ΚΑΛΙΑΡΙ - ΚΙΕΒΟ (28/10/18, 16:00)

ΚΑΛΙΑΡΙ

2 - 1 28-10-18

ΚΙΕΒΟ

Για τον αγώνα ΚΑΛΙΑΡΙ-ΚΙΕΒΟ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 21:51 27/10/18

1
2

***Σύμβολο της Κιέβο ως παίκτης/αρχηγός (1986-1995) και προπονητής μέχρι πέρυσι (2014-2018) ο Ρολάντο Μαράν. Απολύθηκε τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε της σεζόν.
***Δύο θητείες στην Κάλιαρι (1997-1999, 2002-2004) ο Τζαμπιέρο Βεντούρα.

Εβγαλε προσωπικότητα στη Φιορεντίνα και πήρε το βαθμό της ισοπαλίας (1-1), σκοράροντας μόλις για δεύτερη φορά σε εκτός έδρας παιχνίδι. Στο πρώτο ημίχρονο και με ευνοϊκό άνεμο πλησίασε δις στο προβάδισμα, έμεινε πίσω στο σκορ στο 60’ από πέναλτι. Αντέδρασε και ισοφάρισε με τον Παβολέτι (69’), κατόπιν η νίκη μπορούσε να καταλήξει οπουδήποτε σε ένα ανοιχτό φινάλε, με τον γκολκίπερ Κράνιο να κάνει δύο σπουδαίες επεμβάσεις.

Δείχνει σε ανοδική πορεία η Κάλιαρι και στοχεύει στο τρίτο θετικό αποτέλεσμα στη σειρά. Κεντρικό πρόσωπο του αγώνα με την Κιέβο ο Ρολάντο Μαράν, που θήτευσε συνολικά για 14 χρόνια στους «κλιβένσι», ως παίκτης, βοηθός προπονητή και πρώτος τεχνικός: «Πέρασα 14 χρόνια στην Κιέβο, παίκτης και προπονητής, είναι λογικό να νιώθω έντονα συναισθήματα αλλά με το σφύριγμα της έναρξης αυτά θα πάνε στην άκρη. Τώρα τα χρώματά μου είναι αυτά της Κάλιαρι και μόνο η νίκη θα μου δώσει ικανοποίηση. Ξέρω καλά την Κιέβο και πιστεύω πως η βαθμολογία της δεν είναι αντιπροσωπευτική της αξίας της».

Στο αγωνιστικό σκέλος χάνει τρίτο ο βασικός στόπερ Κλάβαν (6/0) και δεύτερο ο βασικός μεσοεπιθετικός Φαρίας (8/0). Σταθερά έξω οι μπακ/χαφ Λυκογιάννης (2/0), Πάγιατς (-), επανέρχεται διαθέσιμος ο βασικός δεξιός μπακ/χαφ Σρνα (7/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-2-1): Κράνιο – Φαραγκό, Πιζακάνε, Τσεπιτέλι, Παντοΐν – Κάστρο, Μπράνταριτς, Μπαρέλα – Ιονίτα, Ζοάο Πέδρο – Παβολέτι.

Επανέρχεται στο αρχικό σχήμα ο βασικός μπόμπερ Παβολέτι, είχε μπει αλλαγή με τη Φιορεντίνα. Από εκεί και πέρα εμπιστοσύνη στα πρόσωπα που ξεκίνησαν με την Φιορεντίνα.

Κακή παράδοση η Κάλιαρι στην υποδοχή της Κιέβο, 4-4-6 η συνολική προϊστορία.

Τραυματικό το ντεμπούτο του Τζαμπιέρο Βεντούρα και συντριβή με 5-1 από την Αταλάντα. Δεν χωρά σε περιγραφή το ματς, 0-2 το ημίχρονο και με δέκα παίκτες από το 42’, η Κιέβο εμφανίστηκε διαλυμένη. Αλλα τρία γκολ ακολούθησαν στην επανάληψη σε ρυθμό προπόνησης ως το 72’, στο 84’ βρήκε το γκολ με πέναλτι του Μπίρσα. Εντονες αποδοκιμασίες από τους ούτως ή άλλως λιγοστούς οπαδούς των «κλιβένσι».

Ο Τζαμπιέρο Βεντούρα είδε από… νωρίς το έργο να γράφεται κόντρα στην Αταλάντα: «Από τα δύο πρώτα λεπτά κατάλαβα ότι θα συντριβούμε, οι παίκτες φοβούνταν να κάνουν μια πάσα μπροστά», ανέφερε ο Βεντούρα, που προσέθεσε πως «η ομάδα πρέπει να βρει τη σκληράδα της, είναι αδύνατο να παίξει ποδόσφαιρο στη δεδομένη χρονική περίοδο». Το κεντρικό νόημα των δηλώσεών του ήταν πως έκανε λάθος ο ίδιος με την επιλογή του να προσπαθήσει να δώσει μια ιδέα παιχνιδιού στην Κιέβο, η οποία το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνει είναι να βρει πάλι την αμυντική σταθερότητα που τη διέκρινε τα προηγούμενα χρόνια.

Τιμωρημένος ο βασικός μπακ/στόπερ Μπάρμπα (7/0). Σταθερά έξω ο βασικός χαφ Ομπι (5/0), παραμένουν ανέτοιμοι ο μεσοεπιθετικός Τζακερίνι (7/1), ο φορ Τζόρτζεβιτς (3/0) και ο μπακ/στόπερ Τόμοβιτς (6/1).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-1-2): Σορεντίνο – Ντεπάολι, Μπάνι, Ροσετίνι, Γιαροζίνσκι – Ριγκόνι, Ραντοβάνοβιτς, Χετεμάι – Μπίρσα – Πουτσιαρέλι, Στεπίνσκι.

Ο Βεντούρα συνεχίζει στο 4-3-1-2, ο Γιαροζίνσκι στη θέση του τιμωρημένου Μπάρμπα. Στην επίθεση ο Πουτσιαρέλι έχει το προβάδισμα έναντι του Μετζορίνι.

Εχει δεχθεί από 2 γκολ και πάνω σε 7/9 ματς στη σεζόν. Μόλις μία φορά κράτησε το μηδέν, κόντρα στην Εμπολι.

Κάλιαρι

Κιέβο

ΟΛΑ

Α' ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 0 - 1 2014/2015 0 - 2 2015/2016 - 2016/2017 4 - 0 2017/2018 0 - 2 2018/2019 2 - 1 2019/2020 - 2020/2021 - 2021/2022 - 2022/2023 -