ΒΕΝΕΤΣΙΑ - ΛΕΤΣΕ (17/5/21, 21:45) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΒΕΝΕΤΣΙΑ

1 - 0 17-05-21

ΛΕΤΣΕ

Για τον αγώνα ΒΕΝΕΤΣΙΑ-ΛΕΤΣΕ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 23:59 16/05/21

1
2

***Χωρίς θεατές.
***Μπαράζ ανόδου, πρώτο ματς της ημιτελικής φάσης. Διπλά ματς, δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ ενώ δεν προβλέπεται ούτε παράταση. Σε περίπτωση δύο ισοπαλιών με οποιοδήποτε σκορ (πχ. 0-0 και 1-1) ή αν οι δύο ομάδες μοιραστούν τις νίκες με την ίδια διαφορά τερμάτων (πχ. 1-0 και 1-2), την πρόκριση θα πάρει η ομάδα που τερμάτισε ψηλότερα στην κανονική περίοδο, δηλαδή η Λέτσε. Η ρεβάνς την Πέμπτη στο Λέτσε.
***Κανονική περίοδος: Λέτσε – Βενέτσια 2-2 (05/12), Βενέτσια – Λέτσε 2-3 (16/03).

Πρόκριση θρίλερ στα ημιτελικά  με την επικράτηση 3-2 επί της Κιέβο στην παράταση. Τα είχε όλα το ματς, μεγάλες ανατροπές, έχανε από το 10’ με πέναλτι και αμέσως νωρίτερα δεν είχε μετρήσει γκολ του Αράμου μέσω VAR, ισοφάρισε στο 59’ με αυτογκόλ. Φοβερές εναλλαγές και στην παράταση, με πέναλτι δέχτηκε το 1-2 στο 103’ και βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, ωστόσο αντέδρασε και το γύρισε με τους Μαλέχ (106’) και Γιόνσεν (115’), έχασε και πέναλτι στο 120’.

Εστω και με τρόπο θρίλερ η Βενέτσια πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά, με τον Πάολο Τζανέτι να τονίζει πως «η Κιέβο ήταν η καλύτερη ομάδα που έπαιξε στην έδρα μας φέτος, θα μπορούσε να έχει διαφορετική εξέλιξη».

Και για τα ημιτελικά παιχνίδια με τη Λέτσε ανέφερε, αποποιούμενος τον τίτλο του φαβορί: «Δεν ξέρω που μπορούμε να φτάσουμε στα πλέι-οφ, έχουμε όμως ένα παιχνίδι στην έδρα μας με τη Λέτσε και θα προσπαθήσουμε να το εκμεταλλευτούμε. Η Λέτσε είναι ίσως η πιο δυνατή ομάδα μαζί με τη Μόντσα, πρέπει να είμαστε τέλειοι απέναντί της για να πάρουμε αποτέλεσμα».

Στο αγωνιστικό σκέλος προλαβαίνει την αποστολή ο βασικός στόπερ/αρχηγός Μόντολο (27/1), έλειψε από τα τρία τελευταία. Από εκεί και πέρα είναι σταθερά έξω ο χαφ Βάκα (15/0), ο γκολκίπερ Λετζερίνι (24/-26), ο στόπερ Κρεμονέζι (5/0) και ο εξτρέμ Κάρλσον (7/1).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Μαένπαα – Ματζόκι, Σβόμποντα, Τσεκαρόνι, Ρίτσι – Τσερνιγκόι, Φιορντιλίνο, Μαλέχ – Αράμου, Φόρτε, Ντι Μαριάνο.

5/6 τελευταία G/G.

Είχε την τύχη στα χέρια της για την απευθείας άνοδο αλλά κατέρρευσε στο φινάλε και με 1-1-4 στα  έξι τελευταία παιχνίδια της κανονικής περιόδου έμεινε στην τέταρτη θέση. Πλήρωσε τις αμυντικές αδυναμίες της αφού δέχτηκε γκολ σε όλα τα ματς, στο τελευταίο της κανονικής περιόδου ηττήθηκε 2-1 από την πρωταθλήτρια Εμπολι, δεν κατάφερε ούτε να πάρει την τρίτη θέση, με την οποία θα είχε απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα μπαράζ.

Σε κάθε περίπτωση η Λέτσε έχει το αβαντάζ έδρας για την ημιτελική φάση με τη Βενέτσια, φυσικά ο Εουτζένιο Κορίνι δεν μπορεί να εφησυχάσει, γνωρίζοντας ότι έχει να αντιμετωπίσει μια πολύ επικίνδυνη αντίπαλο: «Η Βενέτσια έκανε πολύ καλή πορεία, μπήκε στα πλέι-οφ με την αξία της, προκρίθηκε με την Κιέβο σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι. Θα τους αντιμετωπίσουμε με ενέργεια και ξέρουμε τι πρέπει να κάνουμε για να πάρουμε την πρόκριση. Θα είναι μια μακρά μονομαχία 180 λεπτών, πρέπει να είμαστε συμπαγείς αλλά και με ποιότητα στις κινήσεις μας».

Τελευταία απώλεια ο εναλλακτικός αλλά με κρίσιμα γκολ από τον πάγκο, νεαρός φορ Ροντρίγκεθ (19/6, 13 αλλ.). Εκτός παραμένουν ο εσχάτως βασικός φορ Πετινάρι (23/4, 13 αλλ.) και ο βασικός δεξιός μπακ Ατζαπόνγκ (19/1).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-1-2): Γκάμπριελ – Μάτζιο, Λουτσιόνι, Μεκαριέλο, Ζούτα – Μάγερ, Χιούλμαντ, Χέντερσον – Μανκόζου – Στεπίνσκι, Κόντα.

Βενέτσια

Λέτσε

Β' ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 1 - 1 2019/2020 - 2020/2021 2 - 3, 1 - 0 2021/2022 - 2022/2023 -