ΛΑΤΣΙΟ - ΙΝΤΕΡ (29/10/18, 21:30) Παλεύοντας κόντρα στη βροχή

ΛΑΤΣΙΟ

0 - 3 29-10-18

ΙΝΤΕΡ

Για τον αγώνα ΛΑΤΣΙΟ-ΙΝΤΕΡ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 03:02 29/10/18

1
2

***Εντονη κακοκαιρία στη Ρώμη από το πρωί της Δευτέρας, με βροχοπτώσεις και ισχυρούς ανέμους. Στον αγωνιστικό χώρο του «Ολίμπικο» έχουν τοποθετηθεί προστατευτικά καλύμματα που θα αποσυρθούν λίγα λεπτά πριν την έναρξη του αγώνα.

Πήρε σπουδαία νίκη στο «Βελοντρόμ» επί της Μαρσέιγ την Πέμπτη, 3-1, έκανε βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του Γιουρόπα Λιγκ. Ο Ιντσάγκι απέφυγε τελικά το ροτέισον, η Λάτσιο προηγήθηκε στο 10’ με τον Γουάλας, ήταν εξαιρετική στην αντεπίθεση και βρήκε δεύτερο στο 59’ με τον Καϊσέδο. Στο 86’ δέχτηκε τη μείωση αλλά βρήκε και τρίτο γκολ στο 90’ με τον Μάρουσιτς. Στα αρνητικά η αποχώρηση των Ιμόμπιλε και Λέιβα με τραυματισμούς.

Στο πρωτάθλημα έχει του χεριού της τους μικρομεσαίους αντιπάλους, πέρασε δύσκολα αλλά δίκαια από την Πάρμα με 2-0 και παραμένει στην τέταρτη θέση. Σπατάλησε το πρώτο ημίχρονο πηγαίνοντας σε πολύ αργό τέμπο, στην επανάληψη ανέβασε στροφές και «εγκαταστάθηκε» στην περιοχή της Πάρμα, άσκησε πίεση και σκόραρε στο τέλος με τους Ιμόμπιλε (81’ πέναλτι) και Κορέα (93’).

Η Λάτσιο πέρυσι έχασε την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ στο τελευταίο ματς πρωταθλήματος με το 3-2 από την Ιντερ στο «Ολίμπικο». Ενα τραυματικό παιχνίδι όπως θυμάται ο Σιμόνε Ιντσάγκι: «Σίγουρα αυτή η ήττα μας πονάει ακόμα αλλά δεν μπορούμε να μιλάμε για βεντέτα με την Ιντερ. Βέβαια η περσινή ήττα μας κάνει ακόμα πιο προσεκτικούς για το παιχνίδι που έχουμε μπροστά μας. Η Ιντερ είναι χτισμένη για να πάρει το πρωτάθλημα αλλά εμείς έχουμε αποδείξει πως μπορούμε να κοντράρουμε τον κάθε αντίπαλο και να παίξουμε στα ίσια. Η νίκη στη Μασσαλία μεγάλωσε την αυτοπεποίθησή μας και ξέρουμε ότι μπορούμε να βελτιωθούμε στη συνέχεια».

Ο αναντικατάστατος χαφ Λούκας Λέιβα (7/0) τέθηκε νοκ-άουτ, ο μπόμπερ Ιμόμπιλε (9/6) θα δοκιμάσει λίγο πριν το παιχνίδι, δίνεται 50-50 η συμμετοχή του. Από εκεί και πέρα αποθεραπεύθηκαν και υπολογίζονται ο χαφ Μπάντελι (6/0) και ο μπακ/χαφ Ντουρμίσι (3/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (3-5-2): Στρακόσια – Λουίζ Φελίπε, Ατσέρμπι, Ράντου – Μάρουσιτς, Παρόλο, Μπάντελι, Μιλίνκοβιτς, Λούλιτς – Καϊσέδο, Ιμόμπιλε.

Ο Μπάντελι θα πάρει τη θέση του Λέιβα, αν δεν προλάβει ο Ιμόμπιλε θα ξεκινήσει ένας εκ των Κορέα και Λουίς Αλμπέρτο σε ρόλο επιτελικό, με τον Καϊσέδο στην κορυφή της επίθεσης.

