ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ

3 - 1 07-08-22

ΣΕΡΕΝΓΚ

Για τον αγώνα ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ-ΣΕΡΕΝΓΚ γράφει ο Βασίλης Τσαπραλής Ημερομηνία: 21:14 06/08/22
1.46

Την Πέμπτη βρέθηκε στην Εσθονία για τον αγώνα με την Πάιντε (Κόνφερενς) και βγάζοντας απλά την ποιοτική της διαφορά πήρε ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης (2-0).

Απογοητευτική η παρουσία της στην πρώτη φετινή εκτός έδρας αποστολή στο πρωτάθλημα, με την ήττα (0-1) από τη Σερκλ Μπριζ να έρχεται φυσιολογικά.

Εκτός κλίματος στο πρώτο ημίωρο, ενώ έμεινε με παίκτη λιγότερο (34′) και τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα. Αναλαμπή η μοναδική χαμένη ευκαιρία να προηγηθεί (60′) κόντρα στην ροή. Δεν το έκανε και τελικά ήταν αυτή που δέχτηκε το γκολ της ήττα ύστερα από παιδικό λάθος του αμυντικού Ντεμπάστ.

“Χάσαμε τον αγώνα με την κακή μας απόδοση στο α’α ημίχρονο. Στην επανάληψη βελτιωθήκαμε και θα μπορούσαμε να φύγουμε με το 0-0. Οι 3 βαθμοί σε 2 αγώνες δεν είναι αρκετοί για την Αντερλεχτ, όμως πιστεύω πως η σεζόν είναι ακόμα μακρά, οι παίκτες δουλεύουν εξαιρετικά και είμαι σίγουρος πως θα βελτιωθούμε” αισιόδοξος ο τεχνικός Μαζού.

Τιμωρημένος σε 2 ο χαφ Αμπντουλραζάκ (2/0).

Πρόβλημα στα μπακ μετά τις απουσίες των Γκόμεζ (-), Σαρντέλα (-) και την τιμωρία του Μουρίγιο (-).

Εγινε με το καλημέρα το πρώτο φαβορί για να αποχαιρετίσει την κατηγορία μετά τις 2/2 ήττες της εκκίνησης. Ελαφρώς βελτιωμένη σε σχέση με την τραγική πρεμιέρα (0-2 Ζ.Βάρεγκεμ) στην πιο πρόσφατη ήττα (0-1) από την Κορτράικ.

Καλύτερη στο α’ μέρος, είχε τις ευκαιρίες να προηγηθεί με μεγαλύτερη ένα άστοχο πέναλτι (20′). Δεν εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα (26′) και στο β’ μέρος έχασε σε ενέργεια, με το γκολ της αντιπάλου (58′) να της κόβει οριστικά τα φτερά.

“Ηταν ένας αγώνας που δεν έπρεπε να χάσουμε ποτέ. Μας έλειψε το δολοφονικό ένστικτο και στο τέλος τιμωρηθήκαμε από μια στατική φάση. Εμεινα ικανοποιημένος από την ποιότητα του αγώνα, ειδικά στο α’ ημίχρονο’ τα λόγια του τεχνικού Ζενεσάμπ που έχει σίγουρα δύσκολο έργο.

Κοκινισμένος ο στόπερ Τσιμπουάμπουα (2/0).

Ευκαιρία για την Αντερλεχτ να διασκεδάσει τις άσχημες εντυπώσεις της περασμένης εβδομάδας, καθώς η Σερένγκ αποδεικνύεται μέχρι στιγμής η πιο αδύναμη/ανέτοιμη ομάδα της κατηγορίας. Το 1,25 πάντως στον άσο παραμένει τοκογλυφικό.

Ούτε στα γκολ υπάρχει κάτι το ιδιαίτερο. Η Σερένγκ θα αμυνθεί και όσο αντέξει. Το λογικό Over2,5 δεν πληρώνει και τίποτα (1,55).

Αντερλεχτ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΝΦΕΡΕΝΣ ΛΙΓΚ

Σερένγκ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Α' ΒΕΛΓΙΟΥ 2012/2013 - 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 - 2020/2021 - 2021/2022 3 - 0