ΑΛΚΜΑΑΡ - ΧΕΡΕΝΦΕΝ (28/10/18, 17:45)

ΑΛΚΜΑΑΡ

2 - 3 28-10-18

ΧΕΡΕΝΦΕΝ

Για τον αγώνα ΑΛΚΜΑΑΡ-ΧΕΡΕΝΦΕΝ γράφει ο Γιώργος Πετρής Ημερομηνία: 18:06 27/10/18

1
2

Μπορούσε αποτέλεσμα στην έδρα της Ουτρέχτης, δικαιούταν τον ένα βαθμό, αλλά έφυγε με άδεια τα χέρια. Προηγήθηκε στο 2′, κακή στη συνέχεια, η Ουτρέχτη ισοφάρισε στο 36΄και μπορούσε να βάλει και άλλο. Μεταμορφωμένη στην επανάληψη, πέραν μιας φάσης στο 46′ από την Ουτρέχτη, η Αλκμααρ πήγε το ματς εκεί που ήθελε, αλλά έχασε κλασσικές ευκαιρίες. Στο 87′ από αυτογκόλ του μπακ Φαν Ρέιν το 2-1.

Αρκετές απώλειες έως τώρα, μόλις τρεις νίκες σε εννέα ματς, ενώ και η εν γένει εικόνα της δεν είναι αυτή που ήθελε. Κοστίζουν οι απώλειες στο μεταγραφικό παζάρι και έχει πέσει επίπεδο. Εχει βγάλει και δύσκολο πρόγραμμα έως τώρα, αλλά δεν βρίσκει κανείς δικαιολογίες, αφού υπάρχουν αποτελέσματα όπως ο διασυρμός στην έδρα του Αγιαξ με 5-0. Αυξάνεται η πίεση μετά την ήττα από την Ουτρέχτη και είναι κρίσιμο το ματς με τη Χέρενφεν.

Εχει επιστρέψει μετά τον πολύμηνο τραυματισμό του ο έμπειρος χαφ Βεγίνοβιτς (1/0) Χτύπησε σοβαρά ο βασικός επιθετικός Μποάντου (5/3) που χάνει τη σεζόν και λείπει σε 5ο. Κλασσικά 4-5 παίκτες απουσιάζουν, όλοι τους δεν έχουν παίξει φέτος και μόνο ο στόπερ Βάουτενς μπορεί να είχε φανέλα βασικού.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Μπιζότ – Σβένσον, Φαν Ρέιν, Χατζιδάκος, Οβεγιάν – Κόοπεμεϊνερς, Μιντίσο, Τιλ – Γκούντμουντσον, Τζόνσεν, Ιντρίσι.

Παίζεται μια θέση στην ενδεκάδα ανάμεσα σε Φαν Ρέιν και Φλάαρ στο κέντρο της άμυνας.

Στο goal/goal τα 6 από τα 8 τελευταία παιχνίδια της.

Βαριά ήττα μετά την επανέναρξη της λίγκας, αλλά αντιμετώπιζε τον Αγιαξ και ήξερε πόσο δύσκολο έργο είχε εκ των προτέρων.  Φάνηκε η διαφορά ποιότητας με το 4-0, αλλά η Χέρενφεν δικαιούταν τουλάχιστον ένα γκολ. Εχανε από το 3′, στο διάστημα 20′ έως 30′ απείλησε, στο 42′ έφαγε και δεύτερο. Μπήκε με όρεξη στην επανάληψη και απείλησε, από ανύπαρκτο πέναλτι ο Αγιαξ έκανε το 3-0 στο 52′, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα έβαλε και τέταρτο, προσπάθησε η Χέρενφεν για το γκολ της τιμής στη συνέχεια.

Εννοείται ο κόσμος δεν είναι ικανοποιημένος από την εν γένει εικόνα, αλλά κάνει υπομονή. Πριν το ματς με τον Αγιαξ προσπαθούσε να τα βάλει σε μια σειρά και είχε προηγηθεί η κορυφαία της εμφάνιση για φέτος και το 5-0 στην έδρα της Ντε Γκράαφστσαπ.

Παραμένει εκτός ο πολύτιμος αρχηγός/χαφ Σχάαρς (28/3) που είναι τραυματίας από την περσινή σεζόν. Εκτός ο αμυντικός Σμιντ (2/0) που έχασε τα προηγούμενα.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Χαχν – Φλοράνους, Χουχ, Πιέρ, Μπουλτχάους – Κομπαγιάσι, Θόρσμπι, Ριένστρα – Φλαπ, Λάμερς, Ζενέλι.

Με την ίδια ενδεκάδα.

Στο goal/goal τα 8/9 παιχνίδια της, έχει και 6/9 over 3,5!

Άλκμααρ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΟΝΦΕΡΕΝΣ ΛΙΓΚ

Χέρενφεν

Α' ΟΛΛΑΝΔΙΑΣ 2013/2014 3 - 0, 1 - 5 2014/2015 0 - 1 2015/2016 3 - 1 2016/2017 2 - 2 2017/2018 3 - 1 2018/2019 2 - 3 2019/2020 2 - 4 2020/2021 3 - 1 2021/2022 2 - 1, 2 - 0 2022/2023 1 - 1