ΑΤΛ. ΓΚΟΪΑΝΙΕΝΣΕ - ΙΝΤΕΡΝΑΣΙΟΝΑΛ (29/10/20, 00:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΑΤΛ. ΓΚΟΪΑΝΙΕΝΣΕ

1 - 2 29-10-20

ΙΝΤΕΡΝΑΣΙΟΝΑΛ

Για τον αγώνα ΑΤΛ. ΓΚΟΪΑΝΙΕΝΣΕ-ΙΝΤΕΡΝΑΣΙΟΝΑΛ γράφει ο Άκης Αχλατλής Ημερομηνία: 09:29 28/10/20

1
2

*** Πρώτος αγώνας για τους 16 του κυπέλλου Βραζιλίας. Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι.
*** Χωρίς θεατές λόγω Covid-19.

Πραγματοποίησε μία από τις εκπλήξεις στον προηγούμενο γύρο, πετώντας έξω τη Φλουμινένσε με γκολ στις καθυστερήσεις (3-1 στον επαναληπτικό του 1-0 στο Μαρακανά). Την Κυριακή δεν ήταν κακή για να χάσει 0-3 από την Παλμέιρας. Τουναντίον, έπιασε καλά στάνταρ απόδοσης, ήταν επιθετική, έχασε ευκαιρίες αλλά δέχτηκε δύο τρομερά φτηνά γκολ σε καίρια χρονικά σημεία. Για ισορροπημένο παιχνίδι και ατομικά λάθη της ομάδας του έκανε λόγο ο υπηρεσιακός τεχνικός Εντουάρντο Σόουζα.

Ηρεμία. Δεν ήταν κακή με την Παλμέιρας και έχει δίκιο ο υπηρεσιακός τεχνικός Εντουάρντο Σόουζα. Θα μπορούσε να έχει ισοφαρίσει άμεσα ενώ είχε και δοκάρι και φάσεις για το 1-2 και το 1-3. Γενικότερα δεν σταμάτησε να χάνει ένα γκολ και για αυτό στα τελευταία λεπτά ρίσκαρε να δεχτεί και τέταρτο. Μπαίνει με ψυχολογία στο παιχνίδι, έχει πάρει ήδη ένα μεγάλο σκαλπ και στοχεύει σε άλλο ένα όπως και στα 3,3 εκατομμύρια ρεάις που προσφέρει η πρόκριση στα προημιτελικά του θεσμού.

Δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής στο κύπελλο γιατί έπαιξαν με άλλες ομάδες σε προηγούμενους γύρους ο επιθετικός Ζε Ρομπέρτο (7/1), ο δεξιός μπακ Αρνάλντο (3/0) και ο αριστερός μπακ Ναταναέλ Πιμέντα (6/0). Ανήκουν στην Ιντερνασιονάλ και δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής ο μπακ Ντουντού (17/0), ο περιφερειακός επιθετικός Γκουστάβο Φεραρέις (16/2, 2 ασ.).

Και η Ιντερνασιονάλ στο κλαμπ των ομάδων που μπαίνει απευθείας στους 16 του θεσμού λόγω Κόπα Λιμπερταδόρες. Πέρσι έφτασε στον τελικό, ήπιε το πικρό ποτήρι από την Ατλ. Παραναένσε. Την Κυριακή στο μεγάλο παιχνίδι με την Φλαμένγκο, δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει το γεγονός ότι η αντίπαλός της είχε πολλές απουσίες και κόλλησε στο 2-2 με το γκολ της ισοφάρισης να έρχεται στις καθυστερήσεις. Για δίκαιο αποτέλεσμα έκανε λόγο ο τεχνικός Εντουάρντο Κοουδέτ.

Αυτό που δεν άρεσε στον κόσμο σαν εικόνα από το παιχνίδι της Κυριακής ήταν ότι στο β’ ημίχρονο, η αποδεκατισμένη Φλαμένγκο της έκανε πλάκα. Της πήρε την κατοχή και την στρίμωξε στα καρέ της, ισοφαρίζοντας τελικά στην τελευταία φάση του αγώνα. Ο Κοουδέτ μετά από ορισμένους φρέσκους τραυματισμούς στην ομάδα ζήτησε μεταγραφές, η διοίκηση προς στιγμήν δεν έχει απαντήσει καθώς ζορίζεται να είναι συνεπής στην καταβολή μισθών των ποδοσφαιριστών.

Χάνει το υπόλοιπο της σεζόν ο μεσοεπιθετικός Μποσκίλια (13/1, 1 ασ.), εκτός με μυϊκό πρόβλημα ο Ροντρίγκο Μολέντο (13/1). Υπάρχει πιθανότητα να μην βάλει φουλ βασική ενδεκάδα ο Κοουδέτ και να κάνει ροτέισον καθώς έχει να σκεφτεί και το πρωτάθλημα την Κυριακή.