ΕΣΜΠΙΕΡΓΚ - ΣΙΛΚΕΜΠΟΡΓΚ (25/8/19, 15:00)

ΕΣΜΠΙΕΡΓΚ

2 - 2 25-08-19

ΣΙΛΚΕΜΠΟΡΓΚ

Για τον αγώνα ΕΣΜΠΙΕΡΓΚ-ΣΙΛΚΕΜΠΟΡΓΚ γράφει ο Γιώργος Φραδελάκης Ημερομηνία: 04:37 25/08/19

1
2

Επρεπε να φτάσει την 6η αγωνιστική για να κάνει επιτέλους σεφτέ στις νίκες. Ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο υποδεχόμενη τη Λίνγκμπι, αλλά στην επανάληψη… δεν βγήκε και μπορούσε να ισοφαριστεί, αφού κινδύνεψε πάρα πολύ, στάθηκε όμως τυχερή, ενώ είχε σε καλή μέρα και τον τερματοφύλακά της.

Τεράστια ανάσα για την Έσμπιεργκ, όχι μόνο βαθμολογική, αλλά και ψυχολογική, αφού ήταν τεράστια η πίεση λόγω των συνεχόμενων αρνητικών αποτελεσμάτων, αλλά και των προσδοκιών που υπάρχουν μετά την εξαιρετική περσινή χρονιά της. Σημαντικό δε κι ότι η νίκη αυτή ήρθε μετά από ένα τέτοιο στραπάτσο όπως αυτό στο Ααλμποργκ, όπου έκανε τραγική εμφάνιση. Γεγονός βέβαια πως αυτό ήταν το πρώτο της γκολ μετά από πέντε σερί «άσφαιρα» ματς σε πρωτάθλημα κι Ευρώπη.

«Δεν υπάρχουν εύκολοι αγώνες στο πρωτάθλημα. Παρ’ όλο που θα αντιμετωπίσουμε την τελευταία της βαθμολογίας, θα είναι δύσκολο ματς, η Σίλκεμποργκ θα μπορούσε να έχει μαζέψει περισσότερους βαθμούς. Είναι μία ομάδα με νεαρούς παίκτες, αρκετούς τεχνίτες κι επιθετική. Παίξαμε για το μηδέν πίσω κόντρα στη Λίγνκμπι, θα είναι σημαντικό την Κυρακή να είμαστε ξανά κυνικιοί στην άμυνα», δήλωσε ο Ολλανδός κόουτς Λάμερς.

Τιμωρημένος ο φορ Γιακοβένκο (5/0), αλλά εξέτισε ο μέσος Σόρενσεν (5/0). Πάντα εκτός ο ημιβασικός μέσος Εσίγκμπα.

Οχτώ ματς έχει δώσει σε όλες τις διοργανώσεις φέτος και τα επτά ήταν Under 2,5 και NG.

Πρόσφερε ακόμη ένα απίθανο ματς η ομάδα του Κεντ Νίλσεν, ο Σβαρτς ρέφαρε για το χαμένο πέναλτι στις καθυστερήσεις με τη Νόρντζελαντ πριν δύο εβδομάδες, κάνοντας χατ τρικ κόντρα στη Σοντερίσκε (3-3), αλλά η ανεκδιήγητη άμυνά της, της στέρησε ακόμη δύο βαθμούς παρότι προηγήθηκε δις, αφού δέχτηκε την ανατροπή σε 4 λεπτά κι αρκέστηκε να ισοφαρίσει στο 82′.

Δεν μπορεί να μην αναγνωρίσει κανείς την αγωνιστική βελτίωση της Σίλκεμποργκ, αλλά όσο η άμυνά της θυμίζει τέτοια παιδική χαρά, θα παραμένει κολλημένη στην ουρά της βαθμολογίας. Δεν έχει απλά το μεγαλύτερο παθητικό στην κατηγορία, μα στα 5/6 παιχνίδια της δέχτηκε από τρία γκολ και μόνο στο 2-2 στη Νόρντζελαντ έμεινε σε λιγότερα.

«Έχουμε πολλούς παίκτες των οποίων το δυνατό σημείο δεν είναι η άμυνα. Επoμένως, ως ομάδα, πρέπει να είμαστε καλύτεροι στις αλληλοβοήειες. Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι έχουμε ένα πιο επιθετικό DNA. Φυσικά μπορούμε να γίνουμε πιο αμυντικοί και νομίζω ότι πραγματικά το προσπαθήσαμε στα δύο τελευταία ματς, αλλά οι αντίπαλοί μας ήταν πιο αποτελεσματικοί από μας», ανέφερε ο κόουτς Νίλσεν.

Επιστρέφει ο ημιβασικός μέσος Βάλις (5/0) που έλειψε την περασμένη εβδομάδα, τραυματίας παραμένει ο μέσος Κάαλουντ (3/1). Πάντα εκτός ο πολύτιμος μέσος Μάτσον, με τον νεοαποκτηθέντα χαφ Μάσοπ και τον αναπληρωματικό Νταλ.

Στο over 2,5 και τα έξι παιχνίδια της, τα τέσσερα τελευταία G/G και over 3,5.

Έσμπιεργκ

ΟΛΑ ΚΥΠΕΛΛΟ

Σίλκεμποργκ

Α' ΔΑΝΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 5 - 2, 0 - 0 2015/2016 - 2016/2017 0 - 0 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 2 - 2 2020/2021 - 2021/2022 - 2022/2023 -
Β' ΔΑΝΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 - 2020/2021 1 - 2, 1 - 1 2021/2022 - 2022/2023 -