ΟΠΑΒΑ - ΣΠΑΡΤΑ ΠΡ. (28/11/18, 16:45)

ΟΠΑΒΑ

0 - 0 28-11-18

ΣΠΑΡΤΑ ΠΡΑΓΑΣ

Για τον αγώνα ΟΠΑΒΑ-ΣΠΑΡΤΑ ΠΡΑΓΑΣ γράφει ο Μάκης Πορτούλας Ημερομηνία: 11:10 28/11/18

1
2

*** Φάση των «16». Μονά παιχνίδια. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

*** Στο πρωτάθλημα (21/7): Σπάρτα Πράγας – Οπάβα 2-0.

Στο 2-0 από τη Ζλιν εκτός έδρας το Σάββατο δεν μπόρεσε ουσιαστικά να προβάλλει μεγάλη αντίσταση, πιάνοντας πολύ μέτρια απόδοση, καθυστέρησε το… μοιραίο ως το 33’, όταν έγινε το 1-0, συνέχισε χωρίς αντίδραση και στο πρώτο λεπτό του δευτέρου μέρους ήρθε το δεύτερο τέρμα, που την έθεσε οριστικά εκτός αγώνα.

Μετά τη σπουδαία νίκη επί της Μπάνικ Οστράβα στο μεγάλο τοπικό ντέρμπι πριν τη διακοπή ήρθε η προσγείωση με την ήττα του Σαββάτου, παρόλα αυτά διατηρεί τη θέση της στο μεσαίο γκρουπ της βαθμολογίας (9η), που θα παλέψει για μία θέση στο Γιουρόπα Λιγκ. Εφτασε στο 4-1-4 ρεκόρ ο Κοπέτσκι στον πάγκο της. Υποδέχεται τη Σλάβια Πράγας τη Δευτέρα.

Μέχρι τώρα έχει αποκλείσει στο κύπελλο τη Φρίντεκ-Μίστεκ, τρίτης κατηγορίας, με 5-0 εκτός έδρας και τη Γιχλάβα, δεύτερης κατηγορίας με 1-0 εντός. Μία φορά φιναλίστ τελικού, το 2017.

Εξέτισε ο 2ος σκόρερ, συνήθως εξτρέμ Καγιάμπα (11/3, 3 αλλ.).

Νοκ άουτ παραμένει ο βασικός περιφερειακός επιθετικός Πούσκας (11/2, 2 αλλ.).

Εμεινε στο 0-0 με τη Γιάμπλονετς την Κυριακή εντός έδρας, Θα μπορούσε να είχε πάρει τη νίκη, είχε 21-9 τελικές προσπάθειες για γκολ, 7-6 εντός εστίας, έχασε σαφώς περισσότερες ευκαιρίες από την αντίπαλό της, με κυριότερη ένα δοκάρι και δευτερόλεπτα αργότερα πέναλτι ένα 20λεπτο πριν το φινάλε.

Μπορεί να διεύρυνε το αήττητο σερί πρωταθλήματος στην έδρα της σε 13-5-0, αλλά δεν γιόρτασε ιδανικά τα 125 χρόνια από την ίδρυσή της (μέχρι και με επετειακή φανέλα «παλιάς εποχής» παρατάχθηκε), αφού πήγε στο -9 από την κορυφή (3η). Αντιμετωπίζει τη Σλοβάτσκο εκτός έδρας το Σάββατο.

Π0λυνίκης της διοργάνωσης με έξι τρόπαια (τελευταίο το 2014) και τέσσερις άλλες φορές φιναλίστ του τελικού. Φέτος πέρασε το εμπόδιο της Σλάβοχ Πολνά (τέταρτης κατηγορίας) με 4-1 εκτός έδρας.

Εξέτισε ο βασικότατος μέσος, 2ος σκόρερ Κάνγκα (12/6).

Οπάβα

ΟΛΑ

Σπάρτα Πράγας

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ

ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΣΕΧΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 0 - 0 2019/2020 - 2020/2021 - 2022/2023 - 2023/2024 -