26-28-21 η προϊστορία στην υποδοχή της Ιντερ. Η ισοπαλία απουσιάζει από τα 10 τελευταία (5-0-5).

Παραδόξως περισσότερα τα Under 2,5 της Λάτσιο φέτος, με 5/9 ματς.

Το πάλεψε στην Μπαρτσελόνα, δεν απέφυγε την ήττα με 2-0, ανώδυνο αποτέλεσμα αφού Αϊντχόφεν και Τότεναμ έμειναν στην ισοπαλία, ελέγχει ακόμα τη μάχη της δεύτερης θέσης. Η Ιντερ είχε παθητική νοοτροπία, λογικό στο «Καμπ Νου» και στο 32’ δέχτηκε το 1-0, σε μια φαινομενικά εύκολη φάση. Πήρε περισσότερες πρωτοβουλίες στο δεύτερο ημίχρονο και είχε τις στιγμές της με τον Ικάρντι και τον Βεσίνο, στο 83’ έγινε το 2-0.

Στο πρωτάθλημα προέρχεται από το 1-0 επί της Μίλαν στο ντέρμπι, με σκόρερ τον Ικάρντι στο 92’, δίκαιη νίκη μετά από καλύτερη εμφάνιση. Το γκολ το άξιζε στο πρώτο ημίχρονο, το βρήκε στο τέλος όταν το ματς έδειχνε να μην ξεφεύγει από το 0-0.

Στοπ λοιπόν στο σερί των επτά νικών σε πρωτάθλημα/Ευρώπη, φυσικά η ήττα από την Μπαρτσελόνα δεν μπορεί να χαλάσει το καλό κλίμα στις τάξεις της Ιντερ. Ο Σπαλέτι απλά για να κρατήσει ψηλά τη συγκέντρωση των παικτών του τόνισε μετά την Μπαρτσελόνα ότι η ομάδα του έπρεπε να ρισκάρει περισσότερο και να μην φοβηθεί, βέβαια εύκολο να το λες και δύσκολο να το πράττεις αυτό στο «Καμπ Νου».

Η Ιντερ αν επικρατήσει απόψε πιάνει τη Νάπολι στη δεύτερη θέση, ο καραφλός τεχνικός τόνισε ενόψει Λάτσιο: «Μας περιμένει δύσκολο ματς και αυτό που βρίσκω θετικό για τη Λάτσιο είναι ότι σπανίως χάνει την αυτοκυριαρχία της και έρχεται σε δύσκολη θέση, αντιδρά πάντα μετά από ήττες. Εγώ όμως κοιτάω την ομάδα μου και θέλω μια ακόμα νίκη».

Μετά την Μπαρτσελόνα χάνει και τη Λάτσιο ο πολυτιμότατος χαφ Ναϊνγκολάν (7/1).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Χαντάνοβιτς – Βρσάλκο, Σκρίνιαρ, Ντε Φράι, Ασαμόα – Γκαλιαρντίνι, Βεσίνο – Πολιτάνο, Μαρτίνες, Πέρισιτς – Ικάρντι.

Ασαφή τα πλάνα του Σπαλέτι, πιθανώς να πάρει ευκαιρία ο Λαουτάρο Μαρτίνες, στο ρόλο του Ναϊνγκολάν. Και στη μεσαία γραμμή οι Γκαλιαρντίνι, Βεσίνο, Μπρόζοβιτς διεκδικούν τις δύο θέσεις, ο Ντε Φράι επιστρέφει στο κέντρο άμυνας και αντιμετωπίζει την περσινή του ομάδα.

6/9 N/G στο πρωτάθλημα.

Σε 9 από τα 12 επίσημα ματς και 7 σερί στο πρωτάθλημα έχει σημειωθεί γκολ μετά το 75’.

Λάτσιο

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΣΟΥΠΕΡ ΚΑΠ ΙΤΑΛΙΑΣ

Ίντερ

Α' ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 1 - 0 2014/2015 1 - 2 2015/2016 2 - 0 2016/2017 1 - 3 2017/2018 2 - 3 2018/2019 0 - 3 2019/2020 2 - 1 2020/2021 1 - 1 2021/2022 3 - 1 2022/2023 3 - 1