ΟΥΤΡΕΧΤΗ - ΣΠΑΡΤΑ ΡΟΤ. (24/1/21, 15:30) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΟΥΤΡΕΧΤΗ

1 - 0 24-01-21

ΣΠΑΡΤΑ ΡΟΤ.

Για τον αγώνα ΟΥΤΡΕΧΤΗ-ΣΠΑΡΤΑ ΡΟΤ. γράφει ο Γιώργος Πετρής Ημερομηνία: 23:50 22/01/21

1
2

*** Χωρίς θεατές.

Δεύτερο κολλητό εντός έδρας, προηγήθηκε η νίκη απέναντι στη Χέρακλες με 2-0. Πολύ καλή εμφάνιση για την Ουτρέχτη που από το ξεκίνημα της αναμέτρησης έδειξε τις προθέσεις της και δεν άφησε κανένα περιθώριο στη Χέρακλες. Το έλεγχε σε απόλυτο βαθμό έως το τέλος, άνοιξε το σκορ στο 31′ και στο 72′ διπλασίασε τα τέρματά της.

Φαίνεται τα λογάκια των οπαδών μετά την ήττα από τη Φιτέσε έπιασαν τόπο. Οι παίκτες της μπήκαν με τσαμπουκά, διάθεση και έδειξαν ότι ήθελαν πολύ ένα καλό αποτέλεσμα, κάτι που είχε ως συνέπεια να έρθει κιόλας. Ηταν μόλις η 2η νίκη σε σύνολο 11 αγώνων σε πρωτάθλημα-κύπελλο από τότε που ανέλαβε ο Χάκε.

Εκανε ντεμπούτο ως βασικός ο δεξιός μπακ Τερ Αφεστ που ήρθε από την Ουντινέζε.

Χτύπησε και λείπει σε 3ο ο ενίοτε βασικός εξτρέμ Ελια (14/2). Εκτός ο πορτιέρο Πας (8/0) που έχασε τα τελευταία 5 παιχνίδια, θα είναι διαθέσιμος από το επόμενο ματς. Πάλι εκτός ο αμυντικός Μπέργκστρομ (3/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Ολσχλάγκελ – Τερ Αφεστ, Γιάνσεν, Γιάγκο, Βάρμερνταμ – Φαν Οφερεϊμ, Φαν ντε Στρέικ, Μάχερ- Ράμσελααρ, Νταλμάου, Κερκ.

Στο goal/goal τα 8 από τα 10 τελευταία της παιχνίδια.

Το γήπεδο της ήταν παγοδρόμιο απέναντι στην Αϊντχόφεν, αλλά αυτό δεν εμπόδισε να γίνει ματς ροντέο. Η Σπάρτα έκανε πολύ καλό πρώτο 20λεπτο, προηγήθηκε, 1-1 στο ημίχρονο και πατατράκ στην επανάληψη (4-1). Μπόρεσε να μειώσει σε 4-3 στο 87′, τίποτα άλλο, δέχθηκε το 5-3 στις καθυστερήσεις.

Παρά την τελευταία ήττα, υπάρχει πολύ καλή ψυχολογία και ηθικό στους «Σπαρτιάτες». Η σεζόν εξελίσσεται ιδανικά και παρά το νεκρό διάστημα στις πρώτες αγωνιστικές. Βρήκε ρυθμό, βρήκε πατήματα και έχει 6 νίκες στα τελευταία της 10. Παίρνει τα αποτελέσματα που θέλει απέναντι σε ομάδες ίδιου βεληνεκούς, καθαρίζει άνετα τις πιο μικρές, ενώ δυσκολεύει τους μεγάλους.

Εκτός ο βασικότατος στόπερ Φρεντς (14/0) που έχασε τα τρία προηγούμενα. Διαθέσιμος ο ενίοτε βασικός χαφ Σμέιτς (12/1).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-4-2): Οκόγιε – Αμπελς, Μπέχελσντεϊκ, Χέιλεν, Πίντο -Μέινανς, Αουασάρ, Ντ. Ντουάρτε, Χαραουί – Τχι, Ενγκελς.

Στο g/g&over 2,5 τα 4 από τα 7 τελευταία της παιχνίδια.

Ουτρέχτη

Σπάρτα Ρότ.

Α' ΟΛΛΑΝΔΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 2 - 0 2017/2018 1 - 0 2018/2019 - 2019/2020 5 - 1 2020/2021 1 - 0 2021/2022 4 - 0 2022/2023 3 - 1, 1 - 2