ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ - ΦΕΓΕΝΟΡΝΤ (24/2/19, 15:30): Ανοικτοί λογαριασμοί

ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ

1 - 1 24-02-19

ΦΕΓΕΝΟΡΝΤ

Για τον αγώνα ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ-ΦΕΓΕΝΟΡΝΤ γράφει ο Γιώργος Πετρής Ημερομηνία: 18:26 23/02/19

1
2

*** Ενα από τα κλασσικά ντέρμπι. Εννοείται sold out.
*** Για το σούπερ καπ στις 04/08: Αϊντχόφεν – Φέγενορντ 0-0. Η Φέγενορντ πήρε τον τίτλο στα πέναλτι.

Τρελό 2-2 στην έδρα της Χέρενφεν. Βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο 25′, είχε δύο δοκάρι και άλλες ευκαιρίες. Στην επανάληψη μείωσε στο 59′, πίεσε, αλλά η Χέρενφεν είχε δοκάρι. Στο 5ο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων το 2-2.

Θα κρίνει πολλά το ντέρμπι, τόσο βαθμολογικά και στη μάχη για τον τίτλο, όσο και στην ψυχολογία της ομάδας. Ψυχολογία που είναι οριακή, καθώς ναι μεν δεν κέρδισε Ουτρέχτη, Χέρενφεν, αλλά μπόρεσε να πάρει το βαθμό σε δύο ματς που έχανε με 2-0. Στα αξιοσημείωτα και η αλλαγή στο ημίχρονο (!) του σταρ Λοσάνο, για τον οποίον ο Φαν Μπόμελ έδειξε εμπράκτως τη δυσαρέσκεια του.

Στο 2019 δεν έχει καταφέρει να κερδίσει εκτός έδρας, μετρά τρεις ισοπαλίες (όλες με 2-2) και δεν είναι το ίδιο συγκεντρωμένη όπως στον πρώτο γύρο.

«Μπορεί να υπάρχουν απώλειες, αλλά υπάρχει και κάτι άλλο. Ο χαρακτήρας αυτής της ομάδας που δεν παρατά κανένα παιχνίδι, όσο και αν είναι όλα αντίξοα. Πρόκειται για ένα μεγάλο ματς, σε όποια κατάσταση και να είναι η Φέγενορντ» λέει ο Φαν Μπόμελ.

Πλήρης, δύο μακροχρόνιοι ασήμαντοι λείπουν μόνο.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Ζουτ – Ντάμφρις, Σβάαμπ, Φιρχέφερ, Αντζελίνο – Ροσάριο, Περέιρο, Χέντριξ – Μπέργκβαϊν, Ντε Γιονγκ, Λοσάνο.

Με την κλασσική ενδεκάδα της.

Τα 10 από τα 18 τελευταία της στο πρωτάθλημα έληξαν στο No Goal.

Από το ξεκίνημα έως το τέλος στο εκτός έδρας ματς με την Γκρόνινγκεν ήταν στον κόσμο της, άμυνα για τα πανηγύρια, στο 26′ από αυτογκόλ το 1-0. Καμία αντίδραση, η Γκρόνινγκεν μπορούσε να το τελειώσει και τυπικά με ένα ακόμα γκολ, αλλά ήταν άστοχη στην τελική προσπάθεια.

Νεύρα και σκεπτικισμός στο Ρότερνταμ, έχει μεγάλα θέματα εκτός έδρας, δεν είναι μόνο οι απώλειες, αλλά και η εικόνα που βγάζει. Ανευρη, χωρίς διάθεση και πάθος, φαίνεται να σκέφτεται το κύπελλο και το μεγάλο ματς με τον Αγιαξ. Τα έχωσε ο Φαν Μπρόνκχορστ στους παίκτες μετά την τελευταία ήττα.

«Είναι μια κρίσιμη εβδομάδα, με σημαντικά παιχνίδια. Σίγουρα αυτό με τον Αγιαξ είναι πιο κρίσιμο, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θέλουμε ένα καλό αποτέλεσμα στο ντέρμπι με την Αϊντχόφεν. Η Αλκμααρ μας έχει πλησιάσει και πρέπει να σιγουρέψουμε την 3η θέση» λέει ο τεχνικός της Φέγενορντ.

Νέο πρόβλημα ο αναπληρωματικός χαφ Αγιούμπ (12/2) που έχει πρόβλημα στον ώμο.

Χτύπησε και μένει εκτός ο πορτιέρο Μπέιλοβ (16/0) σε 5ο. Στη θέση του ο 33χρονος Φερμέιρ (5/0). Πάντα εκτός ο αριστερός μπακ Μαλάσια (11/1), ενώ αναμένεται πάλι απών ο στόπερ Μποτέγιν (12/1).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Φερμέιρ – Γιουστέ, Φαν Μπέικ, Μαρτίνα, Φερντόνκ – Κλάσι, Τόορνστρα, Βιλένα – Μπεργκχάους, Φαν Πέρσι, Λάρσον.

Ο Λάρσον στο αριστερό άκρο, δεν αναμένονται αλλαγές, αν και ακολουθεί το ματς κυπέλλου με τον Αγιαξ.

Στο goal/goal τα 7 από τα τελευταία 10 στο πρωτάθλημα.

Αϊντχόφεν

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΣΟΥΠΕΡ ΚΑΠ ΟΛΛΑΝΔΙΑΣ

Φέγενορντ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΣΟΥΠΕΡ ΚΑΠ ΟΛΛΑΝΔΙΑΣ ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ

Α' ΟΛΛΑΝΔΙΑΣ 2013/2014 0 - 2 2014/2015 4 - 3 2015/2016 3 - 1 2016/2017 0 - 1 2017/2018 1 - 0 2018/2019 1 - 1 2019/2020 1 - 1 2020/2021 1 - 1 2021/2022 0 - 4 2022/2023 4 - 3