ΜΙΟΝΤΑΛΕΝ - ΣΤΡΟΜΣΓΚΟΝΤΣΕΤ (20/6/21, 16:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΜΙΟΝΤΑΛΕΝ

1 - 1 20-06-21

ΣΤΡΟΜΣΓΚΟΝΤΣΕΤ

Για τον αγώνα ΜΙΟΝΤΑΛΕΝ-ΣΤΡΟΜΣΓΚΟΝΤΣΕΤ γράφει ο Αλέξανδρος Αντωνίου Ημερομηνία: 09:14 20/06/21

1
2

*Τοπικό ντέρμπι

Κακή εμφάνιση και ήττα από την Μπόντο με 2-0, είχε μόλις ένα σουτ σε όλο τον αγώνα, τυχερή που δεν δέχθηκε παραπάνω τέρματα. Σε ρόλο κομπάρσου σε όλη τη διάρκεια του ματς, δέχθηκε το διαφαινόμενο τέρμα λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (42’), δεν βελτιώθηκε καθόλου στη συνέχεια και μοιραία, η εστία της παραβιάστηκε και δεύτερη φορά (70’), σβήνοντας τις όποιες ελπίδες για θετικό αποτέλεσμα.

Δεν πηγαίνει με τους καλύτερους οιωνούς στο τοπικό ντέρμπι με τη Στρομσγκόντσετ, αλλά το ξεκίνημά της στη σεζόν είναι εξαιρετικό, έχοντας βγάλει και αρκετά δύσκολο πρόγραμμα. «Η Στρομσγκόντσετ είναι ο μεγαλύτερος αντίπαλός μας. Είμαστε οι «μικροί» της υπόθεσης για πολλά χρόνια και αυτό είναι κάτι για το οποίο δεν είμαστε περήφανοι. Από το 2015 και ύστερα, ίσως και λίγο πιο πριν, τους αντιμετωπίζουμε στα ίσα. Τους έχουμε κερδίσει αρκετές φορές, κάτι το οποίο έχει αυξήσει την αυτοπεποίθησή μας. Έχουν κάνει καλό ξεκίνημα, αλλά θα δουν πως η έδρα μας είναι ένα επώδυνο μέρος για να έρθει κανείς», σχολίασε ο Χάνσεν χαμογελώντας. Για την ιστορία, ισοπέδωσε την προσεχή της αντίπαλό με 3-0 πέρυσι.

Εκτός ο νεαρός χαφ Σκίσταντ (3/0), ο στόπερ Όβερμπι (1/0) και ο μπακ Έρικσεν.

Δεν μπήκε ποτέ στο γήπεδο, το 2-7 από την Μπόντο τα λέει όλα. Τραγική αμυντικά, βρισκόταν ήδη πίσω στο σκορ με 0-4, από το ημίχρονο. Σκόραρε τουλάχιστον δύο φορές προς το τέλος (79’, 89’) με τους Μάιγκαρντ (6/1) και Βάλσβικ (6/1).

«Συγγνώμη για το αποτέλεσμα. Θέλαμε να έρθουμε εδώ και να πάρουμε κάτι από το παιχνίδι, αλλά αντιμετωπίσαμε μια ομάδα που ήταν πολύ καλύτερη από εμάς», το σχόλιο του Βίμπε-Λουντ. «Η Μιοντάλεν περιμένει και πρέπει να προσαρμοστούμε», δήλωσε ο στόπερ και αρχηγός της ομάδας, Βάλσβικ (6/1). Για ακόμα μία φορά επιβεβαίωσε τις αδυναμίες της στα εκτός έδρας παιχνίδια, αλλά και τα αμυντικά της προβλήματα, ακολουθεί το τοπικό ντέρμπι με τη Μιοντάλεν.

Εκτός ο μπακ Μίκελσον, ο εξτρέμ Τόκσταντ και ο φορ Χάμερσχαουγκ.