ΑΤΑΛΑΝΤΑ - ΠΑΡΜΑ (27/10/18, 16:00)

ΑΤΑΛΑΝΤΑ

3 - 0 27-10-18

ΠΑΡΜΑ

Για τον αγώνα ΑΤΑΛΑΝΤΑ-ΠΑΡΜΑ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 02:32 27/10/18

1
2

Επέστρεψε στα γκολ και τις νίκες με εμφατικό τρόπο, διέλυσε 5-1 την Κιέβο στο «Μπεντεγκόντι». Πραγματικό ξέσπασμα για την Αταλάντα, που είχε μείνει στο μηδέν σε 7/9 προηγούμενα παιχνίδια, φυσικά ευνόησε και η ανύπαρκτη αντίσταση της αντιπάλου. Προβάδισμα στο 25’ με τον Ντε Ρόον, χατ-τρικ κατόπιν ο Ιλιτσιτς, μετά το 3-0 η Κιέβο έμεινε με δέκα παίκτες, το πέμπτο γκολ στο 72’ ο Γκόσενς, η μείωση του σκορ από πέναλτι στο 84’.

«Η διακοπή μας έκανε καλό, τώρα χρειαζόμαστε διάρκεια», είπε ο Γκασπερίνι, που φυσικά ξέρει ότι η ομάδα του δεν έλυσε τα προβλήματά της επειδή νίκησε την Κιέβο, το εμπόδιο που είχε να αντιμετωπίσει ήταν πολύ χαμηλό.

Ενόψει Πάρμα ο έμπειρος τεχνικός περιμένει «δύσκολο ματς και πρέπει να έχουμε υπομονή. Η Πάρμα είναι καλή ομάδα και ήδη εκτός έδρας έχει κάνει δύο σημαντικές νίκες σε Ιντερ και Τζένοα. Θα την χαρακτήριζα… ενοχλητική ομάδα με την θετική σημασία της λέξης, όλοι συμμετέχουν στην αμυντική λειτουργία και είναι πολύ επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις».

Τραυματίας ο βασικός στόπερ Μασιέλο (6/0), χάνει δεύτερο διαδοχικό, έξω και ο αναπληρωματικός φορ Τουμινέλο (1/0), εκτός αποστολής και ο εναλλακτικός μπακ Ρέκα (-).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (3-4-2-1): Μπερίσα – Τολόι, Παλομίνο, Μαντσίνι – Χάτεμπουρ, Φρόιλερ, Ντε Ρόον, Γκόσενς – Ιλιτσιτς, Γκόμες – Μπάροου.

Μπάροου και Ζαπάτα διεκδικούν φανέλα βασικού στην επίθεση, ο Μαντσίνι παραμένει στη θέση του Μασιέλο, ο Γκασπερίνι συνεχίζει με τους δύο τρεκουαρτίστα Ιλιτσιτς και Γκόμες πίσω από τον μοναδικό φορ.

13-8-5 η προϊστορία με αντίπαλο την Πάρμα στο «Ατλέτι Ατζούρι».

Εχει πετύχει 14 γκολ στο πρωτάθλημα αλλά σε 4 αγώνες, στα άλλα πέντε ματς έμεινε στο μηδέν.

Δίκαιη ήττα 2-0 από τη Λάτσιο, έστω και αν δέχτηκε τα γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο. Το πρώτο ημίχρονο κύλησε σε αργό τέμπο και είχε δύο απειλητικά σουτ, στο δεύτερο μισό έμεινε από δυνάμεις, κλείστηκε στην περιοχή της. Από πέναλτι στο 81’ το 0-1, στις καθυστερήσεις το δεύτερο γκολ, με τον τεχνικό Ντ’ Αβέρσα να παραδέχεται πως η ομάδα του έμεινε από δυνάμεις στην επανάληψη.

Σε κάθε περίπτωση με τους 13 βαθμούς η Πάρμα αισθάνεται χαλαρή και δεν έχει άμεσο κίνδυνο. Ο Ρομπέρτο Ντ’ Αβέρσα περιμένει δύσκολο ματς στην Αταλάντα: «Προερχόμαστε από εντός έδρας ήττα και έστω και αν παίζαμε με μεγάλο αντίπαλο πιστεύω πως δεν την δικαιούμασταν. Η Αταλάντα φυσικά είναι δύσκολος αντίπαλος και η θέση που έχει στη βαθμολογία δεν αντιπροσωπεύει την ποιότητά της, αυτό κάνει το ματς ακόμα πιο δύσκολο».

Τέθηκε εκ νέου νοκ-άουτ ο βασικός φορ Ινγκλέζε (7/2), αμέσως μετά την επιστροφή του στη δράση. Παραμένουν εκτός ο μπακ Ντιμάρκο (4/1), ο χαφ Γκράσι (3/0) και ο στόπερ Σιεράλτα (1/0), καθώς και ο φορ Καλαϊό (-) και ο χαφ Ντέτζι (-) από την προετοιμασία. Η εξαιρετική είδηση βέβαια είναι η επιστροφή στην αποστολή του σταρ Τζερβίνιο (5/3), που έχασε τα δύο τελευταία, διαθέσιμοι o βασικός μπακ Γκόμπι (9/0) και ο φανταζίστας εξτρέμ Τσιτσιρέτι (2/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Σέπε – Ιακοπόνι, Μπρούνο Αλβες, Γκαλιόλο, Γκόμπι – Ριγκόνι, Στούλατς, Μπαριλά – Τζερβίνιο, Τσεράβολο, Ντι Γκάουντιο.

Δεν είναι 100% βέβαιη η επάνοδος του Τζερβίνιο στο αρχικό σχήμα, αν δεν ξεκινήσει βασικός θα παραμείνει ο Σιλιγκάρντι. Στη θέση του Ινγκλέζε θα επιστρέψει ο Τσεράβολο (1 γκολ φέτος).

4/5 τελευταία με την Αταλάντα N/G (εντός-εκτός).

Αταλάντα

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ

Πάρμα

Α' ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 0 - 4 2014/2015 1 - 0 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 3 - 0 2019/2020 5 - 0 2020/2021 3 - 0 2021/2022 - 2022/2023 -