Για τον αγώνα ΖΥΡΙΧΗ-ΣΙΟΝ γράφει ο Γιώργος Κούλης Ημερομηνία: 17:49 10/07/20

2

«Στάδιο Λετζιγκράντ» (26.104 θ.), Ζυρίχη
• Επιτρέπεται μέχρι 1.000 άτομα να βρίσκονται στο γήπεδο.
• Εξ’ αναβολής αναμέτρηση.

Δεν ήταν καλή και έχασε εύκολα 3-1 από την Σεν Γκάλεν, γνώρισε 4η σερί ήττα. Από το 2ο λεπτό βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ, ισορρόπησε το παιχνίδι και ισοφάρισε στο 16’. Στη συνέχεια οπισθοχώρησε, δέχτηκε μεγάλη πίεση, ο γκολκίπερ Μπρέχερ κατέβασε ρολά αλλά δεν μπόρεσε να υπερασπιστεί την εστία του σε ακόμα δύο περιπτώσεις (48’, 75’). Στις καθυστερήσεις έμεινε με δέκα παίκτες.

«Προσπαθήσαμε να βάλουμε πίεση στην Σεν Γκάλεν, είχαμε κάποιες ευκαιρίες αλλά δυστυχώς πληγωθήκαμε από την αμυντική μας παρουσία» ανέφερε ο κόουτς Λουντοβίκ Μανιάν.

Φάνηκε ξεκάθαρα επηρεασμένη από την δεκαήμερη καραντίνα και στους δύο αγώνες, αφού δεν κατάφερε να δείξει ανταγωνιστικό πρόσωπο.

Πλέον, το κυνήγι της 4ης θέσης που οδηγεί στο Γιουρόπα Λιγκ έχει δυσκολέψει πάρα πολύ και θέλει υποχρεωτικά το 3/3 στους εναπομείναντες αγώνες για να διεκδικήσει τις πιθανότητές της.

Τιμωρημένος ο σημαντικός εξτρέμ Σονμπάχλερ (29/7).

Συνεχίζουν τραυματίες ο πολύτιμος εξτρέμ Τοσίν (18/7) και ο καλός εξτρέμ Μάχι (18/2).

Στα έξι πιο πρόσφατα παιχνίδια είχε τέσσερα No Goal.

Σκόραρε μόλις σε έναν αγώνα από τους τελευταίους τέσσερις.

Αν και ήταν ανώτερη από την Τουν έμεινε στο 1-1, έχει μόλις μία νίκη στους δεκαεφτά τελευταίους αγώνες. Αρκετά καλή μεσοεπιθετικά, έβγαλε φάσεις (12 τελικές), όμως ήταν αναποτελεσματική, αμυντικά δεν πιέστηκε ιδιαίτερα. Άνοιξε το σκορ στο 80’ αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα δέχτηκε την ισοφάριση.

«Κρατούσαμε τη νίκη στα χέρια μας αλλά μια στιγμή αδυναμίας μας στέρησε τρεις πολύτιμους βαθμούς. Δεν έχει κριθεί ακόμα τίποτα για την παραμονή, επιβάλλεται να παλέψουμε σκληρά για να κατορθώσουμε τον στόχο μας» τόνισε ο τεχνικός Μάρκο Τραμεζάνι.

Είναι ανεβασμένη το τελευταίο διάστημα, προσπαθεί να σώσει την παρτίδα έστω και στο φινάλε παραμένοντας πέντε σερί αγώνες αήττητη. Στα δύο παιχνίδια που απομένουν θα υποδεχτεί την Γιουνγκ Μπόις και θα ταξιδέψει την τελευταία αγωνιστική στην Σερβέτ.

Παραμένει τραυματίας ο ταλαντούχος φορ Λουάν (18/2), δεν επηρεάζουν οι άλλες απουσίες.

Μετράει στα δέκα τελευταία ματς οχτώ 2-3 γκολ.

Ζυρίχη

Σιόν

ΟΛΑ ΚΥΠΕΛΛΟ Β' ΕΛΒΕΤΙΑΣ

Α' ΕΛΒΕΤΙΑΣ 2013/2014 1 - 0, 4 - 1 2014/2015 0 - 1, 4 - 1 2015/2016 0 - 1, 1 - 0 2016/2017 - 2017/2018 3 - 3, 2 - 0 2018/2019 1 - 2, 1 - 0 2019/2020 4 - 2, 0 - 2 2020/2021 0 - 0, 1 - 1 2021/2022 6 - 2, 5 - 1 2022/2023 0 - 3, 2 - 2