ΤΡΑΜΠΖΟΝΣΠΟΡ

2 - 1 15-05-22

ΑΛΤΑΪ

Για τον αγώνα ΤΡΑΜΠΖΟΝΣΠΟΡ-ΑΛΤΑΪ γράφει ο Γιώργος Κούλης Ημερομηνία: 17:07 14/05/22
1.54

• «Ολυμπιακό Στάδιο Ατατούρκ» (76.092 θ.), Κωνσταντινούπολη. Χωρητικότητα 100%, μόνο εμβολιασμένοι θεατές.
• Ουδέτερη τοποθεσία.

Αποκλεισμός σοκ στον ημιτελικό του κυπέλλου με 4-2 από την Καϊσέρισπορ. Αν και προηγήθηκε μόλις στο 3’ η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, δεχόταν τη μία ευκαιρία πίσω από την άλλη αντιμετωπίζοντας τεράστια αμυντικά προβλήματα, μέχρι το 58’ υπέστη την ανατροπή, ισοφάρισε προσωρινά στο 82’, πιέστηκε περεταίρω και δέχτηκε δύο τέρματα στις καθυστερήσεις.

Στο πρωτάθλημα κρατούσε τη νίκη στα χέρια της αλλά ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις σε 1-1 από τη Χατάισπορ. Με ροτέισον παρέταξε την εντεκάδα ο Αβτσί, στάθηκε τυχερή σε δοκάρι στο 6’, αστόχησε σε πέναλτι ο Μπακασέτας στο 11’, προηγήθηκε στο 48’, είχε φάσεις για δεύτερο τέρμα, οπισθοχώρησε και δέχτηκε το γκολ στο 94’.

«Ήρθαμε να παίξουμε στον επαναληπτικό με μικρό προβάδισμα πρόκρισης, αξίζουν συγχαρητήρια στον αντίπαλο για τον χαρακτήρα που έδειξε στα τελευταία λεπτά, έπρεπε να μείνουμε συγκεντρωμένοι ως το τελευταίο σφύριγμα» είπε ο κόουτς Αμπντουλάχ Αβτσί.

Αμφίβολος ξανά ο βασικός χαφ Σιώπης (32/0). Χάνει τρίτο ο καλός στόπερ Ντένσουιλ (28/0), τέταρτο ο βασικός μπακ Πέρες (27/1). Ξανά εκτός ο πολύτιμος εξτρέμ Ζερβίνιο (9/2) και ο εφεδρικός μπακ Τρόντσεν (11/0).

Έχει 9/10 αμφίσκορα.

Καλύτερη στην ισοπαλία 1-1 από την Γκιρέσουνσπορ. Έφτιαξε πολλές φάσεις, δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα αμυντικά θέματα, έμεινε πίσω στο 30’, πίεσε σε τεράστιο βαθμό στην επανάληψη, ισοφάρισε στο 60’, είχε δοκάρι στο 86’, στάθηκε τυχερή σε ακυρωθέν γκολ στα χασομέρια.

«Θέλαμε τους τρεις βαθμούς, κάναμε μεγάλη προσπάθεια για να κατορθώσουμε τη νίκη. Πιστεύω ότι χρειάζεται να πιστέψουμε περισσότερο στους εαυτούς μας στα δύο ερχόμενα παιχνίδια» τόνισε ο κόουτς Σινάν Καλόγλου.

Εκτός πλάνων λόγω κακής απόδοσης ο βασικός στόπερ Ακτσα (26/0). Μακροχρόνιοι οι τραυματισμοί.

Μετράει 5/7 αμφίσκορα.

Έχει τέσσερα σερί under 2,5.

Η Τράμπζονσπορ προέρχεται από αναπάντεχο αποκλεισμό στο κύπελλο από την ασθενέστερη Καϊσέρισπορ, στο πρωτάθλημα ανακηρύχτηκε δίκαια πρωταθλήτρια, καθώς έκανε περίπατο από το ξεκίνημα. Η Αλτάι έχει υποβιβαστεί και μαθηματικά, αντιμετωπίζει σοβαρά οικονομικά προβλήματα και αναζητεί επενδυτή. Η αναμέτρηση δεν θα διεξαχθεί στην Τραπεζούντα, αφού στα πανηγύρια της μαθηματικής κατάκτησης του τίτλου κόντρα στην Αντάλιασπορ υπήρξαν σοβαρές ζημιές από τους οπαδούς που μπήκαν στο γήπεδο. Αδιάφορο βαθμολογικά ματς, τυπική πρόταση ο άσος στο 1,43 στη Novibet για την πρωταθλήτρια Τράμπζονσπορ.

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

Θα ψάξει ξέσπασμα η Τράμπζονσπορ μετά το μεσοβδόμαδο κάζο του κυπέλλου, προσφέρεται η άμυνα της Αλτάι για πολλά τέρματα. Επιλογή το συνδυαστικό 1 & over 2,5 σε απόδοση 1,88 στη Stoiximan.