ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ - ΝΤΕΝ ΧΑΑΓΚ (1/11/20, 17:45) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ

4 - 0 01-11-20

ΝΤΕΝ ΧΑΑΓΚ

Για τον αγώνα ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ-ΝΤΕΝ ΧΑΑΓΚ γράφει ο Γιώργος Πετρής Ημερομηνία: 20:30 30/10/20

1
2

*** Χωρίς θεατές.

Την Πέμπτη έπαιξε με την Ομόνοια στην Κύπρο. Είχε 13 απουσίες συνολικά, βρέθηκε πίσω στο σκορ με απίστευτο τρόπο (γρήγορη εκτέλεση φάουλ πίσω από τη σέντρα!), αλλά ισοφάρισε στο ημίχρονο και στην τελευταία φάση των καθυστερήσεων πήρε τη νίκη.

Στο πρωτάθλημα ήττα με 2-1 στην έδρα της Φιτέσε. Στην πρώτη φάση της Φιτέσε (9′) βρέθηκε πίσω, κινδύνεψε άλλη μια φορά στη συνέχεια. Δυνατό μπάσιμο στο δεύτερο, 1-1 στο 50′, αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα έφαγε και δεύτερο.

Εβγαλε πείσμα, πάθος και αντίδραση στο παιχνίδι της Πέμπτης στην Ευρώπη. Τις τελευταίες δύο εβδομάδες αντιμετωπίζει τεράστια προβλήματα απουσιών εξαιτίας covid-19 και τραυματισμών, παίζει με σύνθεση ανάγκης και προσπαθεί να φανεί αντάξια των δυσκολιών που υπάρχουν. Η νίκη της Πέμπτης την κρατά ζωντανή στη μάχη της πρόκρισης του Γιουρόπα Λιγκ.

Αγνωστο αν θα γυρίσουν ο σημαντικός δεξιός μπακ Ντάμφρις (5/0), ο πολύτιμος χαφ Ροσάριο (5/0) και ο εξτρέμ Γκάκπο (5/3). Υπάρχουν και άλλα κρούσματα, αλλά όχι και ενημέρωση.

Εκτός σε 5ο ο αναπληρωματικός Αργεντίνος φορ Ρομέρο (1/1). Τραυματίες ο Μεξικανός χαφ Γκουτιέρες (15/1) και ο νεαρός αμυντικός Ομπίσπο.

Στο g/g&over 2,5 τα τρία από τα έξι της παιχνίδια, goal/goal τα 4.

Με αλλαγές στο κύπελλο με τη Σπάρτα εντός, ισοφάρισε στο 94’σε 1-1 με τον πορτιέρο της! Δεν άλλαξε κάτι στην παράταση, πήρε την πρόκριση στα πέναλτι!

Στο πρωτάθλημα έμεινε όρθια στο εντός έδρας ματς με την Αλκμααρ (2-2). Εφιαλτικό πρώτο μέρος, δεν απείλησε ούτε μια φορά, η Αλκμααρ έχασε κλασσικές ευκαιρίες και έβαλε μόλις ένα γκολ. Στην επανάληψη ισοφάρισε, βρέθηκε πάλι πίσω από γκολ δώρο αμυντικού της, αλλά στο 87′ σόκαρε την Αλκμααρ με νέα ισοφάριση. Σε δεύτερο έπαιξε ως αλλαγή ο Νικός Καρέλης που αποκτήθηκε στο τέλος των μεταγραφών.

Εφτιαξε το κλίμα, πολύ θετικά αυτά που κατάφερε στα τελευταία της δύο παιχνίδια. Τόσο για το βαθμό που τσίμπησε απέναντι στην Αλκμααρ, όσο και για τη μεγάλη πρόκριση στο κύπελλο.

Χτύπησε στο κύπελλο ο στόπερ/αρχηγός Μπιέν (6/0) και μένει εκτός. Δύσκολα θα προλάβει ο χαφ Μόρισον (2/0) που και αυτός έχει θέματα από το ματς με την Ντεν Χάαγκ.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-4-2): Κόοπμανς – Φαν Εϊκ, Αμοφά, Πίνας, Φαγιέ –  Ρίγκο, Ντε Μπουρ, Μόρισον – Φίλιπ, Αρβελιέρ, Μπεσιγέν.

Στο no goal τα 3 από τα 6  φετινά της παιχνίδια.

Αϊντχόφεν

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΣΟΥΠΕΡ ΚΑΠ ΟΛΛΑΝΔΙΑΣ

Ντεν Χάαγκ

Α' ΟΛΛΑΝΔΙΑΣ 2013/2014 2 - 0 2014/2015 1 - 0 2015/2016 2 - 0 2016/2017 3 - 1 2017/2018 3 - 0 2018/2019 3 - 1 2019/2020 3 - 1 2020/2021 4 - 0 2021/2022 - 2022/2023 -