ΡΟΖΕΝΜΠΟΡΓΚ - ΒΙΚΙΝΓΚ (13/5/21, 21:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΡΟΖΕΝΜΠΟΡΓΚ

5 - 0 13-05-21

ΒΙΚΙΝΓΚ

Για τον αγώνα ΡΟΖΕΝΜΠΟΡΓΚ-ΒΙΚΙΝΓΚ γράφει ο Αλέξανδρος Αντωνίου Ημερομηνία: 01:29 13/05/21

1
2

Ικανοποιητικός ο βαθμός στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Βαλερένγκα, σε ένα παιχνίδι που ήταν χειρότερη. Σε ρόλο… θεατή στο πρώτο 20λεπτο, δέχθηκε εν τέλει το διαφαινόμενο τέρμα, μέσω δικού της παίκτη (αυτογκόλ). Δεν πτοήθηκε, ισοφάρισε ένα λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου και στο δεύτερο μέρος ισορρόπησε τον αγώνα, αλλά δεν κατάφερε να φύγει από το Όσλο με το… ροζ φύλλο του αγώνα. Επιπλέον, «φωνάζει» για πέναλτι που δεν της δόθηκε πέντε λεπτά πριν το 90’, σε χέρι αμυντικού της Βαλερένγκα.

«Σταματάει την μπάλα με το χέρι του. Είναι ξεκάθαρο», δήλωσε φανερά ενοχλημένος ο Χαρέιντε για τη φάση, εκφράζοντας τον εκνευρισμό που υπάρχει στο στρατόπεδο της ομάδας. Δεν εντυπωσίασε με το αγωνιστικό της «πρόσωπο», φαίνεται πως φέτος, θα δώσει μεγαλύτερη βάση τις αμυντικές τις επιδόσεις.

Τεράστια η προσθήκη του αμυντικού χαφ Τετέι, ο οποίος επιστρέφει στην ομάδα μετά από 12 χρόνια. Εκτός παραμένει ο νεοφερμένος φορ Σέτερ, δεν προλαβαίνουν λογικά και οι χαφ Κονράντσεν και Τάγκσεθ.

Ισοπεδωτική η εικόνα της κόντρα στην Μπραν, η επικράτησή της με 3-1 θα μπορούσε να είναι ακόμα πιο ευρεία. Από το πρώτο σφύριγμα, έδειξε ποιος είναι το αφεντικό του αγώνα, δημιούργησε πληθώρα ευκαιριών, προηγήθηκε άμεσα αλλά ισοφαρίστηκε από το πουθενά λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, από μια ομάδα τελείως ακίνδυνη. Μετά την ανάπαυλα, συνέχισε στο ίδιο τέμπο και δικαιώθηκε, σκόραρε δύο φορές και καθάρισε το παιχνίδι.

Νίκη-απάντηση, για μια ομάδα που θεωρήθηκε αποδυναμωμένη μετά το μεταγραφικό πάρε-δώσε, θα φέρει ψυχολογία στις τάξεις της. «Σημαίνει πολλά να κερδίζεις το πρώτο παιχνίδι της σεζόν, ειδικά όταν αυτό συμβαίνει κόντρα στην Μπραν» (σ.σ. ντέρμπι της νορβηγικής δύσης), το σχόλιο του Όρσχαιμ.

Δεν προλαβαίνει πιθανότατα ο εξαιρετικός εξτρέμ Ντε Λάνλεϊ.

Ρόζενμποργκ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΟΝΦΕΡΕΝΣ ΛΙΓΚ

Βίκινγκ

Α' ΝΟΡΒΗΓΙΑΣ 2013 2 - 1 2014 2 - 2 2015 2 - 0 2016 4 - 0 2017 2 - 0 2018 - 2019 5 - 1 2020 3 - 0 2021 5 - 0 2022 4 - 1