HOT MATCH

ΜΙΛΑΝ

0 - 1 22-12-18

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ

Για τον αγώνα ΜΙΛΑΝ-ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 21:02 21/12/18

1
2

Επιασε πάτο αγωνιστικά στο 0-0 με την Μπολόνια, δεν έκανε μία κλασική ευκαιρία στο 90λεπτο. Αργή, προβλέψιμη, ανόρεχτη, επηρεασμένη από τον αποκλεισμό από τον Ολυμπιακό και μπλοκαρισμένη από την μαζική άμυνα της Μπολόνια, τέλειωσε το ματς με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Μπακαγιόκο στο 78’.

Οι απώλειες των υπολοίπων τη διατηρούν στην τέταρτη θέση ωστόσο το αγωνιστικό πρόβλημα είναι εμφανές. «Παίξαμε άσχημα,, κάναμε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι», παραδέχτηκε ο Γκατούζο, που πρέπει να βρει λύσεις για να ξεκολλήσει την ομάδα του, η οποία ποιοτικά στα τελευταία παιχνίδια δεν προσφέρει το παραμικρό. Αργή, χωρίς έκρηξη σε σκέψη και κίνηση, με παίκτες κλειδιά σε κακή κατάσταση (Σούσο, Τσαλχάνογλου) και αδυναμία να εκμεταλλευτεί ίσως τον μοναδικό παίκτη τοπ κλάσης που διαθέτει (Ιγουαΐν). Ο Αργεντίνος έχει να σκοράρει δύο μήνες αλλά όταν δεν παίρνει μια πάσα της προκοπής πως θα το κάνει…

Ξέμεινε από χαφ, τιμωρημένοι οι Κεσί (16/3), Μπακαγιόκο (12/0), τραυματίες οι Μποναβεντούρα (8/3), Μπίγλια (9/0) και ο Γκατούζο πρέπει να ψάξει βαθιά στον πάγκο του για να καλύψει τα κενά. Εκτός ο στόπερ Καλντάρα (-) ενώ λογικά ο εξτρέμ Μπορίνι (6/0) θα μείνει εκτός αρχικών πλάνων.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-4-2): Ντοναρούμα – Καλάμπρια, Ρομανιόλι, Ζαπάτα, Ροντρίγκες – Σούσο, Μάουρι, Τσαλχάνογλου, Λασάλτ – Ιγουαΐν, Κουτρόνε.

Ο Γκατούζο δύσκολα θα ρίξει δύο από τους Μάουρι, Μπερτολάτσι και Μοντολίβο για να καλύψει τα κενά των απόντων χαφ, πιθανώς να οπισθοχωρήσει στον άξονα ο κάκιστος φέτος Τσαλχάνογλου, με τον Λασάλτ να περνά αριστερός χαφ. Επίθεση με Κουτρόνε και Ιγουαΐν.

Προϊστορία με Φιορεντίνα στο Μιλάνο: 47-20-11. 3 σερί νίκες οι «ροσονέρι».

Δύο διαδοχικά 0-0 στο πρωτάθλημα.

Με ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο πήρε το ντέρμπι με την Εμπολι (3-1), πρώτη νίκη μετά από οκτώ ματς. Εμφανές το άγχος στο πρώτο ημίχρονο, επέτρεψε αρκετές αντεπιθέσεις στην Εμπολι και το 0-1 στο 24’. Χωρίς να το πολυαξίζει έφτασε στην ισοφάριση με τον Μιραλάς (40’), το γκολ της έδωσε ώθηση στο δεύτερο μισό και πίεσε την Εμπολι, φτάνοντας δίκαια στο 3-1 με τους Σιμεόνε (59’) και Νταμπό (78’).

Ανάσα για τη Φιορεντίνα και τον Στέφανο Πιόλι η νίκη επί της Εμπολι, τερματίζοντας ένα αρνητικό σερί οκτώ αγώνων, σύμφωνα με τον τεχνικό ωστόσο από μόνο του το «τρίποντο» αυτό δεν έχει αξία, πρέπει να συμπληρωθεί και από άλλα θετικά αποτελέσματα. Κωδικός «διάρκεια» για τους «βιόλα», που μετά τη Μίλαν έχουν ένα θεωρητικά προσιτό πρόγραμμα πέντε αγώνων για να ψάξουν βαθμούς που θα τους φέρουν ξανά κοντά στις ευρωπαϊκές θέσεις: Πάρμα (εντός), Τζένοα (εκτός), Σαμπντόρια (εντός), Κιέβο (εκτός), Ουντινέζε (εκτός).

Πλήρης η αποστολή αφού εξέτισαν οι βασικοί χαφ Βερτού (13/3), Εντιμίλσον (14/0) και ο βασικός μπακ/στόπερ Μιλένκοβιτς (15/2).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Λαφόν – Μιλένκοβιτς, Πετζέγια, Βίτορ Ούγκο, Μπιράγκι – Ζέρσον, Βερτού, Μπενάσι – Κιέζα, Σιμεόνε, Μιραλάς.

Επιστρέφουν οι Βερτού, Μιλένκοβιτς που εξέτισαν τις ποινές τους,

9/13 τελευταία με Μίλαν στα 2-3 γκολ (εντός-εκτός).

Τέσσερις σερί ισοπαλίες εκτός έδρας.

Μίλαν

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ

Φιορεντίνα

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΟΝΦΕΡΕΝΣ ΛΙΓΚ ΣΟΥΠΕΡ ΚΑΠ ΙΤΑΛΙΑΣ

Α' ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 0 - 2 2014/2015 1 - 1 2015/2016 2 - 0 2016/2017 2 - 1 2017/2018 5 - 1 2018/2019 0 - 1 2019/2020 1 - 3 2020/2021 2 - 0 2021/2022 1 - 0 2022/2023 2 - 1