ΒΙΣΛΑ ΠΛΟΚ - ΓΚΟΡΝΙΚ Ζ. (6/7/20, 19:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΒΙΣΛΑ ΠΛΟΚ

1 - 0 06-07-20

ΓΚΟΡΝΙΚ ΖΑΜΠΡΖΕ

Για τον αγώνα ΒΙΣΛΑ ΠΛΟΚ-ΓΚΟΡΝΙΚ ΖΑΜΠΡΖΕ γράφει ο Βασίλης Τσαπραλής Ημερομηνία: 08:25 06/07/20

1
2

*** Με φιλάθλους στο 25% των εξεδρών.
*** Στην κανονική περίοδο: Βίσλα Πλοκ – Γκόρνικ 1-1 (22/7) και Γκόρνικ – Βίσλα Πλοκ 2-2 (22/11).

Ο υγιεινός περίπατος (2-0) κόντρα στην ουραγό Λοντζ έβαλε τέλος σε αρνητικό σερί (0-3-3) που έτρεχε από την επανεκκίνηση.

Δεν δυσκολεύτηκε στο ελάχιστο απέναντι σε μία απογοητευμένη και παρατημένη στη μοίρα της αντίπαλο. Σκόραρε και τα δύο γκολ στο α’ ημίχρονο, ενώ θα μπορούσε να είχε πετύχει ακόμα τόσα. Λιγότερο δημιουργική στο β’ μέρος, απόρροια και της κόπωσης από τη μεσοβδόμαδη αγωνιστική.

Χρειάζεται ακόμα έναν βαθμό για να εξασφαλιστεί η παραμονή και μαθηματικά.

Ηδη έχει ξεκινήσει η μεταγραφολογία, με τον οργανωτή μέσο Φούρμαν να οδεύει προς τη Χάιντουκ, ενώ ο επιθετικός Σεκούλσκι ετοιμάζεται να επιστρέψει για τη νέα σεζόν.

Αποχώρησε από το κλαμπ ο γκολκίπερ Ντάνε (25 συμ.), με τον Καμίνσκι πάντως να έχει πάρει τη θέση του στα 5 προηγούμενα.
Συμπλήρωσε κάρτες ο ημιβασικός αμ.χαφ Αμπροσιέβιτς (19/0).

Λογικά έτοιμος ο βασικός αμ. χαφ Ράσακ (28/0). Δύσκολα ο αναπλ. επιθετικός Γκέρτσεν (6/2).

Δεν έπιασε την ίδια καλή απόδοση με τα προηγούμενα (3/3 νίκες), αφήνοντας τη Βίσλα Κρακοβίας (0-1) να της χαλάσει το θετικό σερί.

Παρουσιάστηκε επηρεασμένη από την κούραση του μεσοβδόμαδου και δεν είχε την φρεσκάδα των προηγούμενων αγώνων. Ελάχιστες οι καλές στιγμές, παρά την ανούσια κατοχή μπάλας. Αιφνιδιάστηκε στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου (47’) και δεν μπόρεσε να βρει ανοιχτούς διαδρόμους στην αντίπαλη άμυνα.

Εξαιρετική παραμένει η ατμόσφαιρα, καθώς ο στόχος της παραμονής έχει εξασφαλιστεί σχεδόν από την έναρξη των πλέι-άουτ.

Ο τεχνικός Μπροζ ενδέχεται να προβεί σε 2-3 αλλαγές στο βασικό σχήμα, ώστε να δώσει χρόνο συμμετοχής σε παίκτες που θέλει να τσεκάρει εν όψει της νέας σεζόν.

3η και τελευταία αγωνιστική ποινής για τον βασικό αμ.χαφ Μανέ (21/0).
Μακροχρόνια εκτός ο εξτρέμ Βολζτίνσκι (26/2).

Βίσλα Πλοκ

Γκόρνικ Ζάμπρζε

Α' ΠΟΛΩΝΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 4 - 2 2018/2019 0 - 4 2019/2020 1 - 1, 1 - 0 2020/2021 0 - 1 2021/2022 3 - 2 2022/2023 1 - 1