ΡΟΥΜΠΙΝ - ΝΙΖΝΙ (2/10/21, 14:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

Για τον αγώνα ΡΟΥΜΠΙΝ-ΝΙΖΝΙ γράφει ο Μάκης Πορτούλας Ημερομηνία: 09:32 02/10/21

1
2

*** 30% θεατές σε γήπεδο 27.000 θέσεων.

Δικαίως δεν πήρε κάτι από το ματς με την Ντιναμό στην εκτός έδρας ήττα 2-0 (32’, 58’), μέχρι να δεχτεί το δεύτερο γκολ είχε κυρίως παθητικό ρόλο με γκολ και φάσεις, κατόπιν δημιούργησε ευκαιρίες, αλλά δίχως ουσία.

Για λάθη που οδήγησαν στα γκολ της Ντιναμό και μη ολοκληρωμένο παιχνίδι από πλευράς της ομάδας του, υπογραμμίζοντας πάντως τη βελτίωση στο δεύτερο μέρος, έκανε λόγο ο βοηθός προπονητή Βερετένικοφ, μιας και ο κόουτς Σλούτσκι ήταν τιμωρημένος.

Το θέμα είναι πως δεν πήγε καλά ούτε με Ντιναμό, ούτε με Ζενίτ σε απόδοση πέρα από τις ήττες, έχασε βαθμολογικό έδαφος με τη μόλις μία νίκη στα έξι τελευταία της παιχνίδια και καλείται να συνέλθει άμεσα, αν θέλει να διατηρήσει τις ευρωπαϊκές της βλέψεις. Η φιλοξενία της Νίζνι μοιάζει ιδανική για ανάκαμψη, αν όμως ηγέτες όπως οι Κβαρατσχέλια και Ντεσπότοβιτς πάρουν πάλι τα πάνω τους.

Τιμωρημένοι είναι ο στόπερ Ουρέμοβιτς (9/0) και ο χαφ Αμπιλντγκααρντ (8/1), αμφότεροι βασικοί.

Πρώτη φορά που δεν σκόραρε φέτος στο εντός έδρας 2-0 (31’, 63’) από την ΤΣΣΚΑ, όχι άδικα, αφού η κορυφαία στιγμή της ήρθε στις καθυστερήσεις, με την αντίπαλό της σαφώς πιο επικίνδυνη νωρίτερα, xGoals 0,62-3,43.

Ο κόουτς Κερζακόφ κράτησε από το ματς με την ΤΣΣΚΑ πως η ομάδα του αμύνθηκε καλά στο πρώτο ημίχρονο, πλην του γκολ που δέχτηκε, το οποίο θεωρεί πως σε συνδυασμό με την ανώτερη ατομική ποιότητα των αντίπαλων παικτών καθόρισαν το αποτέλεσμα του αγώνα («κάναμε αβίαστα λάθη, ξοδέψαμε πολλή ενέργεια σε άμυνα, κάναμε λιγότερες φάσεις» όπως ανέφερε).

Τις Μοσχοβίτισσες Σπαρτάκ και Ντιναμό τις έριξε στο καναβάτσο, δημιουργώντας αίσθηση, με την επίσης πρωτευουσιάνα ΤΣΣΚΑ δεν τα κατάφερε, αλλά δεν χάνει το ηθικό της, αφού η συγκομιδή της ως τώρα για νεοφώτιστη είναι ικανοποιητική. Δεν έχει καιρό για τέτοια τώρα άλλωστε, αφού και αυτή την αγωνιστική παίζει με ζόρικο αντίπαλο σε δύσκολη έδρα.

Χωρίς προβλήματα.

Ρουμπίν

ΟΛΑ

Νίζνι

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Α' ΡΩΣΙΑΣ 2012/2013 - 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 - 2020/2021 - 2021/2022 0 - 1