ΒΑΛΕΡΕΝΓΚΑ - ΟΝΤ (16/6/21, 21:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ
HOT MATCH

ΒΑΛΕΡΕΝΓΚΑ

1 - 1 16-06-21

ΟΝΤ

Για τον αγώνα ΒΑΛΕΡΕΝΓΚΑ-ΟΝΤ γράφει ο Αλέξανδρος Αντωνίου Ημερομηνία: 08:04 16/06/21

1
2

Ισοπεδώθηκε από τη Βίκινγκ εκτός έδρας με 1-4. Προηγήθηκε (36’) με το πρώτο γκολ του Ούνταλ (5/1) στην κατηγορία, αλλά ισοφαρίστηκε στο τέλος του ημιχρόνου (45+3’). Τραγική στην επανάληψη, έμεινε πίσω στο σκορ (57’) με ανόητο πέναλτι που παραχώρησε ο τερματοφύλακάς της, Κλάεσον, δέχτηκε ακόμα δύο τέρματα μέχρι το τέλος (73’, 90’). Γενικότερα υπήρχε ένταση μεταξύ των δύο ομάδων στο παιχνίδι.

Συνεχίζει να βγάζει τρομακτική αστάθεια στην απόδοσή της, ενώ αμυντικά δεν εμπνέει, έχοντας κρατήσει ανέπαφη την εστία της μονάχα σε ένα από τα εφτά της παιχνίδια. «Τα πήγαμε καλά στο πρώτο μέρος κόντρα στη Βίκινγκ. Αν είμαστε καλά εναντίον της Οντ, είμαστε καλύτερη ομάδα και θα πάρουμε τους τρεις πόντους», το σχόλιο του αμυντικού χαφ Γένσεν (7/0), ο οποίος έχει πολυετές παρελθόν στην προσεχή αντίπαλο.

Εκτός ο φορ Κιάρτανσον (6/1) και ο μπακ Αντεκούγκμπε (6/0, εθνική Καναδά), επιστρέφει λογικά ο αρχηγός της, Τόλος (6/2, στόπερ).

Δεν προβλημάτισε ιδιαίτερα τη φορμαρισμένη Κρίστιανσουντ και γνώρισε την εκτός έδρας ήττα με 0-2. Ισορροπημένο το πρώτο μέρος, στην επανάληψη παραδόθηκε στις ορέξεις της αντιπάλου της (63’, 90+1’), δεν έδωσε συνέχεια στη μεγάλη νίκη επί της Μπόντο την περασμένη αγωνιστική (1-0).

«Η ομάδα που εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες της, κέρδισε. Μονάχα τους εαυτούς μας μπορούμε να κατηγορήσουμε, ξεκινήσαμε το ματς καλά, αλλά αφήσαμε την Κρίστιανσουντ να επιβληθεί», ανέφερε ο Νόρνες. «Ήταν απογοητευτικό. Ήρθαμε εδώ με ελπίδες να πάρουμε τους τρεις βαθμούς. Πρέπει να δουλέψουμε πιο σκληρά», το σχόλιο του τερματοφύλακά της, Ρόσμπαχ. Πονάει επιθετικά, δεύτερη χειρότερη επίθεση της κατηγορίας αυτή τη στιγμή (με 0.8 γκολ ανά αγώνα).

Αμφίβολος ο πλάγιος χαφ Βάλεμ (5/0), δεν είναι ακόμα έτοιμος ο μπακ Ρουντ.

Βαλερένγκα

Οντ

Α' ΝΟΡΒΗΓΙΑΣ 2014 1 - 2 2015 2 - 2 2016 0 - 1 2017 2 - 0 2018 2 - 1 2019 1 - 0 2020 2 - 0 2021 1 - 1 2022 0 - 1 2023 2 - 2