ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ - ΕΜΠΟΛΙ (16/12/18, 16:00) Η κόντρα και ο... Καπούτο!

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ

3 - 1 16-12-18

ΕΜΠΟΛΙ

Για τον αγώνα ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ-ΕΜΠΟΛΙ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 20:44 15/12/18

1
2

***Ντέρμπι στην επαρχία της Τοσκάνης.
***Παίκτης της Φιορεντίνα (1989-94) ο Μπέπε Ιακίνι.

Απίθανο 3-3 στη Σασσουόλο, ισοφάρισε με δύο γκολ στα 7 λεπτά καθυστερήσεων. Παρέμεινε προβληματική αγωνιστικά και στο πρώτο ημίχρονο δεν απείλησε, ούτε κινδύνευσε ιδιαίτερα. Μετά το 60’ το ματς απέκτησε ξαφνικά ρυθμό, βρέθηκε πίσω με 2-0 (62’, 67’), μείωσε στο 70’ με τον Σιμεόνε, δέχτηκε τρίτο στο 80’, για να πάρει την ισοπαλία με τους Μπενάσι (90’) και Μιραλάς (96’).

Στα οκτώ ματς (0-6-2) το σερί χωρίς νίκη και ο Στέφανο Πιόλι παραμένει σε κριτική θέση όσον αφορά στο να συνεχίσει στον πάγκο της , χρειάζεται οπωσδήποτε «τρίποντο» στο ντέρμπι με την Εμπολι.

Ο τεχνικός των «βιόλα» πιστεύει ότι ακόμα υπάρχει χρόνος για να μπουν τα πράγματα σε μια σειρά: «Προερχόμαστε από δύο ματς εκτός έδρας που αξίζαμε να τα κερδίσουμε. Με 3-4 βαθμούς παραπάνω η κριτική που δεχόμαστε τώρα θα ήταν διαφορετική, πιστεύω όμως ότι έχουμε το χρόνο να αντιδράσουμε. Οι αποστάσεις στη βαθμολογία είναι μικρές, αν κερδίσουμε την Εμπολι η κατάσταση θα βελτιωθεί».

Σημαντικές απουσίες λόγω τιμωριών, θα λείψουν τρεις βασικοί, ο μπακ/στόπερ Μιλένκοβιτς (15/2) και οι χαφ Βερτού (13/3), Εντιμίλσον (14/0). Παρόντες ο ηγέτης εξτρέμ Κιέζα (15/2) και ο χαφ Νταμπό (6/0), ξεπέρασαν τους τραυματισμούς τους.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Λαφόν – Λορινί, Πετζέγια, Βίτορ Ούγκο, Μπιράγκι – Ζέρσον, Νταμπό, Μπενάσι – Κιέζα, Σιμεόνε, Μιραλάς.

Ο Λορινί στη θέση του Μιλένκοβιτς στο δεξί άκρο της άμυνας, για τη μεσαία γραμμή οι Ζέρσον και Νταμπό στις θέσεις των Βερτού και Εντιμίλσον. Πιθανό να ξεκινήσει μετά από καιρό ο Κέβιν Μιραλάς.

Προϊστορία με Εμπολι στο «Φράνκι»: 4-4-2. G/G τα 4 τελευταία.

5 σερί 2-3 γκολ εντός έδρας.

10 βαθμοί στα τέσσερα ματς με τον Ιακίνι στην τεχνική ηγεσία και πήρε το «εξάποντο» με την Μπολόνια (2-1), επεκτείνοντας στο +5 από τη 18η θέση. Επέλεξε την κόντρα επίθεση και προηγήθηκε στο 10’ με τον Καπούτο, πέρασε κάποιες δύσκολες στιγμές κατόπιν και στο 41’ δέχτηκε την ισοφάριση. Εβγαλε περισσότερες πρωτοβουλίες στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε στη νίκη με το γκολ του Λα Γκούμινα στο 80’.

Είναι σε καλή κατάσταση και σίγουρα τα αποτελέσματα βοηθούν στο καλό κλίμα, η αλλαγή προπονητή είχε άμεση «επίδραση» και στη βαθμολογική θέση της Εμπολι, που ξέφυγε στο +5 από τη 18η Μπολόνια.

Ο Μπέπε Ιακίνι πιστώνεται αυτήν την καλή εικόνα και ενόψει Φιορεντίνα ανέφερε: «Στη Φιορεντίνα πέρασα ένα σημαντικό κομμάτι της καριέρας μου και πάντα με υποδέχονται με σεβασμό, ελπίζω να συμβεί ξανά. Είμαι περίεργος για να δω τη συμπεριφορά των παικτών μου σε ένα τόσο δύσκολο ματς, η ομάδα είναι έτοιμη για να αντιμετωπίσει τους βιόλα».

Στο αγωνιστικό κομμάτι ένα μόνο πρόβλημα, η αμφίβολη συμμετοχή του αριστερού μπακ/χαφ Πασκουάλ (8/0), αν δεν προλάβει τη θέση του θα πάρει ο Αντονέλι (7/0). Κατά τα λοιπά πλήρης αποστολή.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (3-5-2): Προβεντέλ – Βέσελι, Μαϊέτα, Σιλβέστρε – Ντι Λορέντζο, Τραορέ, Μπενασέρ, Κρούνιτς, Αντονέλι – Λα Γκούμινα, Καπούτο.

Συνέχεια στο 3-5-2 από τον Ιακίνι, Λα Γκούμινα και Καπούτο στο δίδυμο επίθεσης ενώ οι Τραορέ και Ζάιτς διεκδικούν θέση στη μεσαία γραμμή.

Εχει 7 διαδοχικά G/G & Over 2,5.

Φιορεντίνα

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΟΝΦΕΡΕΝΣ ΛΙΓΚ ΣΟΥΠΕΡ ΚΑΠ ΙΤΑΛΙΑΣ

Έμπολι

Α' ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 1 - 1 2015/2016 2 - 2 2016/2017 1 - 2 2017/2018 - 2018/2019 3 - 1 2019/2020 - 2020/2021 - 2021/2022 1 - 0 2022/2023 1 - 1