Για τον αγώνα ΓΚΕΝΚ-ΓΑΝΔΗ γράφει ο Βασίλης Τσαπραλής Ημερομηνία: 03:02 15/05/22
2
3.25
1.96
1.76

*** Στην κανονική περίοδο: Γκενκ – Γάνδη 0-3 924/10) και Γάνδη – Γκενκ 1-0 (12/12). Στα πλέι οφ: Γάνδη – Γκενκ 0-1 (24/4).

Η δύσκολή επικράτηση (3-2) κόντρα στη Σαρλερουά την κράτησε ζωντανή στο κυνήγι της πρωτιάς και των μπαράζ Ευρώπης.

Χρειάστηκε να φτάσει στην ανατροπή, ανεβάζοντας στροφές στο β’ ημίχρονο, βρίσκοντας 3 γκολ μέσα σε ένα 10λεπτο (55′, 59′, 65′).

“Στο β’ μέρος παίξαμε πιο γρήγορα, με καλύτερο τρανζίσιον, ψάχνοντας χώρους από τις πτέρυγες. Πρέπει να σκεφτόμαστε θετικά και να κάνουμε το ίδιο με τη Γάνδη” σχολίασε μετά την τελευταία νίκη κόντρα στη Σαρλερουά ο προπονητής Στορκ.

Για να καταφέρει να πάρει την πρωτιά στον όμιλο και να διεκδικήσει το τελευταίο ευρωπαικό εισιτήριο σε μπαράζ με την Αντβέρπ θα χρειαστεί πέρα από τη σημερινή νίκη, να φέρει και καλύτερο αποτέλεσμα από τη Γάνδη στην τελευταία αγωνιστική.

Χωρίς απουσίες.

Χωρίς βαθμολογικό κίνητρο αλλά με μπόλικη ρέντα έκανε το 2/2 στις νίκες με τη Μαλίν και φιγουράρει στην κορυφή του γκρουπ.

Οπως το Σάββατο, έτσι και την Τρίτη αποδείχτηκε πιο εύστοχη από την αντίπαλο και βρήκε τα γκολ της νίκης από στημένα προς τη λήξη. Στη μεσοβδόμαδη εκτός έδρας επικράτηση (2-1) χρειάστηκε ο γκολκίπερ Ροέφ να αποκρούσει πέναλτι (45′) και να την κρατήσει όρθια μέχρι η χρυσή αλλαγή, ο φορ Τισουντάλι, να πάρει το όπλο του (94′).

Η Γάνδη έχει αρχίσει ήδη να “ρετάρει” και μοιάζει να χρειάζεται άμεσα διακοπές μετά τους 58 αγώνες που έχει δώσει μέχρι στιγμής στη σεζόν. Ο τεχνικός Βανχάεζεμπρουκ δεν κλείνει τα μάτια στην κακή αγωνιστική εικόνα παρά τις 2 τελευταίες τυχερές νίκες απέναντι στη Μαλίν: “Είμαι περήφανος για την αφοσίωση των παικτών μου, όμως είναι λογικό να είμαστε λιγότερο φρέσκοι. Δεν έχουμε τίποτα άλλο να κερδίσουμε, αφού έχουμε ήδη το καλύτερο ευρωπαικό εισιτήριο”.

Επιστρέφουν ο δεξιός μπακ Σαμουάζ (30/2) και ο στόπερ Τορουναρίγκα (9/1).

Σταθερά εκτός ο φορ Ντεπουάτρ (25/10) και ο επιθετικός χαφ Χούλσαγκερ (24/3).

Η Γκενκ έχει το μονόπλευρο κίνητρο για μια νίκη που θα την κρατήσει στη διεκδίκηση της πρώτης θέσης και μαζί στο κόλπο για το τελευταίο ευρωπαικό εισιτήριο. Η Γάνδη έχει καπαρώσει ήδη -ως κυπελλούχος- το καλό εισιτήριο του Γιουρόπα και βρίσκεται σε mood διακοπών μετά από μια εξαντλητική σεζόν (59ος αγώνας), όσο και αν οι 2 τυχερές πιο πρόσφατες νίκες επί της Μαλίν δεν το φωνάζουν.

Λογικό το προβάδισμα της έδρας, με τον άσο να ικανοποιεί στο 2,25 του Pamestoixima.

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

Καλύτερα να μην μπλέξουμε με τα γκολ. Η Γάνδη έχει κόψει ρυθμό στα τελευταία παιχνίδια, την ώρα που η φύσει επιθετική Γκενκ θα χρειαστεί να βάλει σκοπιμότητα στο παιχνίδι της.

Γκενκ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΣΟΥΠΕΡ ΚΑΠ ΒΕΛΓΙΟΥ ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ

Γάνδη

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΟΝΦΕΡΕΝΣ ΛΙΓΚ

Α' ΒΕΛΓΙΟΥ 2011/2012 2 - 0, 3 - 1 2012/2013 3 - 2 2013/2014 1 - 2 2014/2015 3 - 2 2015/2016 1 - 2, 0 - 1 2016/2017 2 - 0 2017/2018 1 - 2, 1 - 1 2018/2019 3 - 1, 2 - 1 2019/2020 0 - 2 2020/2021 1 - 1