ΟΥΤΡΕΧΤΗ - ΒΑΑΛΒΑΪΚ (27/9/20, 15:30) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΟΥΤΡΕΧΤΗ

3 - 1 27-09-20

ΒΑΑΛΒΑΪΚ

Για τον αγώνα ΟΥΤΡΕΧΤΗ-ΒΑΑΛΒΑΪΚ γράφει ο Γιώργος Πετρής Ημερομηνία: 16:21 25/09/20

1
2

***20%-40% προσέλευση.

Ανεπιτυχής πρεμιέρα, γκέλα με το καλημέρα και 1-1 στην έδρα της Φένλο. Παιχνίδι που θα μπορούσε να είχε πάρει, αλλά το γρήγορο γκολ που δέχθηκε (8′), καθώς και η έλλειψη αποτελεσματικότητας στην επίθεση, αλλά και η ατυχία σε κάποιες φάσεις, την ανάγκασαν σε απώλεια. Είχε ευκαιρίες για να ισοφαρίσει πριν το ημίχρονο, αλλά σε κάποιες φάσεις κινδύνευσε κιόλας. Στην επανάληψη η Φένλο έπαιξε φουλ άμυνα, με την Ουτρέχτη να ισοφαρίζει στο 58′ και να ασκεί πίεση, απίστευτη διπλή ευκαιρία χαμένη στο 77′. Στο τέλος δεν είχε δυνάμεις για την ανατροπή. Τέλειωσε το ματς με 73% κατοχή και 26 συνολικά προσπάθειες για γκολ.

Δύο νέα αποκτήματα είχε η ενδεκάδα, ντεμπούτο ως αλλαγή ο εξτρέμ Ελια. «Είμαι ευχαριστημένος από το παιχνίδι, όχι και από το αποτέλεσμα» δηλώνει ο τεχνικός Φαν ντεν Μπρομ. Ετοιμος για ντεμπούτο ο ταλαντούχος διεθνής Γάλλος φορ Σιλά από την Μονακό.

«Δουλέψαμε πολύ στις προπονήσεις, είμαστε έτοιμοι για το πρώτο ματς της σεζόν μπροστά στον κόσμο μας» λέει ο τεχνικός Φαν ντεν Μπρομ.

Χωρίς κάποιο σημαντικό πρόβλημα, μακροχρόνια εκτός ο στόπερ Γιάνσεν (19/2).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Πας – Κλάιμπερ, Χόοχμα, Γιάγκο, Βάρμερνταμ – Μάχερ, Φαν Οφερεϊμ, Ράμσελααρ – Μαχί, Κερκ, Γκούσταφσον.

Αναμένεται με την ενδεκάδα της πρεμιέρας.

Σε ένα εξ’ ορισμού πολύ δύσκολο παιχνίδι αναμενόμενα γνώρισε την ήττα με 3-0 στην έδρα του Αγιαξ. Από την αρχή δέχθηκε πίεση, μόλις στο 10′ βρέθηκε πίσω στο σκορ, στο 34′ ήρθε το 2-0. Το προσπάθησε όπως μπορούσε στις αρχές της επανάληψης και προσπάθησε να απειλήσει, στο 68′ έμεινε με δέκα παίκτες και πέντε λεπτά αργότερα ο Αγιαξ έκανε το 3-0.

Το πρόγραμμα είναι τρομερά δύσκολο στο ξεκίνημα, έπαιξε με Φιτέσε, Αγιαξ, τώρα με την Ουτρέχτη, αλλά παράλληλα της χρησιμεύει για να μπορέσουν να αφομοιωθούν τα νέα αποκτήματα και να αρχίζει να βρίσκει πατήματα. Μεγάλες αλλαγές στο ρόστερ, έκανε μεταγραφές μέχρι και την προηγούμενη εβδομάδα όπου ήρθαν οι επιθετικοί Στόκερς, Νταμασκάν. Αν και ακόμα είναι νωρίς, φαίνεται να είναι λίγο καλύτερη από πέρσι και με καλύτερες προοπτικές.

Εφεση άσκησε ο αριστερός μπακ Βάουτερς (2/0), δικαιώθηκε και παίζει κανονικά! Εχασε τα προηγούμενα, αλλά ίσως γυρίσει ο αριστερός μπακ Κουάστεν (13/1). Γύρισε ο βετεράνος χαφ Μούλντερ (18/0) που έπαιξε αλλαγή.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Λάμπρου – Μπακαρί, Τουμπά, Νίουποορτ, Βάουτερς – Ολσακ, Ανίτα, Ταχίρι – Ευμορφίδης, Στόκερς, Ντάνιελς.

Στο no goal και τα δύο φετινά της παιχνίδια.

Ουτρέχτη

Βάαλβαϊκ

Α' ΟΛΛΑΝΔΙΑΣ 2013/2014 2 - 1 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 0 - 1 2020/2021 3 - 1 2021/2022 2 - 2 2022/2023 2 - 0