13:28 29-03-24

1
2

*«Παρτιζάν Στέιντιον» (32.710 θ.), Βελιγράδι.
* Ο νικητής του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει στον επόμενο γύρο το νικητή του Μπεσίκτας – Λίντσερ.

Θέση στην UEFA: 79

Με εξαιρετική εμφάνιση, πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Νόρντζελαντ στο πρώτο παιχνίδι. Ξεκίνησε δυνατά το ματς και προηγήθηκε στο 10’. Συνέχισε να πιέζει και να απειλεί και αφού έχασε μερικές καλές ευκαιρίες, σκόραρε για δεύτερη φορά στο 65’. Η αντίπαλος της μείωσε στο 70’, εκμεταλλευόμενη ένα από τα ελάχιστα λάθη που έκανε η άμυνα της. Στα λεπτά που απέμειναν είχε και πάλι τον έλεγχο, με το σκορ να μην αλλάζει τελικά ως το φινάλε.

Την Κυριακή φιλοξενήθηκε από την Ζέμουν για το πρωτάθλημα της Σερβίας. Παρ’ ότι έπαιξε με αρκετές αλλαγές, είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού. Προηγήθηκε στο 20’ και με εξαίρεση ένα διάστημα στο δεύτερο μέρος, όπου απειλήθηκε σε 2-3 φάσεις, δεν κινδύνεψε ιδιαίτερα. Έτσι, κράτησε το σκορ ως το φινάλε.

Οι δύο συνεχόμενες νίκες έφτιαξαν το κλίμα στις τάξεις της ομάδας και τα χαμόγελα περίσσευαν. Ο Μίρκοβιτς, που ανέλαβε πρόσφατα τα ηνία της, δήλωσε πάντως, πως: «Θα βρούμε απέναντι μας μια καλή και δυνατή ομάδα και δεν μας ξεγελούν τα τελευταία άσχημα αποτελέσματα της. Για εμάς είναι υποχρέωση να παίξουμε σαν το πρώτο ματς να έχει λήξει με 0-0 και να κυνηγήσουμε τη νίκη».

Διαθέσιμος είναι και πάλι ο μέσος Σουμά, που έχασε το τελευταίο. Είναι ερωτηματικό, πάντως, αν θα πάρει χρόνο συμμετοχής. Δεν αναμένεται να αγωνιστεί ο σημαντικός μέσος Τόσιτς, που συνεχίζει να ταλαιπωρείται από τραυματισμό.

Θέση στην UEFA: 199

Με κακή εμφάνιση, γνώρισε την εντός έδρας ήττα από την Παρτιζάν στο πρώτο παιχνίδι. Η αντίπαλος της μπήκε δυνατά από το ξεκίνημα, την πίεσε από τα πρώτα λεπτά και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 10’. Παρ’ ότι προσπαθούσε, δυσκολευόταν αρκετά να δημιουργήσει επικίνδυνες φάσεις, σε αντίθεση με την αντίπαλο της, που συνέχισε να την απειλεί. Έτσι, στο 65’ δέχθηκε και δεύτερο γκολ. Κατάφερε να μειώσει στο 70’ μετά από λάθος της αντίπαλης άμυνας, αλλά στα λεπτά που απέμεναν, δεν μπόρεσε να κάνει κάτι για να αποφύγει την ήττα.

Την Κυριακή έπαιξε με αρκετές αλλαγές στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Άαλμποργκ και ηττήθηκε άδικα με 1-0. Είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού για περίπου 70 λεπτά και δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες, αλλά ήταν άστοχη στην τελική προσπάθεια. Στο τελευταίο 20λεπτο, η αντίπαλος της πήρε τα ηνία της αναμέτρησης, την απείλησε σε 2-3 περιπτώσεις και τελικά σκόραρε στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, υποχρεώνοντας την στην ήττα.

«Μας περιμένει ένα δύσκολο παιχνίδι στην Σερβία, απέναντι σε μια ομάδα με αρκετά διαφορετική ποδοσφαιρική κουλτούρα από την δική μας», υποστήριξε ο μέσος Ρίγκααρντ και συνέχισε: «Ο αγωνιστικός χώρος, όμως, θα είναι όπως σε κάθε άλλο γήπεδο, οπότε δεν πρέπει να αφήσουμε να μας επηρεάσει ο περίγυρος. Πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι, αλλά και προσεκτικοί, αφού θα πρέπει να σκοράρουμε δύο φορές και να μην δεχθούμε γκολ».

Ο μέσος Νέλσον συμπλήρωσε κάρτες στο προηγούμενο και έμεινε εκτός αποστολής. Αντίθετα, σε αυτή συμπεριλήφθηκε ο σημαντικός επιθετικός Ντονιό, που έχασε το τελευταίο λόγω τραυματισμού. Είναι ερωτηματικό, όμως, αν θα πάρει χρόνο συμμετοχής.