ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ - ΣΠΑΛ (27/1/21, 21:45) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ

4 - 0 27-01-21

ΣΠΑΛ

Για τον αγώνα ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ-ΣΠΑΛ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 23:31 26/01/21

1
2

***Χωρίς θεατές. Νοκ-άουτ για το κύπελλο, παράταση/πέναλτι σε περίπτωση ισοπαλίας στο 90λεπτο.
***Στα ημιτελικά: Με την Ιντερ.

Επιστροφή στις νίκες με το 2-0 επί της Μπολόνια και μείωσε στους 7 τη διαφορά από την κορυφή. Οχι χωρίς προβλήματα η επικράτηση, προηγήθηκε γρήγορα με τον Αρτουρ (15’) και είχε πολύ καλές τελικές στο πρώτο ημίχρονο. Στο πρώτο τέταρτο της επανάληψης επέτρεψε τρεις κλασικές στην Μπολόνια, ο Σέσνι ήταν καθοριστικός, απέτρεψε μέχρι και αυτογκόλ, ο Μακ Κένι στο 71’ διασφάλισε τους τρεις βαθμούς.

Το Σάββατο η Γιουβέντους έχει το εκτός έδρας ματς στην Σαμπντόρια και είναι λογικό κόντρα στη ΣΠΑΛ ο Αντρέα Πίρλο να κάνει καλό ροτέισον. Δεν υπάρχει ούτως ή άλλως ανάσα για τους παίκτες, μετά το ματς πρωταθλήματος του Σαββάτου και εφόσον η Γιούβε αποκλείσει τη ΣΠΑΛ, την ερχόμενη Τετάρτη θα δώσει άμεσα και τον πρώτο ημιτελικό για το κύπελλο. Ένα πρόγραμμα χωρίς σταματημό και όπως τονίζει ο Πίρλο «θα χρειαστούμε όλο το ρόστερ, δεν μπορεί να παίζουν οι ίδιοι συνέχεια. Αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να είμαστε τυπικοί και σοβαροί, να κλείνουμε τα παιχνίδια όταν μπορούμε. Με την Μπολόνια κάναμε σχεδόν 20 σουτ, έπρεπε να είχαμε καθαρίσει νωρίτερα το παιχνίδι».

Εκτός ξανά ο πολύτιμος Ντιμπάλα (12/2). Με κορονοϊό ο βασικός αριστερός μπακ/χαφ Αλεξ Σάντρο (7/0), από εκεί και πέρα η αποστολή του Πίρλο θα ανακοινωθεί το μεσημέρι της Τετάρτης.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-4-2): Μπουφόν – Ντεμιράλ, Ντράγκουσιν, Ντε Λιχτ, Φραμπότα – Μπερναρντέσκι, Ραμπιό, Ράμσεϊ, Πορτανόβα – Κουλουσέβσκι, Μοράτα.

Πάει σε καθολικό ροτέισον ο Πίρλο, προς ξεκούραση οι διάσφοροι Ρονάλντο, Μπονούτσι, Κιελίνι, Σέσνι, Αρτουρ, Κουαδράδο κλπ. Ξεκινούν οι Μοράτα, Κουλουσέβσκι μπροστά, πιθανώς και οι νεαροί Ντράγκουσιν και Πορτανόβα, όπως και στο ματς κυπέλλου με την Τζένοα.

3 διαδοχικά 2-3 γκολ στο πρωτάθλημα.

Εκτός έδρας εξακολουθεί και είναι παθητική και φοβισμένη, παρότι ισοφαρίστηκε στα τελευταία λεπτά από την Κρεμονέζε είχε πολλή τύχη για να πάρει το 1-1, έχασε έτσι την ευκαιρία να βρεθεί στη δεύτερη θέση. Ο γκολκίπερ Μπερίσα ήταν εξαιρετικός σε 6-7 περιπτώσεις, η ΣΠΑΛ δέχτηκε 17 τελικές συνολικά και κόντρα στη ροή προηγήθηκε με τον Παλόσκι (63’), στο πρώτο και μοναδικό σουτ στο στόχο. Θα ήταν άδικο ωστόσο να κερδίσει και σωστά δέχτηκε την ισοφάριση στο 85’, ενώ κατόπιν απειλήθηκε με την ήττα.

«Παραδέχομαι ότι δεν παίξαμε καλά και ειδικά στο πρώτο ημίχρονο η Κρεμονέζε μας έκανε να υποφέρουμε, είχε αρκετές ευκαιρίες», ανέφερε ο Πασκουάλε Μαρίνο, που φυσικά έχει να σκέπτεται πιο πολύ το πρωτάθλημα, την προσεχή αγωνιστική στην πρεμιέρα του β’ γύρου υποδέχεται την Μόντσα. Ο προπονητής φυσικά τονίζει πως «θα προσπαθήσουμε να τα πάμε καλά και στα δύο παιχνίδια που μας περιμένουν, διαχειριζόμενοι τις δυνάμεις μας. Ο πρωταρχικός στόχος είναι πάντα το πρωτάθλημα, ωστόσο δεν μπορούμε να καταβάλουμε λιγότερη προσπάθεια σε ένα παιχνίδι με αντίπαλο τη Γιουβέντους».

Είναι ξανά εκτός ο βασικός εξτρέμ Ντι Φραντσέσκο (14/3), έλειψε από τα δύο τελευταία στο πρωτάθλημα, με τεχνική επιλογή έμεινε εκτός ο αριστερός μπακ/χαφ Ντ’ Αλεσάντρο (11/1).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (3-4-2-1): Τιάμ – Σπάλτρο, Βίκαρι, Σερνίκολα – Σεκ, Μισιρόλι, Μούρτζια, Σάλα – Μπρινιόλα, Εσπόζιτο – Φλόκαρι.

Κάνει φρεσκάρισμα και ο Μαρίνο, με τους Σπάλτρο και Σερνίκολα νέα πρόσωπα στην άμυνα, τον Μισιρόλι στη μεσαία γραμμή και τους Μπρινιόλα, Εσπόζιτο μεσοεπιθετικά.

4 σερί 2-3 γκολ.

Γιουβέντους

ΣΠΑΛ

ΟΛΑ

ΚΥΠΕΛΛΟ ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 - 2020/2021 4 - 0 2021/2022 - 2022/2023 -