ΧΕΡΕΝΦΕΝ - ΕΜΕΝ (24/10/20, 22:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

Για τον αγώνα ΧΕΡΕΝΦΕΝ-ΕΜΕΝ γράφει ο Γιώργος Πετρής Ημερομηνία: 17:32 23/10/20

1
2

*** Χωρίς θεατές.
*** Ντέρμπι του βορρά.

Βαριά ήττα με 5-1 στο Αμστερνταμ από τον Αγιαξ. Δεν είχε τη συγκέντρωση και την αποφασιστικότητα που απαιτούταν, πολλά λάθη πίσω, μπροστά έκανε φάσεις, αλλά σκόραρε μόλις ένα γκολ. Από νωρίς πίσω στο σκορ (4′), το 2-0 από πέναλτι, με 3-0 έχανε στο ημίχρονο.

Σαν μην έγινε τίποτα αντιμετωπίζουν στη Χέρενφεν την ήττα από τον Αγιαξ. Σίγουρα δεν ήθελε ένα τέτοια σκορ, αλλά όπως και να χει είναι φυσιολογικό να μην μπορεί να πάρει κάτι από ένα τέτοιο ματς. Πρώτη ήττα στη σεζόν, αλλά αυτό δεν μειώνει σε τίποτα την εξαιρετική εικόνα που έχει αφήσει, στηριζόμενη σε νεαρά ταλέντα.

Σε δεύτερο απών ο νεαρός βασικός εξτρέμ Φαν ντερ Χέιντε (4/0). Εξέτισε ο 19χρονος εξτρέμ Σμιτ (1/0). Ενας μακροχρόνιος δεν επηρεάζει σε καμία περίπτωση.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Μούλντερ – Φλοράνους, Φαν Χέκε, Μπόσνιεβιτς, Βάουντενμπερχ – Μέιερ, Κονγκολό, Τζ. Φίερμαν – Φαν Μπέρχεν, Χ. Φίερμαν, Νίγκρεν.

Τα 2 από τα 5 φετινά της παιχνίδια στο no goal, έχει σκοράρει σε όλα.

Χαρμολύπη από το εντός έδρας παιχνίδι με τη Φορτούνα. Μπορεί να μην κατάφερε να κερδίσει ένα σημαντικό ματς, ωστόσο απέφυγε μια οδυνηρή ήττα, σε ένα παιχνίδι όπου έχανε με 2-0 στο ημίχρονο. Πολύ άτυχη στο πρώτο επιθετικά, ενώ η Φορτούνα με δύο φάσεις έκανε δύο γκολ. Στην επανάληψη η Εμεν είχε ουσία, ισοφάρισε σε 2-2 στο 60′, αλλά δεν είχε δυνάμεις για κάτι παραπάνω, προς το τέλος απειλήθηκε πάλι.

Αν και είναι πολύ νωρίς ακόμα, οριακά βρίσκεται εκτός των επικίνδυνων θέσεων. Σε καλό δρόμο, αλλά ακόμα πρέπει να διορθώσει πράγματα, ειδικά στην αμυντική της λειτουργία όπου δέχεται πολύ εύκολα γκολ. Υπάρχουν αυτοματισμοί και ομοιογένεια από πέρυσι, κατά διαστήματα βγαίνουν και είναι σε θέση να εξασφαλίσει την παραμονή χωρίς μπαράζ. Ντεμπούτο ως αλλαγή ο βετεράνος αμυντικός Φαν Ρέιν που θα αντιμετωπίσει την πρώην του ομάδα τώρα.

Απών ο βασικός επιθετικός Κόλαρ (4/1, 21/4) που έχασε το προηγούμενο. Αναμένονται επίσης εκτός ο στόπερ Φαν Ρέιν (1/0) που έκανε ντεμπούτο στο προηγούμενο και ο σημαντικός χαφ Ανκο Γιάνσεν (4/0) που αποκόμισαν τραυματισμούς από το τελευταίο.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Τέλχενκαμπ – Μπλέι, Αραούχο, Μπάκερ, Καβλάν – Τίμπλινγκ, Σακόν – Λάουρσεν, Ντε Φος, Πένια- Ντε Λέουβ.

G/G και τα 5 φετινά της παιχνίδια.

Χέρενφεν

Έμεν

Α' ΟΛΛΑΝΔΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 1 - 1 2019/2020 - 2020/2021 4 - 0 2021/2022 - 2022/2023 2 - 3