ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ - ΣΤΟΥΤΓΑΡΔΗ (27/10/18, 19:30)

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ

4 - 0 27-10-18

ΣΤΟΥΤΓΑΡΔΗ

Για τον αγώνα ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ-ΣΤΟΥΤΓΑΡΔΗ γράφει ο Ανέστης Ζαχαράκης Ημερομηνία: 09:48 27/10/18

1
2

*** Γειτονικό ντέρμπι στη Βάδη-Βυρτεμβέργη.

Δεν μπόρεσε η Χοφενχάιμ την Τρίτη να πετύχει την πρώτη της ιστορικά νίκη στο Τσάμπιονς Λιγκ, στο εντός έδρας με τη Λυών. Είχε φανερά το πάνω χέρι, ανέτρεψε το 0-1 (26’) σε 2-1 (47’), βρέθηκε κάτω με 2-3 (67’) κι έσωσε το βαθμό ισοφαρίζοντας σε 3-3 στο 92’ με γκολ οφσάιντ!

Εξαιρετική μεσοεπιθετικά, απίστευτα ατομικά λάθη αμυντικά από Φογκτ, Μπάουμαν, Ακπογκούμα. «Ηταν σαν να πετύχαμε τρία αυτογκόλ», σχολίασε δηκτικά ο Νάγκελζμαν, που τα έβαλε και με τον Ισπανό Μαγιένκο διότι δεν έδωσε καθαρό πέναλτι στο 85’ και κράτησε μόνο 3 λεπτά καθυστερήσεις.

Στο πρωτάθλημα ήταν θέμα χρόνου η επιστροφή στα τρίποντα, κέρδισε πειστικά με ανατροπή 3-1 στη Νυρεμβέργη.

Υπάρχει μία σχετική απογοήτευση καθώς στους «μπλε» περίμεναν πως κόντρα στη Λυών θα έρθει η πρώτη νίκη στο Τσάμπιονς Λιγκ. «Με ενοχλεί που δεν τα καταφέραμε ενώ κάναμε μεγάλη προσπάθεια, όμως με ενοχλεί περισσότερο που δεν έχουμε κρατήσει καμία φορά φέτος ανέπαφη την εστία μας», αντέδρασε ο Νάγκελζμαν.

Δεν αποκλείεται στο αποψινό ματς ο 31χρονος τεχνικός να προχωρήσει σε διευρυμένο ροτέισον καθώς την Τετάρτη ακολουθεί το ιδιαίτερο ματς κυπέλλου στη Λειψία (η επόμενη ομάδα του Νάγκελζμαν) και φέτος το DFB Pokal είναι από τους βασικούς στόχους της Χοφενχάιμ.

Δεν προέκυψαν νέα προβλήματα. Διαθέσιμος ο βασικός χαφ Μπιτενκούρ (7/0), που έλειψε στα δύο προηγούμενα. Τρεις μακροχρόνιοι (Ρουπ, Αμίρι, Χίμπνερ) δεν επηρεάζουν πλέον.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (3-4-3): Μπάουμαν – Ανταμς, Φογκτ, Μπίτσακσιτς – Καντεράμπεκ, Γκρίλιτς, Ντεμιρμπάι, Μπρένετ – Νέλσον, Ζοέλιντον, Κράμαριτς.

Αναμένεται φρεσκάρισμα από τον Νάγκελζμαν. Δεν αποκλείεται να ξεκινήσουν Ανταμς, Μπρένετ, Νέλσον, Ζοέλιντον και να μείνουν στον πάγκο συγκριτικά με το ματς κόντρα στη Λυών Ακπογκούμα, Σουλτς, Μπελφοντίλ, Τσάλαϊ. Μέχρι και τον τερματοφύλακα Μπάουμαν σκέφτεται να αλλάξει ο τεχνικός της Χόφε δίνοντας μία δεύτερη ευκαιρία στον 20χρονο Ελβετό Κόμπελ, που είχε παίξει βασικός και στο Αννόβερο. Θέση στην 11αδα διεκδικούν εξάλλου οι Μπιτενκούρ, Τσούμπερ, Νορντβάιτ και Γκρίφο, σε περίπτωση που παρθεί η απόφαση για σαρωτικό ροτέισον.

