ΣΑΡΜΙΕΝΤΟ - ΑΡΣΕΝΑΛ Σ. (28/4/19, 21:00)

ΣΑΡΜΙΕΝΤΟ

0 - 1 28-04-19

ΑΡΣΕΝΑΛ Σ.

Για τον αγώνα ΣΑΡΜΙΕΝΤΟ-ΑΡΣΕΝΑΛ Σ. γράφει ο Γιώργος Φράγκος Ημερομηνία: 12:52 28/04/19

1
2

*** «Φλορένσιο Σόλα» (34.900 θ.), Μπάνφιλντ. Ουδέτερο, έδρα της Μπάνφιλντ. Απέχει 269 χλμ. από την έδρα της Σαρμιέντο και 12 χλμ. από την έδρα της Αρσεναλ.
*** Μονός αγώνας μπαράζ για τον τίτλο του πρωταθλητή και την απευθείας άνοδο στη Σουπερλίγκα. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί ημίωρη παράταση κι αν χρειαστεί πέναλτι.

Η ήττα από τη Ν. Σικάγο εκτός δεν την επηρέασε σε τέτοιο βαθμό που να καταστραφεί η σεζόν ολόκληρη, συνήλθε και νίκησε 3-1 την εντελώς αδιάφορη Γκ. Μπράουν εντός. Ανώτερη σε όλο το ματς, δεν ανησύχησε ούτε όταν το σκορ έγινε 2-1, πέτυχε γρήγορα τρίτο τέρμα, από ‘κει και μετά είχε περισσότερο το μυαλό στο αποτέλεσμα στο Ντ. Μπελγράνο – Αρσεναλ παρά στο δικό της ματς.

Μέχρι και πέντε λεπτά πριν το τέλος των αγώνων ήταν στη Σουπερλίγκα, εκεί δέχθηκε τη μαχαιριά, έμαθε για το 0-1 της Αρσεναλ στην έδρα της Ντ. Μπελγράνο. Εμφανής η απογοήτευση όλων που δεν τελείωσε η δουλειά χωρίς μπαράζ, «πρέπει να κάνουμε ένα ακόμα βήμα για την άνοδο, θα είναι ένα παιχνίδι γεμάτο συγκινήσεις ειδικά για τους ουδέτερους» δήλωσε ο Ντελφίνο.

Ιδιαίτερη σημειολογία είχε η επιλογή της έδρας από πλευράς, όπως παραδέχθηκε και ο πρόεδρος Τσιόφαλο. Στο «Φλορένσιο Σόλα» πήρε μια ιστορική νίκη επί της Μπάνφιλντ με 2-0 το 1980, την προτελευταία αγωνιστική της δεύτερης κατηγορίας, αποτέλεσμα που ουσιαστικά της χάρισε την πρώτη άνοδο στην Πριμέρα στην ιστορία της. «Το επιλέξαμε για όλα όσα σημάνει» ανέφερε, ανακοίνωσε παράλληλα την απόφαση να βάλει ο σύλλογος πέντε λεωφορεία για τη δωρεάν μετακίνηση των εργαζομένων στο σύλλογο, των μελών των οικογενειών των παικτών και διαφόρων άλλων που έχουν άμεση σχέση με το σύλλογο. Κινητοποίηση ετοιμάζουν και οι οπαδοί, ωστόσο ακόμα δεν έχουν εξαντλήσει τα εισιτήρια που τους αναλογούν.

Χωρίς απουσίες, δεν κάνει καμία αλλαγή στην ενδεκάδα που αγωνίστηκε με την Μπράουν ο Ντελφίνο.

Παρά το ρεπό έμεινε ζωντανή στη μάχη της πρώτης θέσης, ήταν αναγκασμένη να πάρει τη νίκη την τελευταία αγωνιστική επί της Ντ. Μπελγράνο εκτός (1-0) και τα κατάφερε. Για να συμβεί αυτό πέρασε από… σαράντα κύματα, έχασε ακόμα και πέναλτι, λυτρώθηκε από τον χαφ Τορέντ τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του 90λεπτου.

Η δήλωση του σκόρερ Τορέντ μετά τη λήξη, «δεν πρόκειται να ξεχάσω ποτέ στη ζωή μου αυτό το γκολ» δείχνει το πάθος το οποίο έχουν οι παίκτες για την άνοδο. Το επεσήμανε και ο Ροντίνα τονίζοντας τη μεγάλη δίψα της ομάδας του για δόξα. Πολύ σημαντική και για τη διοίκηση, δεν είναι μικρή υπόθεση να πετύχει η ομάδα την επάνοδο της στη Σουπερλίγκα μετά από απουσία μόλις ενός χρόνου, κάτι τέτοιες λεπτομέρειες ξεχωρίζουν τους πραγματικά μεγάλους συλλόγους από τους υπόλοιπους.

Τρομερά ευνοϊκό το γεγονός ότι το παιχνίδι γίνεται στο Μπάνφιλντ, μια περιοχή τόσο κοντά στο Σαραντί που θα κάνει τον κόσμο τουλάχιστον να αισθάνεται ότι αγωνίζεται εντός. Το άσχημο είναι ότι η Αρσεναλ ποτέ δεν είχε μεγάλη οπαδική βάση, αναμενόμενο το να μην έχουν τελειώσει τα εισιτήρια που της αναλογούν κι ούτε πρόκειται.

Εξέτισε και επιστρέφει ο βασικότατος χαφ Σοράιρε (23/1). Πιθανόν να προκύψει άλλη μια αλλαγή προσώπου στη μεσαία γραμμή.

Σαρμιέντο

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ Α' ΑΡΓΕΝΤΙΝΗΣ

Αρσεναλ Σ.

ΟΛΑ ΚΥΠΕΛΛΟ

Α' ΑΡΓΕΝΤΙΝΗΣ 2014 - 2015 2 - 0 2016 - 2016/2017 1 - 0 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 - 2021 - 2022 2 - 0 2023 1 - 0
Β' ΑΡΓΕΝΤΙΝΗΣ 2015 - 2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 2 - 0, 0 - 1 2019/2020 - 2020/2021 - 2021 - 2022 - 2023 -