ΓΙΑΓΚΕΛΟΝΙΑ - ΣΛΑΣΚ (15/7/20, 21:30) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΓΙΑΓΚΕΛΟΝΙΑ

2 - 1 15-07-20

ΣΛΑΣΚ

Για τον αγώνα ΓΙΑΓΚΕΛΟΝΙΑ-ΣΛΑΣΚ γράφει ο Βασίλης Τσαπραλής Ημερομηνία: 10:53 15/07/20

1
2

*** Με πληρότητα 25% των εξεδρών του γηπέδου.
*** Στην κανονική περίοδο: Γιαγκελόνια – Σλασκ 1-0 (7/3) και Σλασκ – Γιαγκελόνια 1-1 (4/10).

Παραδόθηκε χωρίς μάχη στις ορέξεις της Πιάστ ()-2) και έχασε τις τελευταίες ελπίδες να προλάβει το τρένο της Ευρώπης.

Μπήκε νωθρά και το πλήρωσε δεχόμενη δύο γρήγορα γκολ (12’, 14’). Μέχρι να συνέλθει από το σοκ πέρασε σχεδόν ένα ημίχρονο, ενώ δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί και την ανόητη αποβολή αντιπάλου (45’), καθώς δεν μετουσίωσε σε γκολ την εδαφική υπεροχή στο β’ ημίχρονο.

Ο στόχος για έξοδο στην Ευρώπη δεν πραγματοποιήθηκε και αυτό δυσχεραίνει τη θέση του τεχνικού Πέτεφ εν όψει της νέας σεζόν.

Οι οπαδοί της ήθελαν -στην επέτειο των 100 χρόνων από την ίδρυση της ομάδας- μία πορεία πρωταθλητισμού αναλογη με τα 4-5 τελευταία χρόνια, όμως οι ελπίδες τους διαψεύστηκαν.

Συνεχίζονται οι πολλές απουσίες στην άμυνα.

Εξέτησε μεν την τιμωρία το βασικό δίδυμο στα στόπερ, Ρούνιε (28/3) και Τίρου (11/1), όμως αμφότεροι αντιμετωπίζουν μικροπροβλήματα τραυματισμών και πιθανότατα θα προφυλαχτούν, με τον Πέτεφ να ξαναδίνει χρόνο συμμετοχής στους νεαρούς του ρόστερ.
Νέα απώλεια ο βασικός μπακ Αρσενιτς (30/0).
Παραμένουν εκτός ο χαφ Μακουζέφσκι (11/1), ο μέσος Κβέσιεν (13/1) και ο γκολκίπερ Ιλιεφ (4 συμ.).

Η γκέλα (2-2) στην υποδοχή της Πογκόν έσβησε και τις τελευταίες ελπίδες για έξοδο στην Ευρώπη.

Το μπάσιμό της δεν ήταν καλό, δίνοντας στην αντίπαλο την ευκαιρία να προηγηθεί από την άσπρη βούλα (23’). Απάντησε γρήγορα με στημένη μπάλα (29’) και πήρε τον έλεγχο, φτάνοντας πρόσκαιρα στην ανατροπή (45’). Συνέχισε επιθετικά στο β’ μέρος, ωστόσο άφηνε παράλληλα αρκετά κενά στα μετόπισθεν, επιτρέποντας ευκαιρίες και στην αντίπαλο. Τελικά ήρθε η ισοφάριση (84’) που δεν βόλεψε κανέναν.

Πικραμένος έφυγε από τον αγωνιστικό χώρο ο τεχνικός Λαβίτσκα: “Και οι δύο ομάδες πάλεψαν μέχρι το τέλος για τη νίκη. Οταν δεχτήκαμε το δεύτερο γκολ μας στοίχησε η οργάνωση στην άμυνα. Και οι δύο ομάδς είχαν ευκαιρία να σημειώσουν περισσότερα γκολ”.

Εξέτισαν ο αρχηγός/σημαντικός χαφ Μαζίνσκι (27/3) και ο βασικότατος μέσος Σράπεκ (31/5).

Μακροχρόνια εκτός ο στόπερ Γκόλα (19/1) και ο μπακ Μπροζ (15/3).

Γιαγκελόνια

Σλασκ

Α' ΠΟΛΩΝΙΑΣ 2013/2014 0 - 3, 3 - 1 2014/2015 1 - 1, 1 - 3 2015/2016 2 - 1 2016/2017 4 - 1 2017/2018 1 - 1 2018/2019 0 - 4 2019/2020 1 - 0, 2 - 1 2020/2021 0 - 1 2021/2022 1 - 1 2022/2023 1 - 1