωρίς να δεχτεί γκολ με τον Ιμανόλ Αλγκουαθίλ στον πάγκο, επικρατώντας με το εμφατικό 3-0 της Ατλέτικο. Ο Γουίλιαν Ζοσέ άνοιξε το δρόμο στο 27΄, κράτησε το προβάδισμα ως το 80΄ και στο τελευταίο δεκάλεπτο βρήκε άλλα δύο γκολ με τον Χουάνμι, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της.

Μπήκε πλέον για τα καλά στο κόλπο της Ευρώπης, αφού βρίσκεται στο -5 από την 7η θέση, έχοντας ματς με τη Σεβίλλη μπροστά της σε δύο εβδομάδες. Στοχεύει στο 4/4 για να υποδεχτεί με σούπερ ψυχολογία την Αθλέτικ Μπιλμπάο στο ντέρμπι των Βάσκων και στη συνέχεια να πάει στη Σεβίλλη.

Δεν επηρεάζουν ιδιαίτερα οι απουσίες της. Λείπει καιρό ο μέσος/αρχηγός Τσάμπι Πριέτο (24/3), ενώ ο Ιμανόλ άφησε έξω τον στόπερ Ραούλ Νάβας (16/0) για να του δώσει ανάσες. Επανέρχονται ο χειμερινός γκολκίπερ Μογιά (6/-5) και ο αναπληρωματικός φορ Αγκιρέτσε (10/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Ρούλι – Ελουστόντο, Ντιέγκο Γιορέντε, Εκτορ Μορένο, Κέβιν – Θουμπελδία, Ιγιαραμέντι – Οντριοθόλα, Οϊαρθάμπαλ, Χουάνμι – Γουίλιαν Ζοσέ

Αλλάζει πάλι πρόσωπα στην ενδεκάδα ο Ιμανόλ, βάζοντας δεξί εξτρέμ τον συνήθως μπακ Οντριοθόλα, με τον Χουάνμι στην άλλη μπάντα, αφήνοντας στον πάγκο Κανάλες και Γιανουζάι.

Εχει σκοράρει στις 13 τελευταίες επισκέψεις της στη Μάλαγα, παίρνοντας 8 νίκες, 2 ισοπαλίες, ενώ έχει και 3 ήττες.