ΜΙΟΝΤΑΛΕΝ - ΣΤΑΜΠΑΕΚ (28/7/21, 20:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΜΙΟΝΤΑΛΕΝ

1 - 2 28-07-21

ΣΤΑΜΠΑΕΚ

Για τον αγώνα ΜΙΟΝΤΑΛΕΝ-ΣΤΑΜΠΑΕΚ γράφει ο Αλέξανδρος Αντωνίου Ημερομηνία: 01:43 28/07/21

1
2

Επικράτησε άνετα της Ασίντεν με 3-0 στο Κύπελλο, με αρκετούς αναπληρωματικούς στη σύνθεσή της. Στο πρωτάθλημα, αναδείχθηκε ισόπαλη με τη Σάρπσμποργκ (1-1). Ονειρικό ξεκίνημα, προηγήθηκε στο 2’ με τον στόπερ Γιόχανσεν (12/1), αλλά επαναπαύτηκε, εξαφανίστηκε εντελώς στο επιθετικό κομμάτι για το υπόλοιπο του αγώνα και τιμωρήθηκε στο τέλος (90+8’).

Ακόμα μία ψυχρολουσία, μετά το 1-1 με την Μπραν την περασμένη αγωνιστική, όπου ισοφαρίστηκε ξανά στις καθυστερήσεις (90+6’). Αήττητη εδώ και τρεις αγώνες πάντως, με μόλις δύο γκολ παθητικό, δείχνει σε καλή κατάσταση, τουλάχιστον στο αμυντικό κομμάτι.

Εκτός ο νεαρός χαφ Σκίσταντ (3/0), τιμωρημένος ο βασικός αμυντικός χαφ Όσμουντσεν (11/0).

Ξεπέρασε με δυσκολία το εμπόδιο της Φόλο (ομάδα 4ης κατηγορίας) στο Κύπελλο με 1-0, στο πάρα πέντε το γκολ της νίκης (90+5’). Στο πρωτάθλημα, γνώρισε την ήττα από τη Λίλεστρομ με 2-3. Κακή στο πρώτο μέρος, τυχερή που δέχθηκε μόνο ένα γκολ (9’), ανέβηκε στην επανάληψη και ισοφάρισε στο 55’. Τα γνωστά της αμυντικά κενά έκαναν όμως την εμφάνισή τους, η εστία της παραβιάστηκε δύο φορές μέσα σε πέντε λεπτά (66’, 71’), μείωσε λίγο μετά (77’), αλλά δεν πήρε κάτι από το παιχνίδι.

Σε τραγική κατάσταση, χωρίς νίκη εδώ και εννιά αγώνες, με την άμυνά της να δέχεται 2.2 γκολ ανά αγώνα (χειρότερη της κατηγορίας). «Όλοι είμαστε απογοητευμένοι. Ταυτόχρονα όμως, πρέπει να πάρουμε όσα περισσότερα γίνεται από το παιχνίδι, να ρυθμίσουμε ό,τι δεν δούλεψε και να βελτιώσουμε ό,τι πήγε καλά. Δεν πρέπει να πέσουμε ψυχολογικά, δεν έχουμε την πολυτέλεια του χρόνου» δήλωσε ο Σένε.

Πλήρης αναμένεται η αποστολή της. Εξαιρετική η προσθήκη του έμπειρου γκολτζή Κίρκεβολντ, αλλά και του έμπειρου Δανού στόπερ Πέντερσεν. Πλησιάζει επίσης, ο χαφ Χέιλαντ, ο οποίος εντυπωσιάζει φέτος με τη φανέλα της Γκρόρουντ στην OBOS-Ligaen.

Μιοντάλεν

Στάμπαεκ

Α' ΝΟΡΒΗΓΙΑΣ 2014 - 2015 1 - 4 2016 - 2017 - 2018 - 2019 1 - 0 2020 0 - 1 2021 1 - 2 2022 - 2023 -
Β' ΝΟΡΒΗΓΙΑΣ 2014 - 2015 - 2016 - 2017 - 2018 - 2019 - 2020 - 2021 - 2022 2 - 4 2023 -