ΠΟΓΚΟΝ - ΓΙΑΓΚΕΛΟΝΙΑ (5/7/20, 16:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΠΟΓΚΟΝ

2 - 2 05-07-20

ΓΙΑΓΚΕΛΟΝΙΑ

Για τον αγώνα ΠΟΓΚΟΝ-ΓΙΑΓΚΕΛΟΝΙΑ γράφει ο Βασίλης Τσαπραλής Ημερομηνία: 10:16 05/07/20

1
2

*** Με φιλάθλους στο 25% των εξεδρών.
*** Στην κανονική περίοδο: Πογκόν – Γιαγκελόνια 1-2 (03/3) και Γιαγκελόνια – Πογκόν 2-3 (29/9).

Διεύρυνε το αρνητικό σερί στους 5 αγώνες μετά την άδικη ήττα (1-2) από την Κρακόβια, που την άφησε οριστικά εκτός διεκδίκησης της Ευρώπης.

Δεν την άξιζε βάσει εικόνας. Μπήκε καλύτερα από την αντίπαλο και ήταν αυτή που είχε τις ευκαιρίες, πριν το δεχτεί (22’) κόντρα στην ροή. Συνέχισε να ψάχνει την ισοφάριση, με το σταθερό επιθετικό πρόβλημα να μην της επιτρέπει τίποτα άλλο πέρα από τη μείωση τους σκορ στο φινάλε (91’).

Μετράει μόλις μία νίκη στα 12 τελευταία.

«Εχουμε βελτιωθεί στα 3 πιο πρόσφατα, αλλά δεν έρχονται οι βαθμοί» σχολίασε σωστά μετά τον τελευταίο αγώνα ο κόουτς Ρούναιτς.

Το σίγουρο είναι ότι η Πογκόν πληρώνει τα λάθη και τη σφικτή οικονομική πολιτική της διοίκησης, με τον τεχνικό Ρούναιτς να έχει αυτό το «άλλοθι» ώστε να κρατά ακόμα συσπειρωμένη την ομάδα, έστω και αν ο αρχικός στόχος για έξοδο στην Ευρώπη έχει χαθεί.

Εξέτισε ο βασικός μπακ Ματίνια (21/2).

Μακροχρόνια εκτός ο αμυντικός Λασίτσκι (11/0), ο μέσος Κοζλόφσκι (3/0) και ο φορ Βεντριχόφσκι (2/0).
Εχει αποχωρήσει ο -χωρίς συμμετοχή μετά τη διακοπή- εξτρέμ Σπιριντόνοβιτς (23/6).

Χωρίς νέα προβλήματα

Διχασμένη προσωπικότητα στην υποδοχή της Λέχια, με το κακό β’ μισό να της στοιχίζει την ανατροπή και την ήττα (1-2).

Καλύτερη στο α’ ημίχρονο, πήρε δίκαια το προβάδισμα στις καθυστερήσεις (45’). Αγνώριστη στο β’, ισοφαρίστηκε με το καλημέρα (47’) και δεν αντέδρασε μέχρι να δεχτεί το 2ο γκολ (74’). Πίεσε στο τελευταίο 10λεπτο, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία στο 90’.

Απομακρύνθηκε από τις ευρωπαικές θέσεις, με τον τεχνικό Πέτεφ να χαρακτηρίζει ανόητη την ήττα από τη Λέχια και να την αποδίδει στην κόπωση των παικτών.

Μετά την εντός έδρας ήττα από τη Λέχια ο αρχηγός/αμυντικός μέσος Ρόμαντσιουκ τα “άκουσε” από οπαδούς στα VIP του γηπέδου και κινήθηκε απειλητικά εναντίον τους, με τους συμπαίκτες του να αποτρέπουν τη συμπλοκή.

Εξέτισαν ο βασικός εξτρέμ Μπίντα (22/5) και ο στόπερ Τίρου (10/1).

Παραμένουν εκτός ο χαφ Μακουζέφσκι (11/1), ο μέσος Κβέσιεν (13/1) και ο γκολκίπερ Ιλιεφ (4 συμ.).

Πογκόν

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΟΝΦΕΡΕΝΣ ΛΙΓΚ

Γιαγκελόνια

Α' ΠΟΛΩΝΙΑΣ 2013/2014 1 - 1 2014/2015 1 - 3, 2 - 0 2015/2016 2 - 1 2016/2017 0 - 0 2017/2018 0 - 1 2018/2019 0 - 0 2019/2020 1 - 2, 2 - 2 2020/2021 3 - 0 2021/2022 4 - 1 2022/2023 1 - 0