ΜΙΛΑΝ - ΕΜΠΟΛΙ (24/2/19, 16:00)

ΜΙΛΑΝ

3 - 0 22-02-19

ΕΜΠΟΛΙ

Για τον αγώνα ΜΙΛΑΝ-ΕΜΠΟΛΙ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 09:49 22/02/19

1
2

Περίοδος που όλα πάνε καλά στη Μίλαν, με κυνική εμφάνιση πέρασε από το Μπέργκαμο, θέτοντας νοκ-άουτ την Αταλάντα (3-1). Δεν χρειάστηκε πολλά πράγματα για να κερδίσει, μόλις έξι τελικές για τρία γκολ και κυρίως την απίθανη ρέντα του Πιόντεκ, που σκοράρει στην παραμικρή επαφή. Πίσω στο σκορ από το 33’, ο Πολωνός ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και με κεφαλιά στο 55’ έκανε το 1-2, ο Τσαλχάνογλου με σουτ εκτός περιοχής έκλεισε το σκορ στο 61’.

Καλό το κλίμα στη Μίλαν, που θέλει να διατηρήσει την τέταρτη θέση αλλά και να πάει με ένα καλό αποτέλεσμα στον πρώτο ημιτελικό κυπέλλου με τη Λάτσιο, την προσεχή Τρίτη. Ο Τζενάρο Γκατούζο απέκλεισε την πιθανότητα για ροτέισον και συνέστησε προσοχή στην Εμπολι: «Είμαι πολύ ανήσυχος για το ματς με την Εμπολι, δεν θα είναι εύκολο σε καμία περίπτωση. Η βελτίωση μιας ομάδας έρχεται και μέσω τέτοιου τύπου αγώνων, δεν πρέπει να υποτιμήσουμε την αντίπαλο και ελπίζω οι παίκτες μου να μην κάνουν αυτό το λάθος».

Τιμωρημένος ο ηγέτης εξτρέμ Σούσο (23/5). Εκτός ο χαφ Μποναβεντούρα (8/3) και ο στόπερ Ζαπάτα (10/0), όπως και ο γκολκίπερ Ρέινα (-) με τον στόπερ Καλντάρα (-).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Ντοναρούμα – Καλάμπρια, Μουσάκιο, Ρομανιόλι, Ροντρίγκες – Κεσί, Μπακαγιόκο, Πακετά – Καστιγέχο, Πιόντεκ, Τσαλχάνογλου.

Αποφεύγει το ροτέισον ο Γκατούζο, βάζει τον Καστιγέχο στη θέση του τιμωρημένου Σούσο και επιβεβαιώνει τους υπόλοιπους που ξεκίνησαν και με την Αταλάντα.

Προϊστορία με Εμπολι στο Μιλάνο: 8-1-3. 8 σερί G/G και στις δύο έδρες.

6 γκολ στις πρώτες 5 συμμετοχές με τη Μίλαν για τον Κρίστοφ Πιόντεκ

Ζωτικής σημασίας η πρώτη νίκη μετά από οκτώ ματς, άνετο και πειστικό το 3-0 επί της Σασσουόλο. Δύο δοκάρια στην πρώτη μισή ώρα και γρήγορη ανάπτυξη στο παιχνίδι της, «καθάρισε» τη νίκη με τα γκολ των Κρούνιτς (34’) και Ακουα (37’). Στην ουσία δεν απειλήθηκε και στο 60’ ο Φαρίας έκλεισε το σκορ, με την Εμπολι να ξεφεύγει στο +3 από την 18η Μπολόνια.

Ασφαλώς βελτιώθηκε το κλίμα στην Εμπολι μετά την αγχολυτική νίκη επί της Σασσουόλο και την καλή εμφάνιση, ο Μπέπε Ιακίνι προανήγγειλε πως «στο Μιλάνο δεν θα κάνουμε παθητικό παιχνίδι και θα είναι σημαντικό τεστ για εμάς, πρέπει να δείξουμε προσωπικότητα και οργάνωση. Θα επιτεθούμε και θα προσπαθήσουμε να κάνουμε το παιχνίδι μας». Για να προσθέσει πως «η Μίλαν είναι σε καλή κατάσταση και αυτήν την περίοδο είναι δύσκολα αντιμετωπίσιμη, ωστόσο πάμε εκεί για να πάρουμε αποτέλεσμα».

Στο αγωνιστικό σκέλος τέθηκε νοκ-άουτ ο αριστερός μπακ Αντονέλι (10/0), στη μοναδική απουσία για τον Ιακίνι.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (3-5-2): Ντραγκόβσκι – Βέσελι, Σιλβέστρε, Ντελ’ Ορκο – Ντι Λορέντζο, Ακουα, Κρούνιτς, Μπενασέρ, Πασκουάλ – Φαρίας, Καπούτο.

Ο Ιακίνι αναμένεται να επιβεβαιώσει τους έντεκα που ξεκίνησαν με Σασσουόλο στο 3-5-2, ομάδα που κερδίζει δεν αλλάζει.

Στο ματς με τη Σασσουόλο μόλις για τρίτη φορά φέτος δεν δέχτηκε γκολ, κράτησε το μηδέν μετά από 20 παιχνίδια.

14/24 ματς G/G & Over 2,5.

Μίλαν

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ

Έμπολι

Α' ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 1 - 1 2015/2016 2 - 1 2016/2017 1 - 2 2017/2018 - 2018/2019 3 - 0 2019/2020 - 2020/2021 - 2021/2022 1 - 0 2022/2023 0 - 0