Μέτριο ρεκόρ η Χοφενχάιμ εντός έδρας κόντρα στην Στουτγάρδη, μετράει 3-4-3 σε 10 ματς.

12/12 αμφίσκορα φέτος σε όλες τις διοργανώσεις η Χοφενχάιμ.

Αποκαρδιωτικό ντεμπούτο για τον Βάιντσιρλ στον πάγκο της Στουτγάρδης, με συντριβή 0-4 κόντρα στη Ντόρτμουντ. Το σκορ ήταν ήδη 0-3 στο 25’, τυπική διαδικασία έκτοτε το ματς.

Στο β’ γύρισε το 4-3-3 σε 3-5-2 και βελτιώθηκε, είχε ένα καλό διάστημα μεταξύ 45’-60’ που άξιζε ένα γκολ, όμως στο 85’ δέχθηκε και τέταρτο χτύπημα.

Περίμενε κάτι καλύτερο μετά την αλλαγή προπονητή, όμως η Ντόρτμουντ αυτήν την περίοδο μοιάζει αχτύπητη και τουλάχιστον το γεγονός ότι έφαγε και κοτζάμ Ατλέτικο τέσσερα γκολ από τους Βεστφαλούς την παρηγορεί κάπως.

«Μάθαμε με τον σκληρό τρόπο… Δεν έχει σημασία αν θα παίξουμε με τριάδα ή τετράδα πίσω. Το σημαντικό είναι να παλεύουμε μέχρι το τελευταίο λεπτό. Δεν γίνεται να είμαστε παθητικοί ή να παίζουμε πολύ χαμηλά», ξεκαθάρισε ο Βάιντσιρλ.

Χάνει τον υπόλοιπο πρώτο γύρο ο μπακ Σόσα (4/0, 1 αλλ.). Παραμένουν εκτός ο μεσοεπιθετικός Ντιντάβι (4/0, 2 αλλ.) και ο Δώνης (5/1, 3 αλλ.). Επανέρχεται ο χαφ Αόγκο (4/0). Δύο μακροχρόνιοι (Μάιερ, Κεμπφ).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (3-5-2): Τσίλερ – Μπάουμγκαρτλ, Μπαντστούμπερ, Παβάρ – Μπεκ, Τόμι, Ασκασίμπαρ, Γκέτνερ, Ινσούα – Γκονζάλες, Γκόμεζ.

Λογικά ο Βάιντσιρλ θα διατηρήσει το 3-5-2 που πήγε σχετικά καλά στο β’ μέρος με τη Ντόρτμουντ. Ενδεχομένως θα μείνει στον πάγκο ο απογοητευτικός προς το παρόν Κάστρο και θα προτιμηθεί ο Τόμι στους χαφ.

Η Στουτγάρδη είναι η τρίτη ομάδα της Μπουντεσλίγκα στην καριέρα του Μάρκους Βάιντσιρλ. Και στις δύο προηγούμενες είχε ξεκινήσει με ήττα. Στην Αουγκσμπουργκ είχε χάσει τα πρώτα δύο ματς και στη Σάλκε τα πρώτα πέντε!

Μόνο στο 0-0 με την ουραγό Φορτούνα έχει κρατήσει ανέπαφη την εστία της φέτος.

Χοφενχάιμ

Στουτγάρδη

Α' ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ 2013/2014 4 - 1 2014/2015 2 - 1 2015/2016 2 - 2 2016/2017 - 2017/2018 1 - 0 2018/2019 4 - 0 2019/2020 - 2020/2021 3 - 3 2021/2022 2 - 1 2022/2023 2 - 2