ΝΑΠΟΛΙ - ΣΠΑΛ (22/12/18, 16:00)

ΝΑΠΟΛΙ

1 - 0 22-12-18

ΣΠΑΛ

Για τον αγώνα ΝΑΠΟΛΙ-ΣΠΑΛ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 20:50 21/12/18

1
2

Το απευθείας φάουλ του Μίλικ στο 91’ έδωσε τη λύση στο Κάλιαρι, νίκη με 1-0. Το πιο δίκαιο αποτέλεσμα ήταν το 0-0, η Νάπολι ήταν σε κακή μέρα και με αργή ανάπτυξη, δεν έκανε ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, πληρώνοντας ίσως και το εκτεταμένο ροτέισον του Αντσελότι. Στο δεύτερο μισό κάπως καλύτερα τα πράγματα με την «ενεργοποίηση» του Μίλικ, που είχε τις πιο απειλητικές τελικές και στο φινάλε έδωσε τη λύση. Το ματς πάντως ήταν γενικότερα κακό, με πολλές διακοπές για τραυματισμούς, υποδείχτηκαν επτά λεπτά καθυστερήσεων.

Εστω και δύσκολα η Νάπολι πέρασε από τη Σαρδηνία, χωρίς να θέλξει με την απόδοσή της και είναι η μόνη που μένει σχετικά κοντά στη Γιουβέντους, σε απόσταση 8 βαθμών. Οι «παρτενοπέι» έχουν βατό εντός έδρας πρόγραμμα ως το φινάλε του πρώτου γύρου (ΣΠΑΛ, Μπολόνια), ενδιάμεσα αντιμετωπίζουν την Ιντερ στο Μιλάνο, την επομένη των Χριστουγέννων, από τον Κάρλο Αντσελότι θα πρέπει να περιμένουμε ευρύ ροτέισον, όπως έχει κάνει στα περισσότερα φετινά παιχνίδια.

Αγωνιστικά είναι ανέτοιμος ο βασικός αριστερός μπακ/χαφ Μάριο Ρούι (10/0), από την προετοιμασία είναι έξω ο στόπερ Κίρικες (-).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-4-2): Καρνέζης – Μαλκιουί, Μαξίμοβιτς, Κουλιμπαλί, Γκουλάμ – Καγεχόν, Αλαν, Ζιελίνσκι, Ουνάς – Ινσίνιε, Μίλικ.

Αναμένεται ροτέισον από τον Αντσελότι, αφού το επόμενο ματς είναι με την Ιντερ. Πιθανώς ο Καρνέζης κάτω από τα δοκάρια, ο Μαξίμοβιτς στο κέντρο άμυνας και ο Ουνάς ακραίος. Ινσίνιε και Μίλικ στο δίδυμο επίθεσης.

Προϊστορία με ΣΠΑΛ: 12-4-3.

Ν/G τα 3 από τα 4 τελευταία.

Ο Μίλικ σκοράρει σε τρία διαδοχικά ματς.

Δεν κερδίζει σε επτά ματς, στο 0-0 με την Κιέβο έκανε μια ακόμα φτωχή εμφάνιση. Και στο πρώτο ημίχρονο δεν είχε καθαρή ευκαιρία, υπέστη μάλιστα το παιχνίδι της Κιέβο και σε τρεις περιπτώσεις απειλήθηκε με το 0-1. Στο δεύτερο μέρος ανέβηκε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο αλλά και πάλι άργησε να γίνει απειλητική, το έκανε στα τελευταία λεπτά με δύο κλασικές ευκαιρίες, η δεύτερη δοκάρι από τον Φλόκαρι στο 92’.

Η ΣΠΑΛ έχει δύσκολο πρόγραμμα μέχρι τη διακοπή, εκτός έδρας παιχνίδια με Νάπολι και Μίλαν, ενδιάμεσα υποδέχεται την Ουντινέζε, στο παιχνίδι που ίσως και να έχει «στοχεύσει» περισσότερο ο Λεονάρντο Σέμπλιτσι για θετικό αποτέλεσμα. Υπάρχει ωστόσο δυσαρέσκεια για τα τελευταία αποτελέσματα και κυρίως για το ότι δεν μπόρεσε να είναι απειλητική η ΣΠΑΛ κόντρα στην ουραγό Κιέβο. Και υπήρξαν δημοσιεύματα πως ο πρόεδρος Βάλτερ Ματιόλι έφυγε έξαλλος από το γήπεδο εις βάρος του Σέμπλιτσι, για πρώτη φορά μετά από παιχνίδι δεν έκανε δηλώσεις στους δημοσιογράφους.

Αμφίβολη η συμμετοχή του ακούραστου και ταχύτατου δεξιού μπακ/χαφ Λάτζαρι (16/0), λόγω ίωσης, πιθανώς να προφυλαχθεί ενόψει και του επόμενου με την Ουντινέζε. Αμφίβολος επίσης ο βασικός χαφ Μισιρόλι (16/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (3-5-2): Γκομίς – Τσιόνεκ, Βίκαρι, Φελίπε – Κόστα, Μισιρόλι, Σκιαταρέλα, Κούρτιτς, Φάρες – Παλόσκι, Πετάνια.

Πιθανό ροτέισον αφού ο Σέμπλιτσι θα στοχεύσει περισσότερο το επόμενο ματς με την Ουντινέζε. Στην επίθεση θέση διεκδικεί ο Παλόσκι, στη μεσαία γραμμή οι Βαλντιφιόρι και Εβέρτον Λουίζ.

Μία νίκη στα τελευταία 12 ματς, 4 ισοπαλίες στα τελευταία πέντε.

Νάπολι

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΣΟΥΠΕΡ ΚΑΠ ΙΤΑΛΙΑΣ

ΣΠΑΛ

ΟΛΑ

Α' ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 1 - 0 2018/2019 1 - 0 2019/2020 3 - 1 2020/2021 - 2021/2022 - 2022/2023 -