1
2

*** Δύο φορές στον Παναιτωλικό (2013-15 και 2017-18) ο Χάβος.

Σαφέστατα ικανοποιημένος έφυγε από την Ξάνθη μετά το τελικό 1-1.
Δεν ήταν άσχημος στο πρώτο ημίχρονο, όπου δέχθηκε την ισοφάριση στο 43΄, στο δεύτερο όμως ανεξήγητα υποχώρησε, δέχθηκε πολύ μεγάλη πίεση και πολλές φάσεις, αλλά με ήρωα τον κίπερ Κυριακίδη κατάφερε να κρατήσει το βαθμό.

«Καταλαβαίνω απόλυτα τους παίκτες μου που γύρισαν τόσο πολύ πίσω στο δεύτερο ημίχρονο, λειτούργησε το ένστικτο της αυτοσυντήρησης και θέλησαν να κρατήσουν τουλάχιστον τον πόντο. Εχω σοβαρές αμφιβολίες για το πέναλτι» η τοποθέτηση του Τραϊανού Δέλλα, που κράτησε το αποτέλεσμα παρά την εμφάνιση.
Με νίκη σήμερα θα αναρριχηθεί ακόμα περισσότερο στο βαθμολογικό πίνακα και θα σκορπίσει τις όποιες αμφιβολίες γεννήθηκαν μετά την ήττα της πρεμιέρας.

Πλήρης μετά και την επιστροφή του αμυντικού χαφ Μάρκος Πάουλο (1/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Κυριακίδης – Μαρινάκης, Μιχάι, Αργκους, Τσοκάνης – Μάρκος Πάουλο, Ερικσον – Ντίαζ, Μάζουρεκ, Μανά – Μοράρ

Η επιστροφή του Μάρκους Πάουλο ενδεχομένως οδηγήσει τον Δέλλα σε αναπροσαρμογή των πλάνων και να επιστρέψει στο σχήμα με δύο αμυντικούς μέσους. Δεν θα πρέπει να αποκλειστεί σε μια τέτοια περίπτωση, αντί του Μάρκος Πάουλο, να ξεκινήσει ο Λουσέρο.

Αμφίσκορα και τα τρία ματς του Παναιτωλικού στο πρωτάθλημα, τα δύο από αυτά ήταν και over 2,5.

Αν κι έπιασε την καλύτερη εμφάνισή της στο πρωτάθλημα, εντούτοις δεν αποκόμισε το παραμικρό βαθμολογικό όφελος, έχασε με 1-0 εκτός έδρας από τον Ατρόμητο, τρίτη ήττα σε ισάριθμα ματς.
Σαφώς ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο, όμως κόντρα στη ροή δέχθηκε το γκολ στο 43΄. Στο δεύτερο, παρότι έμεινε με δέκα παίκτες στο 60΄και πάλι δεν κλείστηκε, παρότι έφθινε από δυνάμεις, έψαξε την ισοφάριση.

«Η αποβολή ήταν πολύ εύκολη και αδίκησε την προσπάθεια της ομάδας. Αλλάζουμε πολλά πράγματα, αλλά χρειαζόμαστε βελτίωση» η τοποθέτηση του Μάκη Χάβου, που ντεμπούταρε στον πάγκο.
Θα ψάξει τη βαθμοθηρία σε ένα γήπεδο, που λογικά θα αποθεωθεί, αφού συνδύασε το όνομά του με την καλύτερη πορεία του Παναιτωλικού στο πρωτάθλημα.

Τιμωρημένος ο χαφ Δημούτσος (3/0), τελικά πρόλαβε ο πολύπειρος στόπερ Αναστασιάδης (3/0), πρώτη φορά φέτος στην αποστολή ο Πλιάτσικας.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Σαράνοφ – Βασιλαντωνόπουλος, Αντέτζο, Αναστασιάδης, Βάντερσον – Μπλάζιτς, Σκόνδρας – Καραγκούνης, Μπερτόλιο, Καραμάνος – Μπαράλες

Ο Αναστασιάδης πρόλαβε και λογικά θα συμπεριληφθεί στην αρχική ενδεκάδα, σε διαφορετική περίπτωση θα ξεκινήσει ο Καρυπίδης.
Ο Σκόνδρας συγκεντρώνει τις περισσότερες πιθανότητες να πλαισιώσει τον Μπλάζιτς στο δίδυμο των αμυντικών μέσων.

Over 2,5 και τα δύο από τα τρία ματς της Λαμίας στο πρωτάθλημα.