ΣΑΝ ΧΟΣΕ

Για τον αγώνα ΜΠΟΛΙΒΑΡ-ΣΑΝ ΧΟΣΕ γράφει ο Match Money Ημερομηνία: 17:15 24/10/18

1
2

Επιτέλους νίκη μακριά από τη Λα Πας, μόλις η δεύτερη σε αυτό το Κλαουσούρα μετά από εκείνη κόντρα στη Σούκρε. Αυτή τη φορά δεν είχε κανένα πρόβλημα να προσπεράσει το εμπόδιο της Αουρόρα, καθαρίζοντας εν πολλοίς το ματς από το ημίχρονο με δυο γκολ (7’,42’), άλλα δυο στο β’ για να λάβει τέλος η σεμνή τελετή (72’,75’).

«Οι παίκτες κάνουν τρομερές θυσίες για να βρίσκονται πάντα στο 100%, γνωρίζουμε πως το ματς κόντρα στη Σαν Χοσέ θα είναι αρκετά δύσκολο αλλά δεν μπορούμε να αφήσουμε βαθμούς. Κύριος στόχος είναι να παίρνουμε βαθμούς σε κάθε έδρα που παίζουμε» τόνισε ο προπονητής Αριας.

Αποθεραπεύτηκε και λογικά παίρνει θέση βασικού ο φορ Ρικέλμε (27/20), δεν θα αγωνιστούν ο φορ Καγιεχόν (31/17) και ο μέσος Χουστινιάνο (30/2 ) που επέστρεψαν χτυπημένοι από την Κοτσαμπάμπα.

Σε ένα από τα πιο δύσκολα εντός για αυτό το Κλαουσούρα και σε ένα πολύ ανταγωνιστικό παιχνίδι πήρε σπουδαία νίκη στις καθυστερήσεις επί της Βίλστερμαν. Δεν ξεκίνησε καλά, αφού η φιλοξενούμενη είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και εν τέλει προηγήθηκε κόντρα στη ροή του αγώνα. Δεν κλείδωσε το ματς και στο 82’ ισοφαρίστηκε αφού ήταν εξίσου απειλητική και η φιλοξενούμενη, από εκείνο το σημείο και έπειτα πήρε άγρια ομορφιά το ματς, με σημαντικές φάσεις εκατέρωθεν και το γκολ να καταλήγει σε εκείνην στο 96’ αφού βέβαια στο 82’ η Βίλστερμαν έμεινε με παίκτη λιγότερο.

Με αρκετή προσοχή ώστε να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα που θα την κρατήσει ζωντανή ή ακόμα και νίκη που θα τη διατηρήσει στην κορυφή. Μειωμένες προπονήσεις από τον κόουτς Βιλέγας ώστε να αποφευχθεί τραυματισμός της τελευταίας στιγμής.

Συνεχίζουν τραυματίες ο φορ Σουάρες (21/1) και ο γκολκίπερ Σαλβατιέρα (4/0).

Μπολίβαρ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΛΙΜΠΕΡΤΑΔΟΡΕΣ

Σαν Χοσέ

ΟΛΑ

Α' ΒΟΛΙΒΙΑΣ 2014/2015 1 - 0, 6 - 1 2015/2016 1 - 2, 2 - 5 2016/2017 2 - 1 2017 2 - 1, 3 - 1 2018 4 - 2, 0 - 2 2019 2 - 3, 1 - 4 2020 2 - 0 2021 4 - 1 2022 - 2023 -