ΜΙΛΑΝ - ΦΡΟΖΙΝΟΝΕ (19/5/19, 19:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΜΙΛΑΝ

2 - 0 19-05-19

ΦΡΟΖΙΝΟΝΕ

Για τον αγώνα ΜΙΛΑΝ-ΦΡΟΖΙΝΟΝΕ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 21:54 18/05/19

1
2

Επικράτησε πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το 1-0 της Φιορεντίνα, για την τέταρτη θέση θέλει το 2/2 και μια ήττα της Αταλάντα στα δύο ματς. Το γκολ ο Τσαλχάνογλου στο 32’, χωρίς να δημιουργεί ευκαιρίες έδινε την αίσθηση ότι θα σκόραρε ανά πάσα στιγμή. Στο δεύτερο ημίχρονο οπισθοχώρησε προσπαθώντας να κάνει διαχείριση, απειλήθηκε σε δύο περιπτώσεις, μετά το 75’ δεν κινδύνευσε ξανά και εύκολα το κράτησε.

Η Μίλαν ήταν για δύο μήνες μόνη στην τέταρτη θέση, η αγωνιστική κάμψη ωστόσο την έφερε στο -3 από την Αταλάντα και πλέον δεν εξαρτάται από τις δικές της δυνάμεις για το Τσάμπιονς Λιγκ. Θέλει το 2/2 με Φροζινόνε και ΣΠΑΛ, αδιάφορες ομάδες, παράλληλα με μία ήττα της Αταλάντα στα δύο ματς. Ο Τζενάρο Γκατούζο ανέφερε σχετικά: «Η πέμπτη θέση δεν είναι αποτυχία για μένα, αν και είστε ελεύθεροι να γράψετε ό,τι θέλετε. Τι να πουν δηλαδή η Ρόμα και η Λάτσιο, που βρίσκονται σε ανάλογη κατάσταση; Σίγουρα  υπάρχει πίκρα γιατί ήμασταν για καιρό μόνοι στην τέταρτη θέση, αλλά δεν είναι αποτυχία αν τερματίσουμε πέμπτοι. Θα δώσουμε τα πάντα για να πάρουμε τις δύο νίκες, ελπίζοντας και στα άλλα αποτελέσματα».

Ιδιες οι απουσίες για τον Γκατούζο. Τιμωρημένος σε δεύτερο ματς ο μεσοεπιθετικός Πακετά (14/1). Παραμένουν εκτός ο βασικός δεξιός μπακ Καλάμπρια (26/1), ο χαφ Μποναβεντούρα (8/3) και ο στόπερ Καλντάρα (-).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Ντοναρούμα – Αμπάτε, Ρομανιόλι, Μουσάκιο, Ροντρίγκες – Κεσί, Μπακαγιόκο, Τσαλχάνογλου – Σούσο, Πιόντεκ, Μπορίνι.

Πιθανώς η ίδια ενδεκάδα με της Φλωρεντίας, με Σούσο, Μπορίνι και Πιόντεκ στην τριάδα της επίθεσης.

Προϊστορία: 1-0-0.

5/7 τελευταία στα 2-3 γκολ.

Στα 523 λεπτά η «ξηρασία» του Πιόντεκ, που κυνηγά το ρεκόρ να γίνει ο πρώτος παίκτης στην ιστορία της Serie A, με διψήφιο αριθμό γκολ με δύο ομάδες στην ίδια σεζόν. Εχει 13 γκολ με την Τζένοα και 8 με τη Μίλαν.

Εύκολη ήττα 3-1 από την Ουντινέζε, χωρίς κίνητρο μετά την οριστικοποίηση του υποβιβασμού. Ούτως ή άλλως η έδρα της φέτος ήταν ευκαιρία για κάθε αντίπαλο για διπλό, όγδοη ήττα στα εννιά τελευταία στο «Στίρπε». Πίσω στο σκορ από το 11’, γλίτωσε το δεύτερο σε τρεις περιπτώσεις αλλά στο φινάλε του ημιχρόνου δέχθηκε άλλα δύο γκολ (41’, 44’). Στο δεύτερο ημίχρονο έδειξε κάτι παραπάνω, εκμεταλλευόμενη και τη χαλάρωση της Ουντινέζε, μείωσε στο 85’ με τον Ντιονίζι.

Η Φροζινόνε περιμένει καρτερικά το φινάλε της σεζόν, ο Μάρκο Μπαρόνι ζήτησε μια καλή εμφάνιση κόντρα στη Μίλαν: «Σίγουρα υπάρχει απογοήτευση αλλά πρέπει να βρούμε δυνάμεις για τα δύο τελευταία παιχνίδια. Παίζουμε στο πιο σημαντικό στάδιο της χώρας και οφείλουμε να παρουσιάσουμε ένα καλό πρόσωπο. Αν πάμε εκεί με τη λογική να βγάλουμε την υποχρέωση, θα μας… πατήσουν. Οφείλουμε όχι μόνο να σκεπτόμαστε την άμυνα αλλά και το πώς θα επιτεθούμε, για να προκαλέσουμε προβλήματα στη Μίλαν».

Στο αγωνιστικό κομμάτι παραμένουν εκτός πλάνων οι χαφ Τσιμπσά (32/1), Γκόρι (10/0), Βιβιάνι (4/0) και ο στόπερ Σάλαμον (20/0). Διαθέσιμος για την αποστολή ο φορ Πιναμόντι (27/5), που θα ενσωματωθεί την επομένη μέρα στην αποστολή της Under-20 για το Μουντιάλ της Πολωνίας.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (3-5-2): Μπάρντι – Μπριγκέντι, Αριάουντο, Καπουάνο – Τζαμπάνο, Παγκανίνι, Σαμάρκο, Βαλτζανία, Μπεγκέτο – Τσιάνο, Τρότα.

Στην επίθεση όλα ανοιχτά για τις δύο θέσεις, μεταξύ των Τσιάνο, Ντονίζι, Τρότα και Τσόφανι. Κάτω από τα δοκάρια ο Μπάρντι, παρά την επιστροφή του Σπορτιέλο.

2 διαδοχικά G/G & Over 3,5.

Μίλαν

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ

Φροζινόνε

Α' ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 3 - 3 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 2 - 0 2019/2020 - 2020/2021 - 2021/2022 - 2022/2023 -