ΓΚΡΟΝΙΝΓΚΕΝ - ΦΕΝΛΟ (31/10/20, 21:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΓΚΡΟΝΙΝΓΚΕΝ

2 - 1 31-10-20

ΦΕΝΛΟ

Για τον αγώνα ΓΚΡΟΝΙΝΓΚΕΝ-ΦΕΝΛΟ γράφει ο Γιώργος Πετρής Ημερομηνία: 16:11 30/10/20

1
2

***Χωρίς θεατές.

Σούπερ πρώτο μέρος στην έδρα της Φορτούνα, ήταν το καλύτερό της ημίχρονο στη σεζόν. Μόλις στο 6΄με τον Λάρσεν άνοιξε το σκορ, στο 28′ ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα τέρματά του. Απόλυτο αφεντικό στο πρώτο μέρος, το έλεγχε πλήρως, είχε και άλλες ευκαιρίες, μπορούσε και άλλα γκολ. Στην επανάληψη η Φορτούνα μείωσε στο 54′ με πέναλτι, η Γκρόνινγκεν στάθηκε καλά και το τέλειωσε στο 79′ με ένα φάουλ.

Χαμόγελα και απόλυτη ικανοποίηση έως τώρα στο βορρά, η Γκρόνινγκεν βρίσκεται ψηλά στη βαθμολογία, παρά τις μεταγραφικές αλλαγές του καλοκαιριού,  βγάζοντας χαρακτήρα και δυναμισμό. Εχτισε αήττητο σερί τριών αγώνων, έχοντας αποκομίσει εφτά βαθμούς απέναντι σε Αγιαξ, Ουτρέχτη και Φορτούνα.

Εκτός ο (αναπληρωματικός) Ρόμπεν (2/0) που έχασε το προηγούμενο. Επαιξε σε δεύτερο ως αλλαγή και έπειτα από μήνες ο ταλαντούχος εξτρέμ Γκούντμουντσον (2/0, 11/2).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Πάντ – Ντανκερλούι, Ντάμερς, Ιτακούρα, Φαν Χίντουμ – Ματουσίβα, Λούντκβιστ, Φαν Κάαμ – Γιόοστεν, Λάρσεν, Ελ Χανκουρί.

Στο g/g&over 2,5 τα 3 από τα 6 παιχνίδια της.

Κατέβηκε με βασικούς, το είδε πολύ σοβαρά και επικράτησε με 4-2 εντός έδρας την Ντεν Μπος την Τρίτη για το κύπελλο, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ.

Στο πρωτάθλημα έγινε ρεζίλι των σκυλιών, απίστευτος διασυρμός και όλεθρος ενάντια στον Αγιαξ, διαλύθηκε με 13-0 και έγινε μάρτυρας ιστορικού αρνητικού ρεκόρ στην Eredivisie. Με 4-0 έχανε στο ημίχρονο, από το 51′ με δέκα παίκτες και αυτό την τσάκισε ολοκληρωτικά.

Πολύ γρήγορα ξεπέρασε το σοκ της ήττας από τον Αγιαξ. Ο κόσμος τη στήριξε, δεν υπήρξε γκρίνια και η νίκη-πρόκριση στο κύπελλο την Τρίτη βοηθά ακόμα παραπάνω για να επέλθει η πλήρης ηρεμία.

Τιμωρημένος σε δεύτερο ο στόπερ Κουμ (6/0). Αμφίβολος ο πορτιέρο Κιρτσμπάουμ (4/0) που έχασε τα δύο τελευταία.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Φαν Κρόι – Πατσόνικ, Γκέλμι, Σβίνκελς, Σχάφερ- Ποστ, Λίντχορστ, Φαν Κρόι – Μασάχ, Γιακουμάκης, Τζον.

Στο goal/goal τα 4 από τα 6 παιχνίδια της.

Γκρόνινγκεν

Φένλο

Α' ΟΛΛΑΝΔΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 1 - 1 2018/2019 3 - 2 2019/2020 0 - 1 2020/2021 2 - 1 2021/2022 - 2022/2023 -