ΣΑΝΤΕΦΙΟΡΝΤ - ΒΙΚΙΝΓΚ (19/6/21, 16:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΣΑΝΤΕΦΙΟΡΝΤ

3 - 0 19-06-21

ΒΙΚΙΝΓΚ

Για τον αγώνα ΣΑΝΤΕΦΙΟΡΝΤ-ΒΙΚΙΝΓΚ γράφει ο Αλέξανδρος Αντωνίου Ημερομηνία: 22:56 18/06/21

1
2

Ηττήθηκε από τη Μόλντε εντός έδρας με 1-3, προβλημάτισε τη δυνατή αντίπαλό της, αλλά προδόθηκε από την κακή αμυντική της συμπεριφορά. Έμεινε νωρίς πίσω στο σκορ (3’), αλλά ισοφάρισε με αυτογκόλ της αντιπάλου της (17’), η ποιότητα της Μόλντε έκανε τη διαφορά στην επανάληψη με δύο ακόμα τέρματα (60’, 70’), δεν μπόρεσε να αντιδράσει μέχρι το τέλος.

«Σταθήκαμε στο ύψος των περιστάσεων και ήμασταν καλύτεροι από τη Μόλντε στο πρώτο μέρος, αλλά μετά την ανάπαυλα υπήρχαν περίοδοι που δεν μπορούσαμε να ακολουθήσουμε. Όλη η σεζόν έχει πάει έτσι. Για ακόμα μεγαλύτερα χρονικά διαστήματα ήμασταν καλύτεροι από τη Βαλερένγκα και τη Ρόζενμποργκ, αλλά χάσαμε και στα δύο παιχνίδια. Δεν εκμεταλλευόμαστε τις ευκαιρίες και δεχόμαστε εύκολα γκολ», τα λόγια του εξτρέμ Χάνσεν (5/2). Τρίτη συνεχόμενη ήττα, έπεσε στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Αναμονή για τους Μαρκμάνρουντ (μπακ) και Σόντλουντ (πλάγιος χαφ).

Επιβλητική εμφάνιση και νίκη κόντρα στη φιλόδοξη Βαλερένγκα (4-1). Σε ένα παιχνίδι με μεγάλη ένταση και ισόπαλο το πρώτο μέρος (1-1), πάτησε το γκάζι στην επανάληψη, σκοράροντας τρεις φορές (57’, 73’, 90’), με τον φορ Μπερίσα να κάνει όργια συνολικά στο παιχνίδι με δύο γκολ και δύο ασίστ.

«Φυσικά, υπήρχαν πολλά συναισθήματα. Είναι η παλιά μου ομάδα, αλλά ήταν ανόητο εκ μέρους μου», δήλωσε ο χαφ Φρίντγιονσον (7/3), ο οποίος σκόραρε κόντρα στην παλιά του ομάδα (73’) και πανηγύρισε το γκολ του μπροστά τον πάγκο της «ένγκα». Κέρδισε τη Βαλερένγκα εντός έδρας για πρώτη φορά από το 2013. Μία από τις πιο απρόβλεπτες ομάδες της κατηγορίας, ικανή για το καλύτερο αλλά και για το χειρότερο.

Εκτός ο βασικός χαφ Λόκμπεργκ (4/0), αργεί ο χρήσιμος χαφ Φούρνταλ, αμφίβολοι ο μπακ Μπιόρσολ (3/0) και ο κομβικός εξτρέμ Τρίπιτς (6/2).

Σάντεφιορντ

Βίκινγκ

Α' ΝΟΡΒΗΓΙΑΣ 2014 - 2015 1 - 2 2016 - 2017 3 - 1 2018 - 2019 - 2020 2 - 2 2021 3 - 0 2022 2 - 2 2023 1 - 2