ΣΠΑΡΤΑ ΡΟΤ. - ΧΕΡΑΚΛΕΣ (25/10/20, 15:30) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΣΠΑΡΤΑ ΡΟΤ.

1 - 1 25-10-20

ΧΕΡΑΚΛΕΣ

Για τον αγώνα ΣΠΑΡΤΑ ΡΟΤ.-ΧΕΡΑΚΛΕΣ γράφει ο Γιώργος Πετρής Ημερομηνία: 17:50 23/10/20

1
2

*** Χωρίς θεατές.

Με τσαμπουκά, πάθος και άριστα στημένη με το 5-3-2 του Φρέισερ, πήρε αποτέλεσμα στην έδρα της Φέγενορντ (1-1). Αργησε να βρει ρυθμό στο πρώτο μέρος, στάθηκε άτυχη που λίγο πριν το τέλος βρέθηκε πίσω. Πολύ δυναμικό ξεκίνημα στην επανάληψη, ισοφάρισε στο 52′ με πέναλτι, στάθηκε πολύ καλά, ενώ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, στην τελευταία φάση, είχε χαμένο τετ α τετ για τη νίκη!

Μπήκε τέλος στο άσχημο ξεκίνημα της σεζόν και φαίνεται ότι βρήκε το δρόμο της, ζητούμενο να τα πάει ακόμα καλύτερα στη συνέχεια. Εδωσε τεράστια χαρά στον κόσμο της με το αποτέλεσμα που πήρε απέναντι στη Φέγενορντ στο μεγάλο ντέρμπι τιμής, είχε μείνει αήττητη νωρίτερα και απέναντι στην Αλκμααρ με εκπληκτική ανατροπή (από 4-0, το γύρισε σε 4-4) και τώρα ψάχνει την πρώτη της νίκη. Ντεμπούτο ως αλλαγή ο επιθετικός Ενγκελς που ήρθε στο τέλος των μεταγραφών.

Εκτός σε δεύτερο ο χαφ Σμέιτς (3/0).

Ο Πορτιέρο Κόρεμανς τραυματίστηκε σοβαρά μέσα Ιουνίου και θα λείψει για εννέα μήνες. Αρχές Νοεμβρίου θα επιστρέψει ο 25χρονος φορ Καρκούς που ήρθε φέτος από την Τέλσταρ.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-4-2): Φαν Λέιρ – Αμπελς, Φρέντς, Μπέχελσντεϊκ, Πίντο – Αουασάρ, Φορτές- Χαραουί, Ντ. Ντουάρτε- Ενγκελς, Τχι.

Στο no goal τα 3 από τα 5 φετινά της παιχνίδια.

Οδυνηρή εντός έδρας ήττα με 1-0 από τη Βάαλβαϊκ. Είχε τον έλεγχο και την κατοχή από το ξεκίνημα, αλλά δεν μπορούσε να δημιουργήσει καλές ευκαιρίες για γκολ. Στο πρώτο (και τελευταίο στο ματς) σουτ εντός εστίας η Βάαλβαϊκ πήρε κεφάλι στο σκορ στο 26′ , με τη Χέρακλες να κερδίζει πέναλτι στο 36′. Αστοχη εκτέλεση, με τον Κώστα Λάμπρου να αποκρούει. Στην επανάληψη και ειδικά προς το τέλος η Χέρακλες πίεσε πιο πολύ, είχε δύο μεγάλες ευκαιρίες μετά το 80′ (στο 83′ δοκάρι), αλλά δεν μπόρεσε να κάνει κάτι.

Αρχίζει να υπάρχει προβληματισμός στο Αλμελο και ο κόσμος δεν περίμενε τέτοια εικόνα, όσο και αν οιωνοί (ειδικά για τον επιθετικό τομέα) δεν ήταν τόσο καλοί εξαιτίας των μεταγραφικών αλλαγών. Μόλις μια νίκη και αυτή στην πρεμιέρα απέναντι στην Ντεν Χάαγκ, η συνέχεια είναι αρνητική και πολύ μακριά από αυτό που παρουσίαζε πέρυσι. Οι επιθετικοί που πήρε δεν έχουν το εύκολο γκολ και η Χέρακλες έχει μόλις τρία τέρματα (το ένα με πέναλτι) στις πρώτες πέντε αγωνιστικές.

Δύο μεγάλες απώλειες, καθώς είναι άρρωστοι και αναμένονται εκτός ο στόπερ/αρχηγός Πρόπερ (5/0) και ο πολύτιμος εξτρέμ Φαν ντερ Βάτερ (5/1) που είναι ο καλύτερός της παίκτης.

Πάντα εκτός ο νεαρός δεξιός μπακ Μπάκμποορντ (10/0) και δύο μακροχρόνιοι. Δεν είναι ακόμα έτοιμος ο πορτιέρο Μπλάσβιτς (2/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Μπράουερ – Μπρέουκερς, Ρέντε, Κνούστερ, Χάρντεφελντ- Κιουμουρτζόγλου, Μπέιλεφελντ, Φλουτ – Μπουρζόρχ, Μπακίς, Ντε Λα Τόρε.

Στο no goal τα 4 από τα 5 φετινά της παιχνίδια.

Σπάρτα Ρότ.

Χέρακλες

Α' ΟΛΛΑΝΔΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 3 - 1 2017/2018 2 - 5 2018/2019 - 2019/2020 0 - 0 2020/2021 1 - 1 2021/2022 1 - 1 2022/2023 -