ΝΑΠΟΛΙ - ΣΠΕΤΣΙΑ (28/1/21, 22:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΝΑΠΟΛΙ

4 - 2 28-01-21

ΣΠΕΤΣΙΑ

Για τον αγώνα ΝΑΠΟΛΙ-ΣΠΕΤΣΙΑ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 23:41 27/01/21

1
2

***Χωρίς θεατές. Νοκ-άουτ για το κύπελλο, παράταση/πέναλτι προβλέπονται σε περίπτωση ισοπαλίας στο 90λεπτο.
***Στα ημιτελικά: Με την Αταλάντα.
***Στο πρωτάθλημα φέτος: Νάπολι – Σπέτσια 1-2 (06/01).

Κατάρρευση στη Βερόνα και καθαρή ήττα με 3-1, η Νάπολι όταν είναι να κάνει το βήμα παραπάνω, αποτυγχάνει. Και το παιχνίδι είχε «στρωθεί» καλά, με γκολ  του Λοσάνο στα 9 (!) δευτερόλεπτα και άλλη μια καλή ευκαιρία με τον Ζιελίνσκι. Ομως σιγά σιγά η «φούρια» της έφθινε, άρχισε να χάνει τις μονομαχίες και να κάνει παιδαριώδη λάθη στην άμυνα, στο 34’ ισοφαρίστηκε. Δεν ανέκαμψε ποτέ και το δεύτερο ημίχρονο ήταν τραγωδία, δέχτηκε δύο εύκολα γκολ στο 62’ και το 79’.

«Η Βερόνα μας κατανίκησε, πήρε όλες τις μονομαχίες», είπε ο Γκατούζο, που παραδέχθηκε το δίκαιο της ήττας της Νάπολι. Οι «παρτενοπέι» έχουν χάσει τον τελευταίο μήνα την αμυντική σκληράδα που είχαν το προηγούμενο διάστημα της σεζόν και πλέον η κατάσταση έχει δυσκολέψει για τον Τζενάρο Γκατούζο, ακόμα και για την παραμονή του στην ομάδα.

Και ενώ μέχρι πριν δέκα ημέρες θεωρούνταν δεδομένη η επέκταση του συμβολαίου του, πλέον αυτό δεν ισχύει, η Νάπολι έκανε πίσω και το ρεπορτάζ αναφέρει πως ο πρόεδρος Αουρέλιο Ντε Λαουρέντιις έδωσε τελεσίγραφο τριών αγώνων στον Γκατούζο για να αλλάξει την εικόνα, αλλιώς θα αποτελέσει παρελθόν. Και μάλιστα ήρθαν στο προσκήνιο δύο ονόματα πρώην προπονητών της Νάπολι, του Ράφα Μπενίτεθ και του Βάλτερ Ματσάρι, ως πιθανών αντικαταστατών του Γκατούζο.

Την Κυριακή η Νάπολι υποδέχεται την Πάρμα για το πρωτάθλημα.

Εκτός με κορονοϊό ο βασικός χαφ Φαμπιάν Ρουίθ (15/1), χάνει τέταρτο ματς στη σειρά.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Μερέτ – Χισάι, Μανωλάς, Ραχμάνι, Γκουλάμ – Λομπότκα, Ντέμε, Ελμας – Πολιτάνο, Πετάνια, Λοσάνο.

Κάνει ροτέισον ο Γκατούζο, στην άμυνα οι Γκουλάμ και Ραχμάνι διεκδικούν θέση, στον άξονα οι Ελμας και Λομπότκα, ενώ στην επίθεση αναμένεται να μείνει έξω ο Ινσίνιε, με τον Πολιτάνο στη θέση του. Πετάνια και Οσίμχεν διεκδικούν τη θέση του σέντερ φορ.

6 διαδοχικά Over 2,5 σε πρωτάθλημα/κύπελλο.

Τρελό παιχνίδι με τη Ρόμα και στο πρωτάθλημα, ηττήθηκε με 4-3. Προφανώς και οι άμυνες ήταν απούσες, έχανε από το 17’, ισοφάρισε στο 24’ με τον Πίκολι, στο ξεκίνημα της επανάληψης δέχτηκε δύο γρήγορα γκολ στο 52’ και το 55’ μείωσε στο 59’ με τον Φαρίας. Φινάλε θρίλερ με τον Βέρντε να ισοφαρίζει στο 91’ αλλά η Σπέτσια δεν το κράτησε, στο 92’ δέχτηκε το τελικό 4-3.

Την Κυριακή η Σπέτσια υποδέχεται την Ουντινέζε, σε ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι για την πορεία της στο πρωτάθλημα, ο Βιντσέντσο Ιταλιάνο ανέφερε πως «για να είμαστε ανταγωνιστικοί και στα δύο παιχνίδια, με Νάπολι και Ουντινέζε, πρέπει να γίνουν οι σωστές επιλογές στην ενδεκάδα. Εχουμε ευρύ ρόστερ και μπορούμε να αντεπεξέλθουμε στα προβλήματα τραυματισμών, φυσικά θα προσπαθήσουμε να κάνουμε το παιχνίδι μας στη Νάπολι, χωρίς φόβο. Η αντίπαλος θέλει να αντιδράσει στην τελευταία ήττα πρωταθλήματος, θα τη βρούμε με περισσότερη ένταση και πρέπει να είμαστε προσεκτικοί».

Στην επίθεση τα κύρια προβλήματα, είναι εκτός ξανά ο φορ/αρχισκόρερ Ν’ Ζολά (13/9) ενώ τέθηκε νοκ-άουτ ο εναλλακτικός φορ Πίκολι (9/2). Σταθερά εκτός ο βασικός δεξιός μπακ Φερέρ (11/0) και 3-4 που δεν επηρεάζουν, ενώ ο σημαντικός χαφ Πομπέγκα (13/3) και ο εναλλακτικός ποιοτικός μεσοεπιθετικός Σαπονάρα (3/0, 2/0 Φιορεντίνα) θα περάσουν από τεστ.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Κράπικας – Βινιάλι, Ερλιτς, Σαμπό, Μπαστόνι – Ματζόρε, Ρίτσι, Ντέιολα – Βέρντε, Γκαλαμπίνοφ, Αγουδέλο.

Ο Γκαλαμπίνοφ στην κορυφή της επίθεσης με τους Βέρντε και Αγουδέλο από τις πτέρυγες, ο Ιταλιάνο κάνει ευρύ ροτέισον και στην ουσία ποντάρει στους βασικούς του κυπέλλου.

11/13 τελευταία επίσημα  G/G & Over 2,5.

Νάπολι

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΣΟΥΠΕΡ ΚΑΠ ΙΤΑΛΙΑΣ

Σπέτσια

ΚΥΠΕΛΛΟ ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 3 - 1 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 - 2020/2021 4 - 2 2021/2022 - 2022/2023 -