ΣΤΑΜΠΑΕΚ - ΣΑΡΠΣΜΠΟΡΓΚ (8/8/21, 21:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΣΤΑΜΠΑΕΚ

3 - 1 08-08-21

ΣΑΡΠΣΜΠΟΡΓΚ

Για τον αγώνα ΣΤΑΜΠΑΕΚ-ΣΑΡΠΣΜΠΟΡΓΚ γράφει ο Αλέξανδρος Αντωνίου Ημερομηνία: 11:53 08/08/21

1
2

Πρώτη της νίκη ύστερα από εννιά αγώνες, στο 2-1 επί της Μιοντάλεν (1-0/38’, 2-0/77’, 2-1/90’), ήταν χειρότερη συνολικά στο παιχνίδι, αλλά πήρε το κρίσιμο τρίποντο. Στο Κύπελλο, απέκλεισε δύσκολα τις Φόλο (Δ’) και Ουλενσάκερ (Β’), αμφότερες με 1-0, στην επόμενη φάση περιμένει η Στρομσγκόντσετ.

Επιτέλους πήρε μια βαθμολογική ανάσα στο πρωτάθλημα. Συνολικά, έδωσε πέντε αγώνες μέσα σε δύο εβδομάδες (18/07-01/08), ευπρόσδεκτη η μία εβδομάδα ξεκούρασης μέχρι την αναμέτρηση με τη Σάρπσμποργκ. «Θα επιστρέψουμε με πολλή ενέργεια. Έχουμε φέρει νέα πρόσωπα στην ομάδα και το προπονητικό επιτελείο, όλοι έχουν εμπειρία και μπορούν να αφήσουν το στίγμα τους από την πρώτη στιγμή. Υπάρχει ανταγωνισμός σε όλες τις θέσεις, είμαι πολύ αισιόδοξος για τη συνέχεια» δήλωσε ο Σένε.

Τιμωρημένος ο μπακ Ότεσεν (13/0). Σούπερ οι προσθήκες των Κίρκεβολντ (φορ) και Χέιλαντ (χαφ), ήρθαν ακόμα οι Πέντερσεν (στόπερ) και Βέρνερσον (μπακ-δανεικός). Αποχώρησε ο φορ Κινοσίτα (10/1).

Γνώρισε την ήττα από τη Λίλεστρομ με 0-2 (0-1/55’, 0-2/58’). Πολλές οι φάσεις και στις δύο εστίες, η ισοπαλία θα ήταν το δικαιότερο αποτέλεσμα. Δεν δυσκολεύτηκε στο Κύπελλο κόντρα στις Χάλντεν (Γ’, 2-0) και Νόρντστραντ (Δ’, 3-0), επόμενος αντίπαλος η Οΐγκάρντεν (Γ’).

Τα επιθετικά της προβλήματα έκαναν ξανά την εμφάνισή τους, αδυνατεί να τελειώσει με συνέπεια τις ευκαιρίες της και αυτό της στοιχίζει, όπως συνέβη και στην αναμέτρηση με τη Λίλεστρομ. «Στα πρώτα δέκα λεπτά του αγώνα και στην αρχή του δεύτερου μέρους, είχαμε μερικές εξαιρετικές ευκαιρίες, αλλά δεν σκοράραμε. Η Λίλεστρομ είχε δέκα λεπτά που μας πίεσε πολύ και βρήκε δύο γκολ» σχολίασε ο Μπόινεν, τονίζοντας το επιθετικό πρόβλημα της ομάδας του. Σε κακή κατάσταση, αν δεν βρει σταθερότητα στο μπροστά μέρος του γηπέδου, θα κινδυνέψει με υποβιβασμό.

Τρεις μακροχρόνιοι εκτός, τιμωρημένος ο βασικός μπακ Τόμασεν (14/2).

Στάμπαεκ

Σάρπσμποργκ

Α' ΝΟΡΒΗΓΙΑΣ 2014 3 - 2 2015 0 - 0 2016 1 - 2 2017 3 - 0 2018 1 - 3 2019 3 - 3 2020 1 - 1 2021 3 - 1 2022 - 2023 1 - 1